NOVA PRIDOBITEV

FOTO: Peš med vrhove pohorskih dreves

Novo atrakcijo bodo previdoma odprli septembra. S stolpa se bo mogoče spustiti tudi po toboganu.
Fotografija: Bodoči stolp na Rogli FOTO: Občina Zreče
Odpri galerijo
Bodoči stolp na Rogli FOTO: Občina Zreče

LJUBLJANA – Rogla bo čez dober mesec bogatejša za novo turistično atrakcijo, ki bo zagotovo privabila veliko turistov in ljubiteljev narave. To je Pot med krošnjami Pohorje z razglednim stolpom. Temeljni kamen so položili konec maja, odprli pa jo bodo predvidoma konec septembra.

Rogelska je že četrta, ki jo bo zgradilo podjetje ZAK, stala pa bo več kot štiri milijone evrov. Načrtoval jo je izkušen arhitekt poti med krošnjami Josef Stöger po naročilu priznanega srednjeevropskega upravljavca teh poti Zážitková Akademie (ZAK). Poleg dveh na Češkem in ene na Slovaškem, ki jih upravlja ZAK, ima Erlebnis Akademie, podjetje, v katerega lasti je ZAK, štiri v Nemčiji in eno v Avstriji.


Zanimanje za sprehod med krošnjami je povsod izjemno. FOTO: Zdenĕk Pop
Zanimanje za sprehod med krošnjami je povsod izjemno. FOTO: Zdenĕk Pop
Kot vse evropske poti med krošnjami, ki jih je zgradil ZAK, bo tudi pohorska brez ovir. Po celotni dolžini bo prijazna do starejših, gibalno oviranih in invalidnih ljudi ter družin z otroškimi vozički. Invalidom bodo prilagojeni tudi toaletni in parkirni prostori. »Pot med krošnjami Pohorje bo sestavljena iz poti in stolpa. Prvi del bo dolg približno 560 metrov in visok do 20 metrov. Vodi do stolpa, ki bo visok 37 m z dodatno notranjo potjo, dolgo 440 m. Na stolp bo nameščen tobogan, ki bo omogočal zabaven spust nazaj do poti, od koder bo mogoče priti do izhoda s trgovino s spominki. Sprehajališče Rogla leži 1500 metrov nad morjem,« opisuje Bernd Bayerköhler, izvršni direktor ZAK in avtor ideje o poteh med krošnjami.

Stolp so postavili v kraju Jánské Lázně na robu gorovja Krkonoši na Češkem. FOTO: Zdenĕk Pop
Stolp so postavili v kraju Jánské Lázně na robu gorovja Krkonoši na Češkem. FOTO: Zdenĕk Pop
Župan občine Zreče mag. Boris Podvršnik z zagotovitvijo zemljišča, na katerem bo stala Pot med krošnjami Pohorje, podpira napredek in razvoj turistične ponudbe na tem območju: »Prvi leseni razgledni stolp na Rogli je bil zgrajen leta 1934. Z novim nadaljujemo tradicijo lesenih razglednih stolpov za obiskovalce. Od prvih zametkov turizma na Rogli smo do danes tukaj razvili smučišče, termalno zdravilišče, kmečki turizem, pohodniške in kolesarske poti, vse v skladu z načeli trajnostnega turizma. Beseda Rogla v slovenščini pomeni razvejano gorsko sleme. Pot med krošnjami je najboljši način, da ljudem pokažemo lepoto regije in turistične destinacije Rogla – Pohorje.«

Barbara Soršak, izvršna direktorica Uniturja, je pojasnila, da njihovo podjetje od začetka podpira idejo o tem projektu. »Pot med krošnjami Pohorje je izjemno nadaljevanje razvoja doživljajske ponudbe, ki jo v zadnjih letih uvajamo v ponudbo Rogle in Term Zreče. Zato nestrpno pričakujemo novo doživljajsko atrakcijo, ki ne bo ponujala zgolj sprostitve in zabave, temveč bo s svojim trajnostnim konceptom in okoljskimi vsebinami kakovostno dopolnila turistično ponudbo Uniturja. Ta je namenjena predvsem gostom in obiskovalcem, ki cenijo aktiven življenjski slog in zdravo živijo.«

Temelj Zakove filozofije poti je odpiranje gozdov in narave javnosti na trajnosten način, ob strogem upoštevanju načel varstva okolja. »Vedno si prizadevamo za čim tesnejše sodelovanje z lokalnimi partnerji in institucijami, kot so nacionalni parki in zaščitena krajinska območja, občine ter specializirane organizacije in združenja. V okviru vsakega od teh sodelovanj si prizadevamo izboljšati odnos obiskovalcev do narave in njihovo znanje o varstvu okolja,« pravi Bayerköhler.

Septembra lani so odprli stolp Bachledka v kraju Ždiar v Tatrah na Slovaškem. FOTO: Zak
Septembra lani so odprli stolp Bachledka v kraju Ždiar v Tatrah na Slovaškem. FOTO: Zak
Mag. Teo Hrvoje Oršanič, direktor Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave, je povedal, da zavod in občina Zreče sodelujeta že vrsto let: »Turizem in varstvo narave lahko stopata vsak po svoji poti ali pa iščeta skupne poti. Dejstvo, da je zreško Pohorje na območju Nature 2000, je morda sprva povzročilo kak kilometer smučarske proge manj, a so se pokazale številne možnosti in priložnosti za skupno sodelovanje. Na območju zreške občine smo skupaj z občino že izvajali in še izvajamo številne projekte. Strokovnjaki s področja turizma in naravovarstva nenehno sodelujejo in razširjajo svoje znanje. S Potjo med krošnjami Pohorje tako ustvarjamo vzorčni model, ki kaže, kako lahko stroka in turizem sodelujeta in sledita vsak svojim ciljem, čeprav je pot skupna. Mi smo izvedli strokovni del. Najbolje pri tem je, da pri projektu sodelujemo že vse od začetka.«

Temeljni kamen sta položila Bernd Bayerköhler, izvršni direktor ZAK (levo), in zreški župan Boris Podvršnik. FOTO: Občina Zreče
Temeljni kamen sta položila Bernd Bayerköhler, izvršni direktor ZAK (levo), in zreški župan Boris Podvršnik. FOTO: Občina Zreče
Slovenska turistična organizacija že več kot desetletje spodbuja inovativnost v slovenskem turizmu in podpira razvoj inovativnih produktov ter inventivnih projektov. ZAK, občina Zreče in Unitur so izjemno ponosni, da se je projekt Pot med krošnjami Pohorje uvrstil med tri finaliste letošnjega poziva za nagrado snovalec, ki podpira uresničevanje ustvarjalnih, inventivnih in inovativnih idej s področja turizma in je namenjen vsem tistim, ki za uresničitev turističnih zamisli iščejo potrditev, da so na pravi poti.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije