Delovna inšpekcija na RTVS: poglejte, kaj vse so ugotovili v javnem zavodu
Delovna inšpekcija je po neuradnih informacijah STA v nadzoru na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) ugotovila več kršitev delovne zakonodaje. Med njimi prikrita delovna razmerja, zaposlovanje brez razpisa in z neustreznimi pogoji ter prekomerno nadurno delo. Na inšpektoratu za delo so potrdili izvedbo nadzora, a odprtih postopkov ne komentirajo.
Nadzor nad RTVS naj bi pokazal na prikrita delovna razmerja – ko delavec opravlja enake naloge v enakem obsegu kot zaposleni, a delo opravlja prekarno kot honorarni sodelavec.
»Inšpektorat za delo je v mesecu marcu v dveh ločenih postopkih trikrat izvajal nadzor na RTV Slovenija. En postopek se je začel že septembra lani na podlagi prijave zaradi stavke novinarskega sindikata, drugi pa se je začel v marcu z nenapovedanim obiskom inšpektoric, ki so začele preiskovati enake primere kot inšpektorici, ki sta nadzor začeli že v septembru. Oba postopka sta še vedno v teku, zato podrobnosti oziroma posamičnih primerov ne moremo komentirati.
Lahko pa pojasnimo, da se pomemben del preliminarnih ugotovitev inšpektorata nanaša na honorarne sodelavce, ki so dolgoletna problematika RTV Slovenija. Ta problematika je bila nazadnje leta 2015 razrešena tako, da se je večje število (okoli 500) t.i. stalnih honorarnih sodelavcev zaposlilo na RTV Slovenija. S to problematiko se periodično - nazadnje leta 2021 - seznani tudi Nadzorni svet RTV Slovenija.
V primerih, ki jih inšpektorat preiskuje letos, se očitki nanašajo na okoliščine, ki pomenijo večjo korist za delavca, odpravljajo večletno problematiko, s katero je nadzorni svet seznanjen in potekajo v skladu s postopki, ki jih je za naslovitev večletne problematike sprejel nekdanji generalni direktor Igor Kadunc. Nekateri primeri so nastali v času nekdanjega generalnega direktorja Igorja Kadunca in so bili v skladu z internimi postopki, ki jih je sprejel nekdanji generalni direktor Igor Kadunc, celo že v celoti predhodno rešeni v korist delavca v času zdajšnjega generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha in še pred začetkom inšpekcijskega postopka.
Opozarjamo, da nadzor še ni končan, v četrtek, 16. marca je RTV Slovenija namreč prejela zahtevo za predložitev dodatne dokumentacije, zato pričakujemo, da bo nadzor razširjen. Prav tako je še odprt rok za pripombe na zapisnik, kar pomeni, da organ še ugotavlja dejansko stanje. Prav zato smo presenečeni nad izjavami vršilca dolžnosti glavnega inšpektorja Inšpektorata RS za delo Luke Lukića, ki je komentiral in javnost obvestil o ugotovitvah še ne zaključenega inšpekcijskega postopka.«
Zaposlovali naj bi brez razpisa, nekateri od zaposlenih pa naj za delovna mesta, ki jih zasedajo, ne bi izpolnjevali pogojev. Ugotovljeno naj bi bilo tudi nespoštovanje oz. onemogočanje tedenskega počitka ter prekomerno delo oz. prekomerno število nadur. V enem primeru naj bi inšpekcija ugotovila celo posredovanje delavcev – ko nekdo delo opravlja prek tujega s.p.
Z vprašanji se je STA obrnila tudi na inšpektorat za delo
Vršilec dolžnosti glavnega inšpektorja za delo Luka Lukić je pojasnil, da postopkov na RTVS ne more komentirati, saj so uradno še odprti, lahko pa pove, da že te prve ugotovitve kažejo na večje število prekrškov s področja delovnih razmerij. »Po ugotovitvah v tem nadzoru se je RTVS z vidika delavskih pravic vrnil dobro desetletje nazaj, preden so se aktivirali sindikalni boji,« je dejal za STA.
Kako bo postopek tekel naprej, je težko predvideti, saj zakon dopušča roke in morebitne ugovore, tudi pritožbe, ki omogočajo tudi zavlačevanje postopka, je pojasnil Lukić.
Po neuradnih informacijah STA pa je vodstvo RTVS že zaprosilo za podaljšanje roka. Na odziv vodstva javnega zavoda STA še čaka.