ČRN DAN V SLOVENSKIH GORAH

Gorski reševalec po tragičnem vikendu: Časa za razmislek tukaj ni (FOTO)

Umrlo je kar pet ljudi.
Fotografija: Gorski reševalci so imeli polne roke dela. FOTO: GRZS
Odpri galerijo
Gorski reševalci so imeli polne roke dela. FOTO: GRZS

Lepo vreme je konec tedna mnoge zvabilo v gore, kjer pa so razmere vse prej kot ugodne. Zgodilo se je več nesreč, v katerih je umrlo kar pet ljudi. Gorski reševalci opozarjajo na izredno spremenljive in zahtevne razmere v gorah. Samo v nedeljo so namreč posredovali v osmih gorskih nesrečah. 

Kot je za naš portal pojasnil gorski reševalec Jure Vajs, je šlo v konkretnih nesrečah za padce, ki so se lahko zgodili zaradi zdrsa ali pa so se ponesrečenci spotaknili pri hoji z derezami. »V primeru podobnih padcev nam življenje lahko reši edino zaustavljanje s cepinom, ki pa ga moramo izvesti v prvih sekundah padca. Manever mora torej biti dobro naučen in avtomatiziran, časa za razmislek tukaj ni.«

Vsaka tura je zgodba zase

Jure Vajs. FOTO: Osebni arhiv
Jure Vajs. FOTO: Osebni arhiv
Vajs opozarja, da so razmere v gorah trenutno zahtevne, saj se pogosto »spreminjajo dobesedno iz metra v meter, kjer povsem kopne odseke prekinjajo ledni in snežni odstavki«. Obiskovanje gora v takih razmerah po njegovih besedah zahteva izurjenega gornika z ustreznim znanjem in veliko izkušnjami: »Kljub primerni in zadostni izurjenosti se moramo zavedati, da je vsaka tura zgodba zase.«

Gre za zahteven svet s svojimi zakonitostmi

Vajs opozarja še, da je treba biti za obisk gora dobro pripravljen. »Slovenske gore so relativno lahko dostopne, imamo bogato gorniško tradicijo, tako rekoč živimo z gorami. Mogoče ravno zaradi tega pogosto pozabljamo, da gre za zahteven svet s svojimi zakonitostmi, ki jih ne moremo spremeniti. Spremenimo pa lahko sebe, na način, da se ustrezno fizično in psihično pripravimo ter pridobimo ustrezno znanje o tehnikah, ki nam omogočajo varnejše obiskovanje gora.«

Ne preskakujte težavnostnih stopenj

Vajs je spomnil še na izobraževanja, s katerimi je mogoče pridobiti gorniška znanja. Fizična, psihična pripravljenost in pridobitev gorniških znanj pa so, kot pravi, tista klasična priporočila. »Sam bi dodal, da v tej dejavnosti izkušnje pridobivamo postopoma in dokaj počasi, kar pomeni, da moramo z gorami živeti. Ključno je, da ne hitimo in preskakujemo težavnostnih stopenj. Zgolj občasnim obiskovalcem naših gora priporočam gorskega vodnika, ki bo na turi poskrbel za njihovo varnost.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije