GEODETI

30 dni za podatke o nepremičnini, potem kazen Gursa

Geodetska uprava Republike Slovenije odgovarja na vprašanja o dopisih, ki Slovence in Slovenke čakajo v nabiralnikih. 
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Fredolealguerrero, Getty Images, Istockphoto
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Fredolealguerrero, Getty Images, Istockphoto

LJUBLJANA – V roku 30 dni, ko v poštni nabiralnik prejmete dopis Geodetske uprave Republike Slovenije v zvezi z nepremičnino, morate poslati svoje strinjanje oziroma nestrinjanje z zapisanimi površinami. Če je površina hiše pravilno zapisana v dopisu, si lahko oddahnete, v nasprotnem primeru vas čakajo nadaljnji postopki, ki vas bodo udarili po žepu. 

Kot smo poročali, je ena izmed naših bralk jezna in razočarana, potem ko je v roke dobila dopis Gursa. Zapisala je celo: »Pa kaj sem nora ali kaj?«

Kakšna je vaša površina stanovanja? Če podatek ne drži, potem ...

Z Gursa so nam na vprašanje o konkretnem primeru, kako je mogoče, da na dopisu Geodetske uprave RS pooblaščena Geodetska družba, d. o. o, kar predlaga »spremembo« kvadrature nepremičnine, ker je določen del prostorov nerazporejen v evidenci, med drugim odgovorili: »Z ureditvijo prostorov se ne spreminja neto tlorisna površina dela stavbe (stanovanja), kot zmotno navajate v vašem vprašanju. Ureja se le vrste in površine prostorov, ki so znotraj tega dela stavbe. Skupna površina nepremičnine (stanovanja) se z urejanjem nerazporejenih prostorov ne spreminja. Za tako spremembo je, kot je navedeno v pozivih, potreben elaborat geodetske podjetja. Postopek izvedbe poteka tako, da se pripravi stanje podatkov in predlog novih prostorov, ki jih lahko lastnik tudi popravi. Vsa navodila postopanja lastnika so v prejetem pozivu, ki ga je posredovala Geodetska uprava RS. Če se lastnik s predlogom razporeditve prostorov ne strinja, jih enostavno popravi in popravek posreduje na naslov, naveden v pozivu.«

Dodali so: »Ob evidentiranju novih stavb ali rednih spremembah podatkov o stavbah in delih stavb se prostori evidentirajo sproti. Ker pa je treba urediti tudi podatke za nazaj, je Geodetska uprava RS začela urejati predvsem tiste podatke o prostorih, kjer je razlika med vsoto že evidentiranih prostorov in skupno površino dela stavbe velika. Oba podatka, površine prostorov in skupno površino dela stavbe, je v večini primerov podal lastnik sam v popisu nepremičnin leta 2006/07.«


Ponujajo vam možnosti a, b, c, d

Glede na dopise, ki smo jih prejeli v uredništvo, in ponujene možnosti a, b, c, d, se zdi, da bo večina Slovencev in Slovenk morala naročiti elaborate in plačati od 400 evrov navzgor.

Gurs odgovarja: »Menimo, da ni tako. V pilotnem izvajanju, ki smo ga izvedli na lokaciji Kranja in Domžal, je le 169 lastnikov od 2.244 poslanih pozivov ugotovilo, da je celotna površina dela stavbe nepravilna. V tem primeru bo potreben elaborat. Ostali so le razporejali prostore znotraj celotne površine dela stavbe.«


Poglejte, kaj ste podpisali leta 2006/07

Dejstvo pa je, da so lastniki nepremičnin po zakonu dolžni sporočati podatke o svoji nepremičnini za različne evidence. »Podatki o stavbah in delih stavb so se začeli sistemsko zbirati šele po letu 2000. Kam in za kakšen namen je bralka v letu 1986 pošiljala podatke, iz zapisanega ni mogoče nedvoumno ugotoviti. Kataster stavb in s tem podrobnejši podatki o stavbah in delih stavb se je pričel vzpostavljati šele od leta 2000 naprej. V letu 2006/07 smo izvedli popis nepremičnin, kjer smo zajeli vse stavbe. Podatke so v popisu nepremičnin dajali lastniki nepremičnin (lastniki so podpisovali popisne obrazce). Lastniki so prvič prejeli vse podatke v poskusnem izračunu o vrednosti nepremičnin v letu 2010, nato še v poskusu uvedbe davka na nepremičnine v letu 2014. Do novembra 2018 so vse podatke še lahko spreminjali z vprašalniki, po tem datumu pa se bistveni podatki (tudi celotna površina dela stavbe) lahko spreminja le z elaboratom.«

Gurs je odredil urejanje podatkov v evidenci, ki jo najdete na spletni povezavi e-prostor, torej šele letos, potem ko je novi zakon že stopil v veljavo. Ta pa precej komplicira urejanje podatkov (beri: predvsem stane), pred spremembo zakona pa so zgolj prek medijev obveščali, da bo do tega prišlo. Zatorej, kdor je bil pozoren, je podatke uredil do novembra 2018, ostali pa bodo morali za to plačati več sto evrov. 


 

Imate zgodbo za nas? Pišite nam prek spodnjega obrazca ali na sn-online@slovenskenovice.si.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije