MARAKEŠKA DEKLARACIJA

Odpiranje meja? »Vlada danes o tem ne sme sprejeti končne odločitve«

Globalni dogovor ZN: reševanje vprašanja migracij ali odpravljanje meja med državami?
Fotografija: Cerar je prepričan, da lahko države problematiko rešujejo le skupaj. FOTO: Igor Zaplatil, Delo
Odpri galerijo
Cerar je prepričan, da lahko države problematiko rešujejo le skupaj. FOTO: Igor Zaplatil, Delo

LJUBLJANA – Vlada bo danes razpravljala o globalnem dogovoru ZN o migracijah, ki bo sprejet decembra v Marakešu. Kot je v sredo dejal zunanji minister Miro Cerar, se mu zdi prav, da se vlada zaradi spremenjenih okoliščin znova opredeli do dogovora. Vlado namreč sestavlja nova koalicija, poleg tega je več držav odstopilo od dogovora ali ima pomisleke.

Cerar sicer verjame, da bo vlada ostala pri dogovoru. »Migrantskega vprašanja ne more nobena država reševati sama,« je poudaril na seji odbora za zunanjo politiko.

Zakaj pravzaprav gre? Dogovor ZN o migracijah, za katerega je v zadnjem času več držav sporočilo, da od njega odstopajo, je prvi mednarodni dogovor o upravljanju migracij, ki se zavzema za boljše sodelovanje pri obravnavanju vprašanja migracij. Marakeška deklaracija pa je del prizadevanj EU za boljše upravljanje migracijskih tokov iz Afrike v EU.

Objavljamo Marakeško deklaracijo in osnutek globalnega dogovora ZN o migracijah (dokumenta sta na voljo le v angleškem jeziku).





Dogovor je kot sprejemljivega za Slovenijo podprl tudi predsednik republike Borut Pahor, ker da gre za prvi resni, sicer nezavezujoči poskus mednarodne skupnosti, da usklajeno ureja vprašanje migracij. V skladu z določbo tega dogovora o polni suverenosti pri migracijah pa naj Slovenija sporoči svoje zadržke ali dodatna pojasnila k dogovoru, je predlagal.


Jožef Horvat (NSi) je sicer po seji poslanske skupine danes poudaril, da bo tudi NSi vlado pozvala, naj ne podpre dogovora ZN o migracijah. Ta namreč ne odgovarja na vprašanje, kako odpraviti vzroke za migracije, kar je ključni problem na tem področju, je povedal.

Na dolgi rok odpravlja meje držav?

Kot je na novinarski konferenci povedal poslanec SDS Branko Grims, stranka od vlade zahteva, naj v celoti zavrne ta dogovor. V SDS dogovoru, ki ima po njihovem mnenju zavajajoč naslov, med drugim nasprotujejo, ker »vse migrante izenačuje med seboj in tako na dolgi rok odpravlja meje držav«, je dejal. Sprejetje tega dogovora bi Slovenijo obremenilo tako materialno kot sicer, tako kot za druge evropske države pa bi tudi za Slovenijo pomenil zaton, je še poudaril.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije