Slovenski zdravnik: Prihaja vrhunec katastrofe!

Kako med epidemijo živi in kaj svetuje priznani kardiolog Blaž Mrevlje.
Fotografija: Slovenci predolgo niso verjeli, kaj prihaja, meni priznani zdravnik. FOTO: Voranc Vogel
Odpri galerijo
Slovenci predolgo niso verjeli, kaj prihaja, meni priznani zdravnik. FOTO: Voranc Vogel

»Najhujše še prihaja. Zagotovo bo premalo postelj v bolnišnicah, zdravniki bodo popadali, zboleli, prihaja vrhunec katastrofe,« pravi priznani kardiolog Blaž Mrevlje, ki je dolga leta delal v slovenskem zdravstvu, nato odšel s trebuhom za kruhom v tujino, na domačih tleh pa sodeluje v parlamentarni preiskovalni komisiji za ugotavljanje odgovornosti v programu otroške kardiologije. »Bodimo pametni, ne objemajmo se, ne poljubljamo, ne hodimo v trgovino, če res ni treba. Kaj šele na banko ali na kakšen skupinski prevoz!«

Ni čas za izzivanje

Morda je videti, kot da se je življenje v Sloveniji in svetu ustavilo, a v resnici se je ustavilo zgolj javno življenje. Če bi vsi upoštevali navodila, ki nam jih dajejo pristojne institucije, bi lahko preprečili skokovito rast zloglasne bolezni zaradi koronavirusa, imenovane covid-19. Doktor Mrevlje spada med tiste Slovence in Slovenke, ki dosledno upoštevajo navodila. Ne le zato, ker je tako zaukazano, marveč zato, ker je zdravstveni delavec in ker bere številne strokovne članke s področja in ve, kaj sledi.

»Ostajam doma, a se še vedno družim. V teh trenutkih drugače, kot nam je v navadi, prek različnih digitalnih kanalov in telefona. Tudi delam od doma,« nam razlaga v dneh, ko epidemija koronavirusa po njegovem še zdaleč ni na vrhuncu v naši državi. Ta bo čez približno sedem dni, po vseh izračunih in razvoju dogodkov na globalni ravni najbrž okrog 25. marca.

Vsak sam pa bo pripomogel k večji ali manjši razsežnosti. Poti nazaj sicer ni, ker smo zamudili ta vlak. »V življenju se ljudje ravnamo po osnovnih zakonih, lahko bi rekel po neki kmečki pameti. Zdaj pa se zdi, da je ta odpovedala, celo tako, da so po mojem mnenju nekateri zanalašč zelo izzivalni. Ni jih malo, ki so bili pametni pred tremi tedni, pa so zdaj videli, da je vrag vzel šalo, nekateri pa še kar vztrajajo.«

Le pozdravi in gre naprej

Ker je zdravnik, že nekaj časa ve in opozarja, da koronavirus ni šala, zato vsak dan upošteva stroga načela. Še bolj kot običajno skrbi za higieno rok, iz svojega življenja je začasno izbrisal vse družabne stike. »V hiši imam na več koncih razkužila, redno jih uporabljam. Pazim, da se zunaj ne dotikam po nepotrebnem stvari, ki se jih tudi drugi. Bolj ali manj ostajam v hiši, na zrak grem le s kolesom,« pove.

Doktor Mrevlje dosledno upošteva navodila, bolj ali manj ostaja v hiši, na zrak gre le s kolesom. FOTO: Leon Vidic
Doktor Mrevlje dosledno upošteva navodila, bolj ali manj ostaja v hiši, na zrak gre le s kolesom. FOTO: Leon Vidic

Ob vrnitvi domov tega ne razkužuje, saj se ga dotika zgolj in samo on, zato za to ni potrebe. »Ko sem zunaj s kolesom, se srečujem z drugimi, normalno se pozdravljam, za kaj več pa v tem trenutku ni primeren čas. Vse bo spet prišlo na vrsto, ko mine situacija s koronavirusom.«

V trgovino ne hodi. »Nisem apokaliptično nakupoval, saj toliko časa ne bo trajalo, za 14 dni pa. Toliko časa lahko zdržim, četudi kaj zmanjka, se bom znašel,« nam razlaga zdravnik, ki je razburil UKC Ljubljana, ko je pred leti odkril, kako močno preplačujejo dobavo žilnih opornic.

Postelj bo premalo

Kot dodaja, se bo zagotovo zgodilo, da bo v bolnišnicah premalo postelj in da bo premalo zdravstvenega osebja, ker bodo zboleli. Ker smo zamudili tri tedne, ko bi lahko na svetovnem tržišču nakupili dovolj zaščitne opreme in pripomočkov. »Zdravstveni sistem bo naredil, kar bo lahko,« dodaja. Kaj pa zdravila? Obstaja strah, da jih bo zmanjkalo? »Mislim, da večjih skrbi okoli zdravil ne bi smelo biti, saj imajo dobavitelji po navadi precej velike zaloge. Gre za tri kritične tedne, ne tri leta.« Poudarja, da se bo potem treba hitro postaviti na noge, predvsem zdravstvo: »Pred naslednjim valom, saj napovedujejo, da bo drugi vrhunec na globalni ravni pozimi.«

Virus ne bo izginil

Ob vsem, kar vemo, bi morali biti ljudje res pametni in poslušati navodila. »V ničemer se ne razlikujemo od drugih držav, kjer se prav tako niso spoštovala navodila. Prihaja in konec.« Pa bo po treh tednih res konec? »Po tem obdobju se bo položaj umiril. Virus bo še vedno med nami, a ne bo več takšnega strahu, ker bo velik del populacije prekužen.« Ne želimo si namreč, da bi pri stotinah ljudi prišlo do vnetne reakcije pljuč in bi naenkrat potrebovali predihavanje ali umetno dihanje. »Tega se drugače kot v bolnišnici ne da reševati,« poudari Mrevlje. V Sloveniji pa imamo po vseh zdravstvenih institucijah manj kot 200 respiratorjev.
»Ne nehajmo popolnoma živeti, moramo jesti in piti. Hoditi ven, če smo zdravi ali pa če ne vemo, da smo okuženi,« je njegovo mišljenje. In še: »Če kdaj razkužimo svoj mobilni telefon, tudi prav, a ne vem, če pomaga.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije