Gledate radarsko sliko? To je vse, kar morate vedeti, da jo boste razumeli
V zadnjih dneh so oči Slovencev uprte v nebo in vremenske napovedi. Nad našo državo se zgrinjajo temni oblaki, ki s sabo prinašajo točo, grozi pa nam tudi orkanski veter. Na agenciji za okolje iz dneva v dan izdajajo nova opozorila in nas opozarjajo na nevarnosti, ki nam pretijo. Če ste na spletnih straneh spremljali radarske slike, pa verjamemo, da so se vam pojavila tudi nekatera vprašanja.
Če spremljate radarske slike, potem je dobro, da veste, da radarska slika kasni eno uro. Na spletni strani agencije za okolje pojasnjujejo, da je v glavi radarske slike zapisan čas, ko se je meritev začela. Meritev in njena naknadna obdelava trajata približno sedem minut in po tem času je radarska slika dostopna na spletu. A pozor, čas, ki je zapisan v glavi slike, ni uradni čas v Sloveniji, temveč gre za čas, ki je enak srednjemu sončnemu času – UTC (Universal Time Coordinated). Uradni čas v Sloveniji je pozimi za eno uro naprej, poleti pa za dve. Torej, če je na radarski sliki naveden čas 12.00 UTC, to pomeni, da je bila meritev izvedena ob 13.00 oziroma ob 14.00 po uradnem času v Sloveniji.
Kje je dež?
Verjetno se vam je zgodilo tudi, da je radarska slika prikazovala padavine, v resnici pa dežja ni bilo. Agencija za okolje pojasnjuje, da nad vsako talno točko radar meri padavine na več različnih višinah, potem pa radarjev računalnik iz vseh izmerkov izbere največjega in ta se prikaže na radarski sliki. »Kadar je zrak v spodnjih plasteh zelo suh, padavine izhlapijo, preden dosežejo tla. Včasih se pa tudi zgodi, da padavine zaradi močnega zgornjika (dvigajočega se vetra) ne morejo izpasti. To se dogaja v sprednjih delih nevihtnih oblakov.«
Vas zanima, kako natančne so radarske meritve? Agencija za okolje pojasnjuje, da so lokacije padavin natančne na +/– en kilometer. »Do razdalje 75 kilometrov je jakost padavin natančna na faktor 3: če radar izmeri, na primer, 10 mm/h, so resnične padavine nekje med 3 in 30 mm/h. Urne akumulacije so natančne na faktor 2 in dnevne akumulacije na 25 %. Pri večjih razdaljah so padavine sistematično podcenjene. To velja predvsem za slojevite padavine. Radar je torej semikvantitativni merilnik padavin. Njegova glavna moč je v hitrih in prostorsko natančnih meritvah padavinskih ujm.«
Veste, kaj pomenijo različne barve?
Če redno spremljate radarske slike, ste verjetno opazili, da se na njih pojavljajo tudi smeti. Agencija pojasnjuje, da bi moral Dopplerjev radar izločiti odmeve od vseh ovir, ki mirujejo, torej hribov, in zaznati odmeve od vseh ovir, ki se gibljejo, torej padavin. »V realnosti pa se vmeša mnogo stvari. Koherenca radarjevega oscilatorja ni popolna, temperaturni pogoji oddajnika se spreminjajo, elektronika se stara, obsevajo nas vojaški radarji in telefonska omrežja, listje na 'stalnih' talnih ovirah se giblje, radarski snop se ukrivlja itd. Vse to povzroči, da se v izmerke prikradejo tudi odmevi od nepadavinskih ovir.«
Na radarskih slikah so prisotne različne barve, ki označujejo jakost izmerljivih padavin. Modra pomeni rahle padavine, zelena zmerne, rumena in oranžna močne, rdeča zelo močne padavine, vijoličasta barva pa prikazuje verjetnost toče.