Golob o ogroženosti Slovenije: Dvig stopnje pripravljenosti ni potreben
Člani ožje sestave sveta za nacionalno varnost so na današnjem neformalnem posvetovanju o torkovem incidentu na poljsko-ukrajinski meji ugotovili, da ni nobene potrebe po dvigu stopnje pripravljenosti, saj se ocena dodatne ogroženosti ni dvignila, je po koncu posveta sporočil premier Robert Golob.
Kot je v izjavi poudaril Golob, se je znova potrdilo, da je včasih bolje počakati in ne verjeti prvim informacijam. Te so namreč lahko preuranjene in so bolj špekulacije kot informacije. Tako se je tudi tokrat do jutra pokazalo, da pri raketi, ki je priletela na vzhod Poljske in zahtevala dve življenji, ni šlo za nameren napad.
»Po vseh informacijah, ki jih imamo na razpolago, gre dejansko za nesrečno naključje pri obrambi ukrajinske strani pred raketnimi napadi ruske vojske,« je dejal premier in dodal, da 30. november ostaja datum sklica seje širše zasedbe sveta, saj razmere po njihovi oceni to dopuščajo.
»Če se je včeraj mogoče zdelo, da gre za dogodek, ki bi lahko pomembno vplival na razvoj in dinamiko ukrajinske vojne, pa se je danes na podlagi zbranih informacij to na srečo izkazalo kot neutemeljeno,« je še povedal Golob in zatrdil, da torkov incident ne bo imel večjega vpliva na nadaljnji potek dogodkov.
Šlo je za tragični incident
Da je šlo za tragičen incident, ki ni bil nameren, temveč je bil posledica ruskega obstreljevanja ciljev v Ukrajini in ukrajinske obrambe pred temi napadi, je po posvetu potrdil tudi državni sekretar za nacionalno in mednarodno varnost v kabinetu premierja Andrej Benedejčič.
Zatrdil je še, da slovenski vojaki na misijah v tujini zaradi incidenta niso ogroženi, kar velja tudi za člane našega kontingenta v okviru misije Okrepljena prednja prisotnost v Latviji.
»O tem je tudi danes potekala razprava v okviru severnoatlantskega sveta v Bruslju in bilo je ugotovljeno, da na ruski strani ni nobenih indikacij o kakšnih posebnih pripravah,« je pojasnil Benedejčič.
Na vprašanje, zakaj je torej za 30. november sklican sestanek sveta za nacionalno varnost o dogajanju v Ukrajini, je Benedejčič odgovoril, da bodo na tem sestanku obravnavali širši vidik varnosti zaradi ruske agresije proti Ukrajini.
O dodatni vojaški pomoči Ukrajini pa je pojasnil, da je Slovenija svoje že prispevala, da spremljajo razmere in da razmišljajo predvsem v smeri pomoči pri obnovi ukrajinske energetske infrastrukture.
Današnjega sestanka so se sicer poleg premierja in državnega sekretarja udeležili še ministrica za zunanje zadeve, notranja ministrica, obrambni minister, minister za infrastrukturo in direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova).