Črne napovedi zaradi koronakrize v Sloveniji
Odločitve, ki jih vlada sprejema v teh dneh, pa bodo odločale o tem, kako globoka bo gospodarska kriza, koliko časa bo trajala in kakšna bo zato socialna kriza.
Odpri galerijo
»Razmere gospodarskih subjektov so vsak dan bolj alarmantne,« po prejšnji teden opravljeni anketi ugotavlja Gospodarska zbornica Slovenije. Po njihovih ocenah bi slovensko gospodarstvo potrebovalo od dve do štiri milijarde evrov ukrepov za ohranitev delovanja (ukrepi na področju likvidnosti) in prek tega ohranitev čim večjega števila delovnih mest. Vlado Janeza Janše zato pozivajo, da nemudoma pripravi nov paket interventne zakonodaje v pomoč gospodarstvu.
Dobra polovica anketiranih pričakuje zmanjšan obseg poslovanja od tri do šest mesecev, kar 32 odstotkov pa jih meni, da bo takšen obseg poslovanja trajal več kot šest mesecev.
Vsak drugi pričakuje izpad več kot 70 odstotkov prihodkov
Na resne težave v poslovanje opozarja kar 93 odstotkov anketirancev: »40 odstotkov jih ocenjuje, da se bo zaradi motenj v poslovanju zaradi koronavirusa prihodek v marcu 2020 zmanjšal za več kot 70 odstotkov, 18 odstotkov jih meni, da se bo znižal vsaj za 50 odstotkov, 18 odstotkov pa, da se bo prodaja v marcu zmanjšala vsaj za 30 odstotkov. Večje težave izpostavljajo mikro in mala podjetja, kjer jih kar polovica ocenjuje, da se jim bo prihodek v marcu 2020 zmanjšal za več kot 70 odstotkov.«Po izkušnjah zdravstvena kriza traja okoli dva meseca in pol. Če se bo podoben scenarij uresničil v Sloveniji, je pričakovati, da bi epidemijo, ki ogroža zdravje ljudi, lahko prebrodili nekje do sredine maja. Odločitve, ki jih vlada sprejema v teh dneh, pa bodo odločale o tem, kako globoka bo gospodarska kriza, koliko časa bo trajala in kakšna bo zato socialna kriza. (GZS)
Dobra polovica anketiranih pričakuje zmanjšan obseg poslovanja od tri do šest mesecev, kar 32 odstotkov pa jih meni, da bo takšen obseg poslovanja trajal več kot šest mesecev.