ODLOČA O KORONAUKREPIH
Bojana Beović razkriva, kaj bodo danes predlagali vladi
Ukrepi so prijeli, dokaz pa je sploščena krivulja, pravi vodja svetovalne skupine. Dodaja še, da je treba z gospodarstvom sprejeti kompromis, ki bo tok okužb obrnil navzdol.
Odpri galerijo
»Ne bi se strinjala, da obstoječi ukrepi ne delujejo. Z ukrepi, ki trenutno veljajo, nam je uspelo, kot rečemo, sploščiti krivuljo,« je v Odmevih na RTV Slovenija dejala vodja strokovne skupine, ki svetuje vladi, Bojana Beović. Število hospitaliziranih in na intenzivni negi ne narašča, projekcije, kaj bi bilo, če ukrepi ne bi delovali, pa so bile še bistveno slabše. »Z ukrepi smo se jim izognili. Postavlja pa se vprašanje, kaj bi bil primeren korak naprej, da bi lahko začeli sproščati ukrepe.« In čeprav so po njenih besedah ukrepi dobro prijeli, to še vedno ni dovolj dobro, da bi nas za nekaj časa rešilo omejitev. »Treba je narediti več, da se okužba ne prenaša. To je nujno,« je jasna infektologinja Beović.
Dotaknila se je tudi odhoda prvega epidemiologa v državi Maria Fafangla, ki je zapustil strokovno skupino: »Strokovna skupina je svetovalno telo ministra in kakšno svetovalno skupino bo imel, bo odločil minister in ni stvar skupine same.«
V Sloveniji smo včeraj dobili aplikacijo, kjer lahko izkažete interes za cepljenje. A javnomnenjske raziskave kažejo, da Slovenci niso tako naklonjeni cepljenju. Jih to skrbi? »Seveda nas to skrbi. Slovenija odstopa po deležu precepljenih po gripi. Morda to lahko povezujemo tudi s slabim učinkom ukrepov za zamejevanje epidemije. Pričakovati je, da bo odziv na cepljenje slabši, še vedno pa mislimo, da se bo cepilo kar nekaj ljudi. Po izračunih, glede na trenutne podatke o cepivu, bi za zaustavljanje epidemije zadostovala 60-odstotna precepljenosti.« Če bo precepljenost nižja, bodo ukrepi, kot so maske, distanca ter umivanje in razkuževanje rok ostali.
Striktno upoštevanje ukrepov
»Kako je treba organizirati delo, da se okužbe ne prenašajo, je znano. Potrebna je dosledna inšpekcija, ne samo sanitarna, ampak tudi delovna, da bi se razmere tako uredile, da se okužbe ne bi prenašale. Tukaj ni potrebnih nobenih novih ukrepov, ampak striktno upoštevanje tega, kar je bilo povedano,« je jasna o ukrepih na delovnih mestih. Dodala pa je še, če bi bili pri nas ves čas omejitev zelo dosledni pri izvajanju ukrepov, bi danes marsikaj odpiralo: »Ker pa žal ni tako, moramo iskati priložnosti, situacije, v katerih bi lahko preprečili prenose.«Beovićeva: Ne zamujamo prav veliko
Na očitek, da s hitrim testiranjem nekoliko zamujamo v primerjavi s tujino, Beovićeva odgovarja: »Tudi pri nas se tega lotevamo. Druge države se tega niso lotile dosti prej, ker je glede hitrih testov precej nejasnega. Marsikdo, mikrobiologi in ne samo pri nas, trdijo, da tak način ne bo privedel do zmanjšanja okužb. Druga stran, epidemiologi, javno zdravje, smo bolj na strani, da je treba čim prej poiskati pozitivne. Slovenija ne zamuja prav veliko.«Dotaknila se je tudi odhoda prvega epidemiologa v državi Maria Fafangla, ki je zapustil strokovno skupino: »Strokovna skupina je svetovalno telo ministra in kakšno svetovalno skupino bo imel, bo odločil minister in ni stvar skupine same.«
Zaostritev ukrepov?
Kakšen predlog bodo danes dali vladi? »Nič posebnega. Sprejeti so kriteriji za odpiranje dejavnosti. Dejavnosti so razvrščene, kako bi se lahko odpirale. Ni kaj dodati. Smiselno premisliti in sprejeti dogovor z gospodarstvom, kaj storiti, da obrnemo ta tok okužb navzdol.«V Sloveniji smo včeraj dobili aplikacijo, kjer lahko izkažete interes za cepljenje. A javnomnenjske raziskave kažejo, da Slovenci niso tako naklonjeni cepljenju. Jih to skrbi? »Seveda nas to skrbi. Slovenija odstopa po deležu precepljenih po gripi. Morda to lahko povezujemo tudi s slabim učinkom ukrepov za zamejevanje epidemije. Pričakovati je, da bo odziv na cepljenje slabši, še vedno pa mislimo, da se bo cepilo kar nekaj ljudi. Po izračunih, glede na trenutne podatke o cepivu, bi za zaustavljanje epidemije zadostovala 60-odstotna precepljenosti.« Če bo precepljenost nižja, bodo ukrepi, kot so maske, distanca ter umivanje in razkuževanje rok ostali.
Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Nove omejitve ...