Črna na Koroškem ostaja odrezana od sveta, poglejte si te prizore (FOTO)
Za številnimi Korošci je težka noč. Območje Črne na Koroškem je še naprej odrezano od sveta, saj je v Mežiški dolini in tudi drugod po Koroški poškodovanih veliko mostov in cest, prekinjena je dobava elektrike in vode, marsikje ni telefonskih povezav. Na poti v Črno je vojska, ki je v regiji pomagala že v petek, prav tako gasilci od drugod. Celotno regijo še vedno ogrožajo poplave in vse več zemeljskih plazov, k sreči pa je minulo noč manj intenzivno deževalo, je za STA davi dejal regijski poveljnik civilne zaščite Alan Matijevič.
Prizadeta je celotna regija, najbolj pa Mežiška in Mislinjska dolina skupaj z Dravogradom, v Dravski dolini pa je po sedanjih podatkih največ težav zaradi zemeljskih plazov in zalitih objektov na območju občin Vuzenica in Podvelka, ni pa tako hudih poškodb infrastrukture kot v Mežiški in Mislinjski dolini.
V osrednji Sloveniji podrtih več mostov
Narasle reke so v osrednji Sloveniji podrle več mostov, med drugim v Komendi in Domžalah. Ponekod je motena oskrba s pitno vodo, ki jo bodo prebivalcem dostavljali s cisternami. V Kamniku bodo danes znova poskušali priti do krajev, odrezanih od sveta. Pri tem računajo tudi na pomoč helikopterja.
Na območju občine Kamnik bo danes na terenu še več ekip kot v petek, ki se bodo predvsem skušale prebiti do krajev, ki ostajajo odrezani od sveta, je za STA povedal župan Matej Slapar. »Poskušali bomo zagotoviti prevoznost v doline Kamniške Bistrice, Črne in Bistričice. Na tem območju je odrezanih še kar nekaj hiš. Aktivirana je tudi gorska reševalna služba, da pregleda objekte, do katerih v petek še nismo mogli priti,« je pojasnil. V dolino Črne se bodo poskušali prebiti tudi iz smeri Črnivca, je dodal.
Marsikje v regiji ni pitne vode
»S Črno na Koroškem imamo še vedno povezavo samo prek regijskega centra za obveščanje z gasilci v gasilskem domu, vse ostale zveze ne delujejo, tako da tudi ne poznano razsežnosti nesreče v občini. Glavna prioriteta danes je najti pot do občine Črna, da lahko tja spravimo pomoč v moštvu, tehniki, tudi hrano in vodo, primanjkuje jim tudi dizelskega goriva za agregate,« je razmere opisal Matijevič.
V petek je pri intervencijah na Koroškem pomagalo več kot 120 gasilcev iz Pomurja, del teh je ostal do danes, prihajajo pa tudi novi iz Pomurja, prav tako na Koroškem danes pričakujejo pomoč gasilcev z Dolenjske. Že v petek so na Koroškem v intervencijah pomagali pripadniki Slovenske vojske (SV) s tehnično opremo, ki so prespali v prevaljski občini in so danes na poti v Črno.
Marsikje v regiji ni pitne vode, saj so poškodovani vodovodi, zato bo predvsem v Mežiški dolini danes prednostna naloga zagotoviti pomoč gasilcev s cisternami z vodo. Prav tako sta na poti na Koroško dve cisterni SV, je povedal Matijevič.
V Dravogradu so v petek zaradi nevarnosti proženja plazov evakuirali okoli 150 ljudi, evakuacije pa so bile tudi drugod po regiji. Na Ravnah na Koroškem, kjer prav tako ne pomnijo takšnih poplav, je zaradi naraslih vodotokov davi še odrezan del naselja Dobrije.
Ponoven poziv vsem ljudem, da naj ne hodijo na pot, če ni nujno
Matijevič ponovno poziva vse ljudi, da naj ne hodijo na pot, če ni nujno. Davi so namreč na Prevaljah že reševali osebo, ki je bila ujeta v vodi na cesti. Matijevič se vsem, ki sodelujejo v intervencijah in pomagajo, zahvaljuje za pomoč, vse pa prosi za potrpežljivost.
»Nimam besed, da bi izrazila žalost ob taki katastrofi,« je za lokalni spletni portal Koroška Čveka povedala Bojana Lesjak, županja Občine Črna na Koroškem. »Počutim se tako nemočno kot še nikoli. Iz Žerjava, kjer so jim na pomoč priskočili tudi mežiški gasilci, so jo sporočili, da je kraj uničen. Prebivalce so evakuirali v višja nadstropja. Prav tako so iz hiš in stanovanj izselili prebivalce v drugih naseljih Črne na Koroškem. Sem pa pomirjena, da so vsi preskrbljeni in izven nevarnosti,« še pove županja, ki se je predčasno vrnila z dopusta, a zaradi poplav obtičala v Ljubljani.
Medtem pretoki reke Drave na meji z Avstrijo niso kritični. Po podatkih, ki jih je Matijevič dobil od Dravskih elektrarn, bo pretok reke na meji z Avstrijo pri Dravogradu naslednjih 24 ur pod 1000 kubičnih metrov na sekundo, kar je bistveno manj, kot je bilo ob poplavah novembra 2012. Okoli 7.30 je bil pretok Drave pri hidroelektrarni Dravograd dobrih 900 kubičnih metrov na sekundo, pri hidroelektrarni Fala pa 1660 kubičnih metrov.