TURISTIČNA SEZONA

Dolina Soče je pokala po šivih, na dan hrumelo po 3000 motorjev

V letošnji sezoni spet precej več gostov kakor lani. Nekatere točke v dolini so bile že prenasičene.
Fotografija: V agenciji Soča Splash je bilo največje zanimanje za rafting. Fotografije: Boris Dolničar
Odpri galerijo
V agenciji Soča Splash je bilo največje zanimanje za rafting. Fotografije: Boris Dolničar

BOVEC – Letošnja turistična sezona v Soški dolini je bila spet boljša od lanske in je nedvomno potrdila sloves evropske destinacije odličnosti. Neokrnjena in divja narava, gore in smaragdna reka s pritoki, svojevrstna mešanica alpske in sredozemske klime, ohranjena tradicija in zanimiva kulturna dediščina ter kulinarične posebnosti so pritegnile deset odstotkov več gostov, med katerimi je bilo več kot 80 odstotkov tujcev.

»Tako se po letu 2014 nadaljuje trend rasti, ki je lani presegel 800.000 prenočitev, s čimer smo se uvrstili na peto mesto v državi,« je dejal direktor javnega zavoda za turizem Dolina Soče Janko Humar in opozoril tudi na pasti skokovitega naraščanja obiska na tem koncu Slovenije.


Janko Humar: »Razmisliti moramo o ravnovesju med obsegom obiska, varovanjem narave in kakovostjo doživetij.«
Janko Humar: »Razmisliti moramo o ravnovesju med obsegom obiska, varovanjem narave in kakovostjo doživetij.«
»Nekatere turistične točke v dolini so v avgustu dosegle že prenasičenost, zato smo se znašli v položaju, ko moramo resno razmisliti o ravnovesju pri obremenjenosti, med obsegom obiska, varovanjem narave in kakovostjo doživetij. Očitno je, da naraščajočemu številu turistov ne sledimo z razvojem infrastrukture, pri čemer so največje težave s parkirišči, trgovsko ponudbo in z javnim prevozom. Povečano zanimanje za naše kraje kaže, da je vse več turistov, ki imajo radi dejavnosti v naravi, saj več kot 60 odstotkov gostov prihaja k nam zaradi pohodništva, sledijo vodni športi (rafting, kajakaštvo, soteskanje), jadralno padalstvo, gorsko kolesarjenje, spuščanje po jeklenicah. Gostje so iz 120 držav, prevladujejo Nemci (prek 30 odstotkov) in za njimi Čehi, Slovenci, Nizozemci, Avstrijci, Madžari, Angleži, Belgijci, Italijani.«

Za tolikšen obisk je trgovina premajhna

V enem od 18 bovških kampov, v Kajak kampu Toni v Vodenci, ki deluje že 25 let in v katerem lahko prebiva do 300 ljudi, nam je Jeanine Čopi povedala, da tudi pri njih obisk že tretje leto narašča. »V avgustu smo imeli kamp povsem zaseden, tako da nismo mogli sprejemati novih rezervacij, ki jih večinoma dobivamo prek spleta. Med gosti, od katerih je 80 odstotkov stalnih, prevladujejo Nemci, predvsem skupine kajakašev. V glavnini sezone bi morala biti Mercatorjeva trgovina trikrat večja in tudi dlje odprta. V tem času bi bilo treba urediti še dodatna parkirišča.«

V apartmajih Cuder so prespali tudi Libanonci in Novozelandci.
V apartmajih Cuder so prespali tudi Libanonci in Novozelandci.

V agenciji Soča Splash, ki deluje tretjo sezono, ponujajo rafting, vožnjo s kajaki, soteskanje, imajo tudi sobo pobega, ki je dobro obiskana zlasti v deževnih dneh. »V juliju in avgustu je največ zanimanja za rafting, predvsem v opoldanskem terminu, ki družinam najbolj ustreza. Na vstopno-izstopni točki je med 13. in 14. uro precejšnja gneča, zato se nekateri ponudniki odločamo za start prej ali pozneje, ko na vodi ni toliko čolnov in lahko gostom ponudimo odlično izkušnjo. Tudi posamezni kajakaši, ki Sočo že malce poznajo, vedo, katere ure so tiste, ki se jim je treba na določenih odsekih izogniti, da lahko uživajo v brzicah,« je dejala Sara Lipnik Krajcso in dodala, da je pri njih večina gostov iz Belgije, Nizozemske, Nemčije, Slovenije in Avstrije.

Prihodnost doline je trajnostni turizem

Sobodajalca Marija in Mitja Cuder iz vasi Soča, ki v dveh apartmajih in dveh sobah ob cesti proti Vršiču oddajata 11 ležišč, pravita, da je bilo med letošnjo glavno sezono izjemno povpraševanje po prenočiščih, tako da je dolina pokala po šivih. »Ker so bili tudi kampi polni, so nekateri prenočevali kar na bregu Soče. Mnogi naši gosti, med katerimi so bili tudi Libanonci in Novozelandci, so bili presenečeni nad našimi naravnimi lepotami ter priznali, da so dobili več, kot so pričakovali,« poudarjata.

Tudi v gostilni Metoja v Trenti se je po letu 2016 obisk močno povečal, zlasti še letos, ko je to edina klasična gostilna z domačo hrano od Kala - Koritnice do Vršiča. V tej sezoni so tako po besedah njenega lastnika Boža Bradaškje postregli največ gostov v vseh 28 letih, kar poslujejo. »Čeprav smo lahko zadovoljni z obiskom, menim, da tak pritisk motoriziranih turistov na dolino Soče dolgoročno ni vzdržen, saj lahko kmalu izgubimo njeno poglavitno primerjalno prednost, ki je v neokrnjeni naravi. Samo primer: kakšen dan je po dolini hrumelo tudi po 3000 in več motoristov! Zaradi tolikšnega navala obiskovalcev se turistični ponudniki tudi ne moremo tako posvetiti kakovosti, kot bi se lahko. Zato je naša prihodnost vsekakor trajnostni turizem.«

Avgustovska gneča na cesti v dolino Lepena
Avgustovska gneča na cesti v dolino Lepena

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije