Burno vremensko dogajanje: Ne na pot, če to ni nujno
Agencija za varnost prometa (AVP) voznike opozarja, naj se ob burnem vremenskem dogajanju, ki je napovedano za petek, ne odpravljajo na pot, če to ni nujno. Če pa morajo na neodložljivo pot, naj vozijo previdno in hitrost vožnje prilagodijo razmeram, tako da ves čas obvladujejo svoje vozilo in povečajo varnostno razdaljo, svetujejo.
»Ostanite zbrani, med vožnjo ne uporabljajte telefona«
Takšne razmere namreč povzročajo slabšo vidljivost, zato je pomembno ohraniti dovolj prostora med vozili. »Ostanite zbrani, med vožnjo ne uporabljajte mobilnega telefona,« opozarja AVP.
Prav tako naj se vozniki izogibajo nenadnim pospeškom, zaviranju ali zavijanju, da ohranijo nadzor nad vozilom. Če so v tem času na avtocesti, pa naj jo zapustijo na prvem primernem mestu ter poiščejo primerno zavetje za vozilo na mestu, kjer je to dovoljeno.
NIJZ s priporočili ob napovedanih izrednih meteoroloških in hidroloških razmerah
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili priporočila in usmeritve, kako ravnati s pitno vodo in živili ob napovedanih izrednih meteoroloških in hidroloških razmerah. Med ključnimi ukrepi izpostavljajo prekuhavanje pitne vode.
S pravilnim prekuhavanjem lahko namreč uničimo ali inaktiviramo mikroorganizme v pitni vodi, ki so povzročitelji nalezljivih bolezni in ki se prenašajo z vodo. Pri prekuhavanju je priporočeno, da voda vre tri minute, če je motna, pa jo predhodno zbistrimo z usedanjem, nato pa filtriramo skozi več plasti čiste, prelikane tkanine ali čist papirnat filter. Takšna voda je uporabna 24 ur, v izjemnih okoliščinah pa tudi do 48 ur, če je hranjena na hladnem, so pojasnili na NIJZ.
Ob izdanem ukrepu je treba prekuhavati vodo za pitje in pripravo hrane, vključno s pripravo toplih in hladnih pijač ter ledenih kock, vodo za pranje sadja in zelenjave ter vodo za umivanje zob. S prekuhano vodo vedno pripravljamo tudi hrano in napitke za dojenčke, po potrebi tudi za bolnike z zmanjšano imunsko odpornostjo. V primerih, ko je prekuhavanje vode težko izvedljivo ali nepraktično, pa namesto prekuhane uporabimo embalirano pitno vodo, navaja NIJZ.
Močan dež in nalivi lahko na vozišče nanesejo naplavine, veter pa lahko lomi drevesa in na cesto zanese večje predmete. Vozniki naj prilagodijo vožnjo razmeram in upoštevajo prometno signalizacijo.
Zaradi slabe vremenske napovedi bo sicer ponoči ponekod možno brezplačno parkiranje v parkirnih hišah pri nakupovalnih centrih.
»Preden se odpravite na pot v nestabilnem vremenu, se seznanite z aktualno vremensko napovedjo. Preverite uradne spletne vire, da boste vedeli, kaj lahko pričakujete na poti. Če so razmere preveč tvegane, razmislite o tem, da pot preložite za nekaj časa, do izboljšanja razmer,« so še zapisali na AVP. Po njihovih navedbah je v času ekstremnih pojavov pomembno, da vozniki ostanejo mirni in osredotočeni na vožnjo,
Med tveganji pri vožnji v dežju so navedli še zmanjšano vidljivost, rosenje stekel, spolzko vozišče in večje količine vode na vozišču.