POD ZEMLJO

Gorski reševalci ne pomagajo le v gorah

Z njihovo pomočjo so si obiskovalci varno ogledali zasavsko jamo. Domačini kapnike Markovega Štangovca primerjajo s postojnskimi.
Fotografija: Tudi Gorski reševalec Goran Tudurič se je spustil v jamo. FOTO: Boštjan Fon
Odpri galerijo
Tudi Gorski reševalec Goran Tudurič se je spustil v jamo. FOTO: Boštjan Fon

KISOVEC – Zasavje skriva polno lukenj, rovov in etaž, kjer so močne knapovske roke iz droba zemlje trgale premog. Med vsemi temi skritimi kotički pod zemljo pa se skriva posebne vrste zanimivost. Jama, ki je v zemljo ni zril človek. Narava je potrpežljivo ustvarjala pravi dragulj kraškega izvora skozi stoletja, jama z nazivom Markov Štangovc pa je bila prvič skrbneje pregledana poleti 1973, nato klasificirana in uvrščena v kataster slovenskih jam. Pot vodi do globine 30 metrov pod površje, vhod vanjo pa je na nadmorski višini 580 metrov, pod Veliko skalo nad naseljem Kisovec.

Zavarovali dostop do jame

Del Zasavja sestavljajo kamnine, ki so značilne za kraško ozemlje, strokovnjaki temu pravijo osameli kras. Domačini, širši javnosti je Markov Štangovc relativno nepoznan, trdijo, da se po lepoti in številnosti kapnikov in kapniškega okrasja njihova jama lahko brez težav primerja s Postojnsko. Težava je dostop do vhoda, ki vodi po strmi gozdni poti do globeli, kjer se vhod nepozornemu obiskovalcu skriva in ga le stežka najde. Pred dnevi je Kinološko društvo Zagorje ob Savi organiziralo voden ogled njihove domače kraške jame, vendar so zaradi varnosti ob dostopu in prehodu v jamo poklicali gorske reševalce s postaje GRS Ljubljana.

»Dostop do vhoda v jamo poteka po strmem terenu v gozdu, zato so nas prosili, da smo teren zavarovali z vrvno ograjo in poskrbeli za varen prihod in odhod obiskovalcev. Med drugim smo pred začetkom izdelali in namestili vrvno ograjo v dolžini okoli dvesto metrov,« pove načelnik postaje GRS Ljubljana Branko Žorž: »Za varen spust v jamo so poskrbeli člani jamarskega društva Domžale, ki so tudi člani jamarske reševalne službe. Sodelovanje z njimi je bilo zanimivo, jamarji so prijetni in hkrati strokovni na svojem področju, tako da smo obiskovalcem lahko vsak s svoje strani ponudili varnost, ki mora biti del pravega doživetja.«

Poleg Žorža so pri varovanju sodelovali Peter Zupančič, Sašo Joul Borišek, Goran Turudič in Jože Repina. Fantje, predvsem člani reševalne skupine Zasavje, ki organizacijsko spada pod postajo GRS Ljubljana, že nekaj let dobro sodelujejo z enoto reševalnih psov KD Zagorje in jamarsko reševalno enoto DZRJ Simon Robič Domžale: »V preteklosti smo že imeli skupno vajo v Zagorju, večkrat sodelujemo pri kakšnem dogodku. Tovrstno sodelovanje je dobrodošlo, saj nam lahko izmenjava izkušenj in spoznavanje koristita pri morebitni reševalni intervenciji na našem območju.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije