TVEGANJE ZA DRUGE

70 okuženih z ošpicami po bolniku v UKC?

Že tretji primer bolnika z ošpicami v UKC Ljubljana. 
Fotografija: Ošpice se hitro širijo med ljudmi. Fotografija je simbolična. FOTO: Dokumentacija Dela
Odpri galerijo
Ošpice se hitro širijo med ljudmi. Fotografija je simbolična. FOTO: Dokumentacija Dela

LJUBLJANA – V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so potrdili, da so zaradi suma ošpic hospitalizirali osebo na infekcijski kliniki. Gre za tujega državljana, ki se je vrnil iz tujine, dogodek ni povezan s primeroma konec prejšnjega tedna. Podrobnosti bodo še danes pojasnili predstavniki NIJZ.

Zaradi dobre in pravočasne oskrbe v ambulanti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana je bilo tokrat tveganju izpostavljeno bistveno manj oseb in ni prišlo do mešanja bolnika z infektivnimi boleznimi s tistimi, ki zdravniško pomoč iščejo zaradi drugih težav.

Če bi oboleli namesto na delovni dan pomoč poiskal na dela prost dan, bi moral obiskati dežurno ambulanto ZD Ljubljana, ki kljub izraženim opozorilom še naprej deluje v prostorih UKC Ljubljana, so še navedli.


Konec tedna dva taka bolnika

V splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana, ki deluje v prostorih UKC Ljubljana, so konec tedna obravnavali dva bolnika z ošpicami. Eden od teh je po podatkih NIJZ prišel v stik z okoli 200 bolniki v tamkajšnji čakalnici, ki bi lahko bili potencialno okuženi. Te so po pošti tudi obvestili o možnosti okužbe z ošpicami in ustreznih ukrepih.

Po informacijah NIJZ sta okužbo bolnika prinesla iz tujine, domnevno iz Nemčije in Rusije. To sta bila prva letos zabeležena primera ošpic pri nas. Lani je bilo v Sloveniji devet primerov ošpic, leto pred tem pa osem.


70 potencialnih okuženih

Epidemiološka služba je identificirala okoli 70 oseb, okoli 15 zdravstvenih delavcev in okoli 55 bolnikov v čakalnici, ki so v zdravstvenem domu prišle v stik z bolnikom v času kužnosti, je v izjavi za medije povedal Dražen Stojanović z NIJZ. Te so obvestili in jim predlagali ustrezne preventivne ukrepe. Okoli polovica oseb je ustrezno zaščitenih pred ošpicami, za ostale pa nimajo podatkov oziroma sami ne vedo, ali so bili cepljeni oziroma ali so preboleli ošpice.

Inkubacijska doba bolezni je od sedem do 14 dni, tako da bo čez dobra dva tedna znano, ali je prišlo do nadaljnjih okužb, je še povedal Stojanović.
 

Imate zgodbo za nas? Pišite nam, dodajte fotografije ali video.


Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije