»Mladi, ne dovolite, da vam vlada vzame nekaj mesecev življenja!«
Peticijo proti obveznemu služenju vojaškega roka je v štirih dneh podpisalo prek tisoč oseb.
Odpri galerijo
Danes bodo v državnem zboru (DZ) začeli razpravo na temo sprememb in dopolnitev zakona o vojaški dolžnosti, ki naj bi prinesel ponovno uvedbo obveznega služenja vojaškega roka. Takšni predlogi niso nič nenavadnega: svoje videnje tega je ne tako dolgo nazaj predstavil tudi poslanec SNS Jani Ivanuša (več o tem v članku V Sloveniji obvezno služenje enoletnega vojaškega roka, pa ne samo za fante?!), a njegov predlog ni bil uslišan.
Ponovni uvedbi prisilnega služenja vojaškega roka nasprotujejo tudi v Levici, kjer tako kot avtor peticije, ne izključujejo možnosti zakonodajnega referenduma, če bo novela zakona potrjena.
Brez pol leta življenja
Pred dnevi se je na spletu pojavila peticija proti uvedbi obveznega vojaškega roka. Od 1. marca do danes jo je podpisalo že preko 1000 oseb, v spremnem tekstu pa neimenovani avtor peticije piše: »Mladim želijo vzeti šest mesecev življenja za primitivno izpolnjevanje ukazov nadrejenih v vojski. V primeru civilnega služenja pa bodo izgubili celo eno leto svojega življenja za brezplačno opravljanje dela. Tako bodo mladi izgubili še več časa pred vstopom na trg dela. Namesto da bi ustvarjali izobraženo mladino, želijo usposabljati morilske stroje.«Profesionalni vojaki so boljši
Avtor peticije verjame, da nabornikov ne potrebujemo, saj po njegovem mnenju mladi, ki so v vojski pod prisilo, vojaškega dela ne bodo mogli opravljati tako dobro kot profesionalni vojaki. »Mladi, ne dovolite, da vam vlada vzame nekaj mesecev življenja! Starši, stari starši in drugi sorodniki, vzgojitelji, učitelji, profesorji in ostali déležniki v življenju mladine ... odzovite se in preprečite uvedbo naborništva za mlade, ki jih vzgajate.«Na referendum?
»Če bo naborništvo pod novo vlado zopet uvedeno, moramo zahtevati referendum in naj o tem odločajo državljani. Za sklic referenduma je najprej treba 2500 podpisov, v drugi fazi pa 40.000 podpisov.«Ponovni uvedbi prisilnega služenja vojaškega roka nasprotujejo tudi v Levici, kjer tako kot avtor peticije, ne izključujejo možnosti zakonodajnega referenduma, če bo novela zakona potrjena.