NA ZAGOVORU

Golob zažugal voditelju Slaku: Tega mi nihče, tudi vi ne, ne more preprečiti

Premier se je zagovarjal, zakaj si je po svoje uredil varovanje.
Fotografija: Premier Robert Golob v oddaji 24 ur zvečer. FOTO: Pop TV, posnetek zaslona
Odpri galerijo
Premier Robert Golob v oddaji 24 ur zvečer. FOTO: Pop TV, posnetek zaslona

Premier Robert Golob je bil v sredo gost v oddaji 24 ur zvečer, kjer je pojasnjeval svoje odločitve o zamenjavah znotraj policije, nesoglasjih z zdaj že nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, domnevnih političnih pritiskih in reorganizaciji varovanja predsednika vlade. 

Golob je ponovil, da političnih pritiskov ni bilo, da pa vztraja pri depolitizaciji policije, kar nekateri imenujejo čistka. Pojasnil je, da sta mu Bobnarjeva in Lindav še pred nastopom funkcije predstavila program depolitizacije, nad katerim je bil navdušen. Po šestih mesecih je Lindava vprašal, zakaj še ni izveden in ali potrebuje več časa. Podaljšali so mu mandat kot v. d., in sicer zato, ker program še ni bil dokončan. Imel pa je enaka pooblastila kot prej. Vztraja pri tem programu, ker, kot je povedal v oddaji, ne smemo pozabiti, kako so nekateri v policiji zlorabili svoja pooblastila in kršili osnovne človekove pravice. Voditelj Uroš Slak mu je ob tem očital, da oni zdaj počnejo isto, kar je zavrnil in povedal, da morajo tisti, ki so to počeli, sprejeti odgovornost za svoja dejanja.

Najbolj sporno varovanje premierja

Nemalo besed je bilo v zadnjem času porabljenih za opisovanje varovanja premierja Roberta Goloba. S tem, ko je spremenil do zdaj uveljavljeni sistem, si je nakopal ogorčenje v policiji in delu javnosti. Zakaj je raje verjel izkušnjam nekdanjega specialca kot do zdaj odgovornim za varovanje, je tokrat pojasnil nekoliko bolj izčrpno. Razložil je, da se je o načinu varovanja, ki ga je za Janeza Drnovška vodil Miloš Milović, z njim pogovarjal, še preden je bil imenovan za šefa vlade. Njegove izkušnje so ga zanimale, saj se je, kot trdi, zavedal politizacije policije pod prejšnjo vlado. Kljub temu je imel na začetku varovanje tako, kot je bilo predvideno, in sicer do prvega potovanja v Bruselj, ko je s sabo vzel otroke, eden med njimi je mladoleten.Takrat se je na enem izmed spletnih portalov pojavila fotografija njegovega mladoletnega otroka. »V tistem trenutku sem vedel, da moram narediti vse ... vse, da bom zaščitil svojo družino. In tega mi nihče, tudi vi ne, ne more preprečiti,« je z dvignjenim kazalcem vidno vznemirjen preteče odgovoril Slaku. In še: »Moje varovanje in varovanje moje družine je nekaj, kar je zame svetinja, zato ker ti varnostniki z mano in nami preživijo 24 ur. Kamor koli grem, privat ali službeno, so z mano in jaz jim moram zaupati. Ker če jim ne, se jim bom izogibal. S tem pa bi ogrozil njihovo in svoje življenje.« 

Spomnimo, da je Golob svoje varnostnike s centra za zaščito, ki je del policije in neposredno odgovoren notranjemu ministru, premestil na generalni sekretariat vlade. Golob je zanikal, da to ni bilo tako pri premierju Drnovšku, in to podkrepil s kopijo takratne uredbe, ki je to urejala. S tem je na laž postavil policijo, ki je trdila nasprotno. Golob je pojasnil, da je premestitev zahteval zato, da lahko zdaj sami odločajo, kateri varnostnik gre kdaj z njim in da onemogočijo dostop do indormacijskega sistema, kjer so zapisane vse njegove poti, večjemu številu ljudi. Ko so varnostniki spadali pod center za zaščito, so te zaupne informacije uhajale v javnost, kar so želeli preprečiti. 

Brez kandidata za notranjega ministra

Premier je povedal, da kandidata za novega ministra za notranje zadeve še nimajo. Pravi, da zato, ker jih je odstop Bobnarjeve povsem presenetil. Pojasnil je, da še deset dni pred prvo izjavo Bobnarjeve o nameravanem odstopu, ni vedel nič o težavah na notranjem ministrstvu: »Verjamem pa, da bo naslednji minister razumel, da je primarno strokovnjak, ampak ko postaneš minister, prenehaš biti samo strokovnjak, ampak postaneš politik.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije