RAČUNI
Če tega niste storili, vam grozi do 30.000 evrov kazni
Podatke si država za zdaj izmenjuje z 91 državami.
Odpri galerijo
LJUBLJANA – Če imate plačilni račun v tujini, ste tega morali državi oziroma natančneje Finančni upravi RS (Furs) prijaviti v osmih dneh od odprtja. Tisti, ki tega ne storijo, jim grozi visoka globa. Pregledovalci pa vas utegnejo kmalu odkriti. Na podlagi sporazumov si namreč Slovenija od septembra izmenjuje podatke o računih z 91 državami (katere so to, preverite v galeriji). Do letošnjega 20. avgusta je plačilne račune prijavilo 44.511 zavezancev, ki imajo v tujini 52.904 računov.
Globe pa niso majhne: »Če se plačilni račun iz tujine ne prijavi Finančni upravi RS, je za fizično osebo zagrožena globa od 200 do 1200 evrov, za fizično osebo, ki opravlja dejavnost, od 800 do 10.000 evrov, za pravno osebo pa od 1200 do 30.000 evrov.« Pri Fursu opozarjajo, da je to zgolj globa, ki se nanaša na neprijavljen plačilni račun iz tujine: »Če so na podlagi sredstev neprijavljenega plačilnega računa ali ostalih finančnih računov nastale druge davčne nepravilnosti (npr. neprijavljene obresti, ki bi morale biti v Sloveniji prijavljene in obdavčene), so glede tega zagrožene dodatne globe. Odvisno torej od konkretnega primera.«
Statistike o izrečenih globah še ni. Furs sporoča, da se še vedno dela statistična analiza že opravljenega nadzora nad računi, ki so jih prejeli prek mednarodne izmenjave do septembra 2017.
Osem dni
Vsakdo, ki odpre plačilni račun v tujini, mora finančni upravi v skladu z zakonom o finančni upravi prijaviti plačilni račun iz tujine v osmih dneh od odprtja: »Fizične osebe prijavijo plačilni račun iz tujine na obrazcu DR-02 (v obrazec je treba vpisati davčno številko, osebno ime in podatke o tujem računu v rubriko 10). Obrazec lahko oddajo tudi elektronsko prek sistema eDavki.«Kako se izogniti globi
Če ste osemdnevni rok zamudili, še vedno lahko prijavite račun: »Zavezanci, ki računov iz tujine še niso prijavili Fursu, lahko to storijo kot samoprijavo in se tako izognejo globam.«Globe pa niso majhne: »Če se plačilni račun iz tujine ne prijavi Finančni upravi RS, je za fizično osebo zagrožena globa od 200 do 1200 evrov, za fizično osebo, ki opravlja dejavnost, od 800 do 10.000 evrov, za pravno osebo pa od 1200 do 30.000 evrov.« Pri Fursu opozarjajo, da je to zgolj globa, ki se nanaša na neprijavljen plačilni račun iz tujine: »Če so na podlagi sredstev neprijavljenega plačilnega računa ali ostalih finančnih računov nastale druge davčne nepravilnosti (npr. neprijavljene obresti, ki bi morale biti v Sloveniji prijavljene in obdavčene), so glede tega zagrožene dodatne globe. Odvisno torej od konkretnega primera.«
Statistike o izrečenih globah še ni. Furs sporoča, da se še vedno dela statistična analiza že opravljenega nadzora nad računi, ki so jih prejeli prek mednarodne izmenjave do septembra 2017.
Predstavitvene informacije
Komentarji:
13:00
Pomagamo si s paro