VLADNI PREDLOG

Odslej na bolniško tudi za nego hišnih ljubljenčkov (prvi april)

Če bo zbolel pes ali maček, boste lahko ostali doma. Delovnopravna podlaga bo namreč izenačila otroke in hišne ljubljenčke.
Fotografija: FOTO: Getty images
Odpri galerijo
FOTO: Getty images

Vlada resno razmišlja o uvedbi bolniške odsotnosti za delavce, ki morajo doma negovati svoje hišne ljubljenčke ali jih peljati na nujen veterinarski pregled. Po vzoru nadomestila za nego bolnih otrok bi nova ureditev zaposlenim omogočila do tri dni bolniške odsotnosti na leto, če bi kuža, muca ali drugi registrirani hišni ljubljenček potreboval nujno oskrbo.

V ozadju predloga je izenačitev statusa zaposlenih staršev in zaposlencev, ki otrok nimajo. S tem, ko je nekdanja ureditev omogočala koriščenje nege le za otroke, je namreč postavljala v neenakopravni položaj vse tiste Slovenke in Slovence, ki otrok nimajo. To pa je v neskladju z ustavo, ki zapoveduje, da smo pred zakonom vsi enaki, delodajalec pa nas ne sme diskriminirati glede na (ne)starševstvo.

Predlog že buri duhove tako med ljubitelji živali kot med delodajalci

»Gre za izraz solidarnosti in sodobnega razumevanja družine, ki danes pogosto vključuje tudi živali. Če si lahko starši vzamejo bolniško za bolnega otroka, zakaj ne bi podobne pravice imeli tudi skrbniki hišnih ljubljenčkov?« se glasi neuradno pojasnilo iz kabineta ministra za delo, družino in socialne zadeve.

Predlog sicer ni povsem brez precedensa. Leta 2023 je zvezna država New York razmišljala o t. i. paw-ternity leave, dopustu za nove lastnike živali, kasneje pa tudi o bolniški odsotnosti za nujne veterinarske primere. V Srbiji so predlog obravnavali leta 2022, ko je poslanka opozicijske stranke predlagala uvedbo »bolniškega dopusta za pasje mamice«, a zakon tedaj ni bil sprejet. 

V letu 2025, ko je domači ljubljenček mnogokateri slovenski družini nadomestil biološkega otroka, ker ne morejo ali nočejo imeti, je očitno dozorel čas za resno obravnavo predloga.

Bolniška samo za čipirane živali

Ukrep naj bi po besedah virov blizu vladi zajemal zgolj dokumentirano nujne primere – med drugim operacije, nalezljive bolezni ali poškodbe hišnih živali. Potrdilo o zdravstvenem stanju živali bi moral izdati veterinar, ukrep pa bi veljal zgolj za živali, ki so čipirane, evidentirane in je bil zanje plačan davek.

Med delodajalci je predlog že povzročil mešane odzive. Gospodarska zbornica Slovenije opozarja na možnost zlorab in dodatne stroške za podjetja, sindikati pa poudarjajo, da gre za pomemben korak v smeri bolj humane in fleksibilne delovne kulture.

Vlada naj bi o predlogi razpravljala še v letošnji pomladi. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij