OMREŽNINE

Bruselj mora poznati obe plati zgodbe

Odgovor po dopisu Evropske komisije zaradi omrežnin. Vlada vztraja, da se tri člane agencije za energijo razreši.
Fotografija: Agencija za energijo je s svojim ravnanjem zeleni prehod blokirala, meni vladni govorec Matej Arčon. FOTO: Jure Eržen
Odpri galerijo
Agencija za energijo je s svojim ravnanjem zeleni prehod blokirala, meni vladni govorec Matej Arčon. FOTO: Jure Eržen

Po decembrskem pozivu premiera Roberta Goloba sta od petih članov sveta agencije za energijo odstopila dva, Mitja Breznik in Sandi Šterpin, ostali so Franc Žlahtič, Janez Kopač in Borut Bratina. Zanje naj bi vlada, kot je prejšnjo sredo napovedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, na seji predlagala razrešitev, o kateri bi nato odločal državni zbor. Člane sveta na predlog vlade namreč imenujejo in razrešujejo poslanci.

A kot kaže, so si v vladi premislili. Vlada je o tem razpravljala, vendar končne odločitve še ni, saj je medtem prišel dopis Evropske komisije. Ministrstvo za okolje (MOPE) bo tako pripravilo odgovor na dopis, ki opozarja na zelo verjetno preseganje dovoljenega vpliva na neodvisnega regulatorja energetskega trga. V vladi menijo, da pozna komisija le eno stran zgodbe. Še vedno menijo, da je treba tri člane agencije razrešiti. Bo pa vlada pripravila interventni zakon za pomoč najbolj prizadetim zaradi novih omrežnin. Tak zakon bi lahko sprejeli že prihodnji teden.

Omrežnine so glavni vir za okrepitev elektroenergetskega omrežja, to pa je osnova za zeleni prehod. FOTO: Leon Vidic
Omrežnine so glavni vir za okrepitev elektroenergetskega omrežja, to pa je osnova za zeleni prehod. FOTO: Leon Vidic

Vlada namreč meni, da je agencija za energijo zavajala, saj je poudarila, da 90 odstotkov gospodinjstev plača manj, 10 odstotkov pa več. A to so tisti, ki so vlagali v čiste tehnologije in so kaznovani.

Agencija ima zvezane roke

Vladni govorec Matej Arčon je na novinarski konferenci na vprašanje, kako komentira pismo iz Bruslja oziroma dejstvo, da je evropski generalni direktorat za energetiko zaskrbljen nad dogajanjem v Sloveniji, odgovoril: »Zaskrbljen si lahko samo takrat, ko poznaš eno plat zgodbe. Zato želimo predstaviti tudi drugo plat zgodbe, ker menimo in ocenjujemo, da je agencija državljane in državljanke zavedla. Kot agencija sama trdi, 90 odstotkov državljanov in državljank ostaja na istem ali na boljšem, hkrati pa kaznuje približno deset odstotkov ljudi, tiste, ki so prešli k uporabi čistih virov energije, električnih avtomobilov in sončnih elektrarn. Tisti so kaznovani. In kaj je zdaj pri tem pomembno? Devetdesetim odstotkom državljanov sporočamo, naj ne preidejo k uporabi čistih virov energije, ker bodo za to kaznovani.«

Dodal je, da je Slovenija kot ena najprodornejših držav na področju zelene transformacije svoj cilj zastavila in ga bo do leta 2030 dosegla. Agencija pa, tako je dejal Arčon, je s svojim ravnanjem ta zeleni prehod blokirala. Vlada je nato, je še poudaril Arčon, blokirala cene energije, da bi preprečila njeno bistveno podražitev.

Agencija za energijo je v sredo vlado na spletni strani pozvala, naj raje čim prej predlaga manjkajoče člane sveta agencije, ki je od konca decembra lani zaradi odstopa dveh članov nesklepčen. Svet, ki je po zakonu šestčlanski, ima zaradi spora glede novega obračuna omrežnine trenutno le tri člane in ne more sprejemati nobenih odločitev. Niti o predlogih, ki jih pošilja MOPE.

Tridesetega decembra lani je MOPE že odprl poziv za zbiranje predlogov kandidatov za člana sveta agencije, ministrstvo bo listo kandidatov poslalo vladi, ta pa bo nato predlog kandidatov posredovala v državni zbor. Kandidata lahko predlaga tudi vlada sama.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije