ZAKULISJE MOČI

Dopust pri milijonarju, funkcija v zameno? Robert Golob pod drobnogledom, preiskuje ga KPK

Jeseni 2022, ko je Subotič prevzel vodenje sveta zavoda celjske bolnišnice, je v ustanovo prišla tudi odvetnica Nina Zidar Klemenčič.
Fotografija: FOTO: Yves Herman Reuters
Odpri galerijo
FOTO: Yves Herman Reuters

V javnost so pricurljala nova dejstva, ki mečejo senco dvoma na ravnanje predsednika vlade Roberta Goloba, vključujejo tudi njegovo svetovalko Pino Weisseisen in vplivno odvetnico Nino Zidar Klemenčič.

V oddaji 24ur Fokus so razkrili brezplačne dopuste predsednika vlade v obmorski hiši slovenskega milijonarja Tomaža Subotiča, domnevne usluge v zameno za kadrovske funkcije ter morebitno izkoriščanje državne bolnišnice v zasebne namene.

Dopust pri poslovnežu tik pred imenovanji

Leta 2023 je predsednik vlade Robert Golob s partnerico Tino Gaber in svetovalko Pino Weisseisen trikrat brezplačno dopustoval v luksuzni vili Tomaža Subotiča v Karigadorju. Dopust, načrtovan za avgust istega leta, je bil odpovedan zaradi službenih obveznosti.

Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije določa, da uradne osebe in njihovi družinski člani ne smejo sprejemati daril, povezanih z opravljanjem javne funkcije. FOTO: Vlada Republike Slovenije, Boštjan Podlogar/sta
Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije določa, da uradne osebe in njihovi družinski člani ne smejo sprejemati daril, povezanih z opravljanjem javne funkcije. FOTO: Vlada Republike Slovenije, Boštjan Podlogar/sta

Le nekaj dni po drugem obisku v Karigadorju je Weisseisenova, zaposlena v kabinetu predsednika vlade, Subotiču poslala sporočilo: »Gospod Subotič, dober dan! Predsednik vlade bi vas želel videti. Imate čas jutri, četrtek ob 16:10?« Že naslednji dan je vlada Tomaža Subotiča imenovala za predsednika sveta zavoda Psihiatrične klinike Ljubljana. Pred tem je že opravljal enako funkcijo v svetu zavoda Splošne bolnišnice Celje. Na vprašanje, kdo je predlagal imenovanje, je nekdanji minister za zdravje Danijel Bešič Loredan dejal: »To je bilo na predlog vlade.«

Vplivna odvetnica – izkoriščanje bolnišnice?

Jeseni 2022, ko je Subotič prevzel vodenje sveta zavoda celjske bolnišnice, je v ustanovo prišla tudi odvetnica Nina Zidar Klemenčič. Povezana je bila z direktorjem bolnišnice Draganom Kovačičem, ki ga je Subotičev svet najprej imenoval za vršilca dolžnosti, nato pa še za direktorja s polnim mandatom. Zidar Klemenčičeva je Kovačiča v preteklosti zastopala v odmevni preiskavi suma korupcije v primeru žilnih opornic, so poročali v oddaji Fokus.

Tomaž Subotič na Češkem že več kot 30 let vodi podjetje Intertrade Praga. FOTO: Uroš Hočevar 
Tomaž Subotič na Češkem že več kot 30 let vodi podjetje Intertrade Praga. FOTO: Uroš Hočevar 

Decembra 2022 je Subotič Kovačiča zaprosil za pravno mnenje za eno od svojih zasebnih družb. Direktor je prošnjo posredoval Zidar Klemenčičevi, ta je mnenje tudi posredovala.

Le dva tedna pozneje je bolnišnica z odvetniško pisarno Zidar Klemenčičeve sklenila pogodbo o pravnem svetovanju – retroaktivno, tudi za čas, ko je bilo pravno mnenje že pripravljeno. Prvi račun, izdan bolnišnici, je vključeval znesek za omenjeno mnenje – več kot 2.400 evrov. V dveh letih je bolnišnica tej pisarni izplačala več kot 320.000 evrov.

Bolnišnica kljub pozivom novinarke 24ur ni želela razkriti dokumentacije, ki bi lahko dokazovala, da storitev ni bila plačana iz javnih sredstev. Komisija za preprečevanje korupcije je na podlagi razkritij uvedla predhodni preizkus.

Zasebna korist in vprašanje daril

Zidar Klemenčičeva je nato Subotiča začela zastopati tudi pri nakupu luksuznega stanovanja v elitni ljubljanski soseski Schellenburg in v postopkih pred Agencijo za trg vrednostnih papirjev zaradi suma prepovedanega trgovanja z delnicami Uniorja.

V dveh letih je bolnišnica pisarni Zidar Klemenčičeve izplačala več kot 320.000 evrov. FOTO: Voranc Vogel
V dveh letih je bolnišnica pisarni Zidar Klemenčičeve izplačala več kot 320.000 evrov. FOTO: Voranc Vogel

Prav v tem času je Weisseisenova, sicer dolgoletna prijateljica Tine Gaber, komunicirala s Subotičem o podrobnostih dopusta. Kabinet predsednika vlade ni želel pojasniti, ali je Weisseisenova za ta dopust koristila svoj redni letni dopust. Prav tako niso potrdili, ali je Golob dopust poravnal iz lastnih sredstev ali je šlo za darilo.

Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije določa, da uradne osebe in njihovi družinski člani ne smejo sprejemati daril, povezanih z opravljanjem javne funkcije.

Cerar: Ni ločnice med javnim in zasebnim

Nekdanji predsednik vlade Miro Cerar je opozoril: »Ko si na tako visokih funkcijah, kot je premierska, ni prave ločnice med zasebnostjo in javnim delovanjem. Tudi v zasebnem življenju si dolžan biti vzor ravnanja. Če politiki ne pokažejo z lastnim zgledom, da ločijo pravno od nepravnega, bo družba to ponotranjila.«

Na vprašanja o domnevno spornih praksah je predsednik vlade Robert Golob odgovoril, naj se novinarji raje osredotočijo na delo vlade, ne pa na njegovo zasebnost. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij