Branko Gregorčič razkriva: nad Slovenijo prihajajo kar tri fronte, na teh območjih bo najhuje
Če smo še v nedeljo poročali, da je oranžno opozorilo prižgano zgolj za severozahod države, so stopnjo opozorila z rumene na oranžno dvignili še za jugovzhodno Slovenijo. Z meteorologom Agencije RS za okolje (Arso) Brankom Gregorčičem smo se pogovarjali, kaj nas čaka te dni in ali se utegne ponoviti petkov scenarij, ko so stopnjo opozorila dvignili na rdečo.
»Težko je vnaprej primerjati. Razmere so takšne, da bo največ dežja padlo na severozahodu, širšem območju Julijskih Alp in v predgorju, tudi čez 100 milimetrov na kvadratni meter,« razkriva Gregorčič. Nekoliko jih skrbi povečana nestabilnost in možnost nastanka neviht, ki bi lahko potovale prek Kočevske in Bele Krajine. Tam bodo res imeli nekoliko manjšo skupno količino padavin, a ker bodo intenzivni nalivi, bi to lahko povzročalo težave.
Padavine utegne pospremiti še močnejši veter.
Padavine ne poznajo meja
Zaenkrat tako meteorologi izpostavljajo močno deževje na severozahodu države in možnost nalivov na jugovzhodu, kar pa ne pomeni, da se to drugje ne more zgoditi: »Najbolj so na udaru hriboviti predeli zahodne in južne in tudi severne Slovenije, južni Julijci, vzdolž Dinaridov, tudi Kamniško-Savinjske Alpe niso čisto izven dogajanja.«
Zaenkrat se, tako Gregorčič, ne zdi zelo verjetna možnost, da bi prešli na rdeče opozorilo.
Pozor, grozijo plazovi
Od danes popoldan do vključno do jutri (od 30. 10. do 31. 10. 2023) zaradi napovedanih povečanih količin padavin in predhodne namočenosti tal obstaja povečana nevarnost za nastanek novih zemeljskih plazov in reaktivacijo zemeljskih plazov, ki so nastali ob nedavni ujmi, so sporočili iz Geološkega zavoda Slovenije.
Povečana verjetnost za nastanek zemeljskih plazov velja predvsem za severozahodno Slovenijo in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Opozorilo za nastanek novih zemeljskih plazov in reaktivacijo zemeljskih plazov velja tudi za območja, nedavno prizadeta v ujmi.
»Prebivalce opozarjamo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih in upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija.«
Nove fronte na vidiku, pa tudi sneg
S torkovo fronto mokrega vremenskega dogajanja še zdaleč ne bo konec. Gregorčič razkriva, da nas čakata še dve fronti: ena v noči na petek in druga predvidoma v nedeljo. Kakšna stopnja opozorila bo, se bodo še odločili: »Ni čisto brezskrbna situacija.«
Tisti, ki komaj čakate na sneg, boste razočarani: še vsaj kakšnih deset dni videti nobene resne ohladitve. No, v visokogorju nad 2500 metri lahko pobeli vrhove, je dodal Gregorčič.