NEMŠKI RAČUN

Celjski kriminalisti rešili 200.000 evrov! Uspešen pregon spletne prevare

Policisti so uspešno preiskali spletno prevaro v škodo slovenskega podjetja.
Fotografija: Na povezave ne klikajte. FOTO: Dejan Javornik
Odpri galerijo
Na povezave ne klikajte. FOTO: Dejan Javornik

Čeprav je denar, ki ga ukradejo spletni prevaranti, v večini primerov izgubljen, pa je celjskim kriminalistom na nemškem računu uspelo najti s tovrstno prevaro ukraden denar slovenskega podjetja. Kot je sporočila Milena Trbulin, tiskovna predstavnica Policijske uprave Celje, so bili sredi novembra obveščeni o goljufiji, storjeni v škodo podjetja iz okolice Celja, po kateri so storilci nepooblaščeno prenakazali okoli 200.000 evrov s transakcijskega računa podjetja.

»S hitrim in usklajenim ukrepanjem nam je uspelo večino denarja najti in zavarovati pred nepooblaščenim razpolaganjem na transakcijskem računu v Nemčiji,« je pojasnila Trbulinova.

Lažna stran

Kot smo izvedeli, je bilo kaznivo dejanje tako kot večina tovrstnih kaznivih dejanj storjeno s tako imenovano spletno prevaro, pri katerih se neznani storilci predstavljajo kot podporna služba poslovne banke, odgovornim osebam podjetij pod pretvezo posodabljanja ali vzdrževanja spletne banke ali posredujejo elektronska sporočila z lažno vsebino in zlonamerno spletno povezavo.

Po uspešno opravljenem policijskem delu so si v podjetju zagotovo oddahnili. FOTO: Leon Vidic
Po uspešno opravljenem policijskem delu so si v podjetju zagotovo oddahnili. FOTO: Leon Vidic

»S tem storilci zavedejo zaposlenega, da vstopi na lažno spletno stran banke ter vnese identifikacijske podatke in geslo z namenom, da vstopi v spletno banko. S tem dejanjem storilcem omogoči dostop do spletne banke, pri čemer ti z bančnega računa družbe ukradejo razpoložljiv denar ter ga nakažejo na bančne račune v tujino,« modus operandi goljufov pojasnjuje Trbulinova.

Zato seveda opozarjajo, da slovenske banke ne kličejo svojih komitentov po telefonu in da v zvezi z namestitvijo spletnih bank ne zahtevajo nobenih podatkov ali gesel, pa naj se slišijo še tako izpeto, velja ponoviti. Banke tovrstnih podatkov (davčne številke, telefonske številke, enkratna gesla ipd.) prav tako nikoli ne pridobivajo prek povezav, poslanih v SMS ali e-sporočilih. Do svojih spletnih bank vedno dostopajte prek aplikacije ali z ročnim vnosom URL-naslova, nikoli pa prek klika na povezavo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije