Golob o tem, da ga preiskujejo: »Če bodo tako ocenili, bom z njimi sodeloval«
Poročali smo že, da policija vodi predkazenski postopek zoper Gen-I in njegove odgovorne osebe, med katerimi naj bi bil nekdanji prvi mož Gen-I in sedanji premier Robert Golob. To bi lahko botrovalo domnevnemu Golobovemu vpletanju v delo policije in odhodu notranje ministrice Tatjane Bobnar.
Premier Robert Golob je danes pojasnil, da o kandidatih za novega ministra za notranje zadeve še ni razmišljal. Odločitev Tatjane Bobnar, da s tega položaja odstopi, ga je namreč presenetila, v zadnjih 14 dneh pa je imel tudi precej zunanjepolitičnih obveznosti. Je pa za prihodnji teden napovedal sestanek s kandidati za tri nova ministrska mesta.
Uveljavitev sprememb zakona o vladi, ki so ga volivci na referendumu podprli, namreč med drugim prinaša ustanovitev treh novih ministrstev. Golob je ob tem napovedal, da bodo poskušali tudi kandidata ali kandidatko za notranjega ministra najti v rokih, ki so predvideni za popolnitev vlade v skladu z novim zakonom.
»V tem trenutku pa nimam prav nobenega imena,« je dejal.
Dodal je še, da se s kandidati za tri nova ministrska mesta še ni sestal, se bo pa prihodnji teden.
Premier je na novinarski konferenci, sicer namenjeni podelitvi statusa kandidatke za članstvo v EU BiH, dejal, da o tem ne ve nič več, kot je prebral v Mladini.
»Vem pa še iz predvolilnega časa, da je bil cel kup različnih poskusov, da bi me takrat diskreditirali prek represivnih organov. Sam sem bil do zdaj tudi prek medijev obveščen o več takih poskusih, od ovadbe zaradi plače, ki sem jo prejemal, do ovadbe zaradi poslov Gen-I v Črni gori, v Srbiji.«
Predsednik vlade je odgovarjal tudi na vprašanja, povezana z vlogo Miloša Milovića pri njegovem varovanju in s tem povezanim stališčem Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).
Golob je poudaril, da Milović ni svetovalec niti nima pooblastila, da bi svetoval. Je pa delil svojo izkušnjo, saj je bil sedem let vodja varnostne službe, ki je varovala predsednika vlade v času, ko je to funkcijo opravljal Janez Drnovšek. Sam ga pozna še od takrat. Izkušnje Milovića so tako zanj zelo dragocene, »ker je vse zapustil zgodovinski spomin in vsi pravijo, da je samo sistem, kot je veljal pod prejšnjo vlado, edini sprejemljiv«, je dejal premier.
Potrdil je, da je bil Milović prisoten na enem sestanku, kjer je z njimi delil izkušnje, kasneje pa je bi povabljen še na operativni sestanek med policijo in generalnim sekretariatom vlade o prenosu službe, pri čemer sam niti ni vedel, da bo Milović prisoten. Generalna sekretarka je takrat eksplicitno vprašala v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava, če ga prisotnost Milovića moti. Sestanek je bil junija ali julija, je navedel Golob in dodal, da se mu zdi neodgovorno danes govoriti o tem, kaj vse naj bi bilo narobe pred šestimi meseci, vmes pa na to ne opozoriti niti enkrat.
Mnenja KPK ne namerava komentirati, verjame, da na komisiji natančno poznajo vsa tveganja, če pa bodo na vladi dobili kakršen koli poziv KPK, bodo nanj ustrezno odgovorili.
Golob je še izpostavil, da danes veliko ljudi po Sloveniji govori, da nekaj počne v njegovem imenu, čeprav za to nima pooblastil. V takem primeru vse poziva, naj to preverijo v njegovem kabinetu ali pri njem, lahko pa osebo celo naznanijo.
Dodal je, da ne ve, za kateri primer gre. Ne dvomi pa, da bodo pristojni organi ustrezno ukrepali in proučili stvari. »Če bo napočil čas in če bodo tako ocenili, bom z njimi sodeloval. Do zdaj pa me nihče ni obvestil na noben način o nobenem od teh postopkov.«
Odločitev Tatjane Bobnar, da s položaja notranje ministrice odstopi, je predsednika vlade presenetila.
Ob namigih, da bi Darka Muženiča Golob želel nazaj na NPU, da bi lahko vplival na preiskavo, pa je Golob ponovil le, da je bil Muženič razrešen nezakonito in njegov poziv je šel v smislu implementacije sodbe sodišča. »To ni noben politični pritisk,« je zatrdil in ponovil, da so bili postopki zoper njega sproženi z namenom, da oblatijo njegovo ime.