KORONAKRIZA

Spodbudne novice: 10 okuženih ima negativen bris

To so potrdili na ljubljanski infekcijski kliniki.
Fotografija: Infekcijska klinika 5. marca 2020. FOTO: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Infekcijska klinika 5. marca 2020. FOTO: Uroš Hočevar

Z ljubljanske infekcijske klinike prihajajo pozitivne novice. Na uradnem twitterju dr. Tadeja Kotar pojasnjuje, da vedo za 10 oseb, pri katerih je bil po okužbi z novim koronavirusom potrjen negativen bris. Pravi, da so to tisti, ki so bili odpuščeni s klinike ali pa so se po blažji obliki okužbe zdravili doma. Ob tem je še povedala, da je bilo na začetku več odpustov tudi zato, ker so bili hospitalizirani tudi tisti, ki niso bili tako prizadeti, trenutno pa v bolnišnično oskrbo sprejemajo tiste, ki to oskrbo nujno potrebujejo.

Kako uspešni so, še ne vedo


Trenutno se na ljubljanski infekcijski kliniki zdravi 31 oseb na navadnih oddelkih, osem pa na intenzivnem oddelku – ti tudi potrebujejo pomoč pri dihanju. Tisti, ki potrebujejo predihavanje in so priklopljeni na ventilator, bodo hospitalizirani dlje časa. Kotarjeva pravi, da so v takšnih primerih hospitalizacije dolge tri do šest tednov. »Glede na to, da smo prvega hospitaliziranega imeli 5. marca, ne moremo ugotavljati, kako uspešni smo pri tem zdravljenju.«

In koliko prostora je še na intenzivni negi na infekcijski kliniki v Ljubljani? »Trenutno imamo 10 takih postelj – in še 10 takih postelj. Če se bo val hospitaliziranih povečal, se bo povečala tudi potreba po ventilaciji, zato se pripravljajo postelje tudi drugje, kjer bo mogoče bolnike predihavati.« Raziskave kažejo, da so bolj ogroženi tisti stari nad 60 in 70 let.
 




Mateja Logar z infekcijske klinike pa je v popoldanskih poročilih na RTV povedala, da je respiratorjev za zdaj še dovolj. Do sredine aprila naj bi Slovenijo prispelo še okoli 300 respiratorjev. Povedala je še, da so na infekcijski kliniki za enega bolnika dobili 'zdravilo v obliki sočutne rabe', da pa zdravniki nimajo vpliva na to, kdo ga bo dobil in kdo ne, da je to povsem v pristojnosti farmacevtskega podjetja. Stanje bolnika je za zdaj stabilno in se izboljšuje.

Črna napoved infektologa iz Berlina


Slovenski infektolog v Berlinu Andrej Trampuž je povedal, da ta teden pričakujejo povečanje hospitaliziranih in intenzivnega zdravljenja. »Vrha še ne pričakujemo vsaj v dveh tednih. Upam, da bomo vrh dosegli kasneje, da bomo lahko vse oskrbeli. Mask nam primanjkuje že zdaj.« Naredili so tudi simulacije za Slovenijo, ki imajo lahko nekaj odstopanj. »Če je danes 480 okuženih, jih bo čez 10 dni 5090 in čez 14 dni 14500. Če jih 10 % potrebuje intenzivno nego, to pomeni okoli 500 čez 10 dni in 1400 čez 14 dni.«

Da epidemija še ni končana in bo trajala še več tednov, je povedal tudi italijanski zdravnik Flavio Tonelli, ki pravi, da bolezen ne bo kar izginila, ampak se bo po prvem vrhu, če bomo upoštevali ukrepe, širila počasneje.  Prvi vrh bi lahko Slovenijo dosegel v naslednjih dneh ali tednih. »Življenje se bo spremenilo. Prilagoditi se bo potrebno  Takšne omejitve bi lahko še trajale nekaj mesecev.«

Leon Cizej z Inštituta Jožefa Stefan pa napoveduje, da se bo v začetku aprila nehalo okuževanje, nekje do maja pa se bo začelo zmanjševanje.
 


 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije