ZAPORI

VIDEO: Podržaj ostro sindikalnim zastopnikom: koga sploh predstavljate?

Potem ko ga je del sindikalistov pozval k odstopu, je Podržaj zanikal, da bi kar koli narobe naredil.
Fotografija: Generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj. FOTO: Tomi Lombar, Delo
Odpri galerijo
Generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj. FOTO: Tomi Lombar, Delo

LJUBLJANA – Na novinarski konferenci generalnega direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) Jožeta Podržaja bodo pojasnila podali tudi direktorji zavodov za prestajanje kazni zapora in prevzgojnega doma.

Pravosodni policisti, predstavniki sindikata državnih organov, so Podržaja pozvali k odstopu. Po besedah predsednika Sindikata državnih organov Slovenije Frančiška Verka je Podržaj direktorjem zavodov z odredbo naročil, naj svojim javnim uslužbencem zapovejo, da poročajo vodstvu uprave o vsakem stiku, ki bi ga imeli z Verkom.

 

»Z naše strani je bilo narejeno vse, da se socialni dialog spravi za mizo,« je dejal Podržaj. Glede varnosti v slovenskih zaporih je dejal, da varnost zagotavljajo z dinamično varnostjo, ki je najboljša, ker poleg tehnike vključuje tudi ljudi. »Seveda ljudi, ki svoje delo opravljajo dobro. Varnostni dogodki, ki se občasno izpostavljajo – beg iz zapora, zaboden paznik na Dobu – postavljajo vprašanja, na katera pa se ne sme odgovarjati pavšalno,« je poudaril. »Statistika drugih primerljivih držav kaže, da je Slovenija po varnosti v samem vrhu. In to zaradi dinamične varnosti, odprtega dialoga med vsemi v sistemu …«
 
»Zaprti, ki so dobesedno sami zaprti, so najnevarnejši. Človeška narava ne prenese pretirane zaprtosti. Kazensko sankcijo je treba izvršiti v takšni meri, da se čim manj prisile uporabi. V tem kontekstu ne potrebujemo nobenih specialnih varnostnih enot.«

Niti ena pritožba uspešna

Podržaj se je dotaknil tudi odškodnin: »Dobro so poznane zadeve v zvezi z odškodninami, ki jih država plačuje odpuščenim ali pa so še v zaporu. Gre pretežno za odškodnine zaprtim na Povšetovi v Ljubljani. Na Dobu je bilo pred leti vloženih 145 pritožb. Niti ena od teh ni bila uspešna, so pa uspešnejše v Ljubljani, ker so prostori taki, kot so – skrajno neprimerni – in ker je v Ljubljani bistveno težje, da bodo zaprti čim več izven teh prostorov.« Fotografije v mariborskih zaporih so bile narejene pod nadzorstvom policistov, je zatrdil: »Fotografiranje je bilo dovoljeno v prepričanju, da te fotografije ne bodo poslabšale varnostnih razmer v zaporu.«

»Tisti, ki najbolj vpijejo, so najmanj obremenjeni«

O socialnem dialogu, ki ga ni, pravi Podržaj: »Moje videnje: z moje strani ni bilo nikakršne ovire kaj šele preprečevanja takega dialoga. Imamo pogodbo o sodelovanju z obema sindikatoma. Določene so medsebojne pravice in obveznosti. Najina obveznost s predsednikom sindikata je, da se pogovarjava. To je obveznost za oba. Tega dialoga od junija 2018 ni zaradi ignorance predsednika SDOS. Omejil sem manipulativni komunikacijski prostor predsednika sindikata, ko je celo med koriščenjem odmora ene sodelavke skušal izkoristiti za preverjanje informacije, ali je Podržaj res nekaj rekel,« je dejal in zanikal, da bi kar koli prekršil. »Tisti, ki najbolj vpijejo, so najmanj obremenjeni, so daleč pod obremenjenostjo«.

»Niso resnicoljubni«

Podržaj je omenil še eno »sindikalno cvetko«, ko je nekdo v medijih dejal, da zaradi dela več tednov ni videl svojih otrok. »Ko to slišiš, je treba nekaj časa, da dojameš. Morda jih res ni, a ne zaradi službenih obveznosti. Ta oseba je pozabila dodati, da ima še kar nekaj funkcij. Postavlja se nam vprašanje, koga sindikalni zastopniki sploh predstavljajo. To sta dva svetova, ki ne gresta skupaj. Poleg vsega drugega ugotavljam obžalovanja vredno odsotnost resnicoljubnosti, pri tistih, ki so po svoji funkciji dolžni zastopati zaposlene, ki delajo v slabih razmerah, ki jih je premalo, ki jih je preveč preveč obremenjenih, a načini, ki jih izbirajo za reševanje, je izogibanje dialogu potvarjanje nekih resnic … Ta boj bi moral potekati drugje, za skupno mizo.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije