Grajsko pobočje krasijo narcise
Narcise, ki domujejo v Evropi, Severni Afriki in Aziji, niso avtohtone cvetlice Slovenskih goric. Prav zato je njihovo rastišče na pobočju negovskega gradu nekaj posebnega. V Sloveniji so najbolj znana divja rastišča narcis ali kovačnic z belimi cvetovi na Golici, a tudi pod negovskim gradom so čudovite.
Negovski grad, ki ima najbolj ohranjeno obzidje med gradovi v Sloveniji in je zaščiten kot kulturni spomenik prve kategorije, je zelo obiskan, prišleki pa v tem času občudujejo tudi narcise.
Čeprav so v preteklosti narcise, ki so jih populili na grajskem rastišču, zasajali tudi ob številnih domačijah, se te povsod niso razrasle. Vseeno je iz tega nastalo nekaj večjih rastišč, ki so v bližini Negove. Rastišče pod negovskim gradom je spomeniško zaščiteno, zato jih ni dovoljeno trgati ali puliti.
Ob našem obisku smo srečali družino z otroki, ki so bili nadvse navdušeni nad tem poljem narcis. Kot so dejali, so jih prvič v živo videli toliko cveteti.
»Odkar pomnim, v OŠ sem hodil v Negovo, vsako leto obiskujem ta prečudoviti z narcisami porasli travnik. Pogled na njegovo belino in vonj, ki se širi v okolico, je nekaj prečudovitega. Mislim, da je pravo poživilo po dolgi zimi, ki pa je v zadnjih letih ni. Moram pa reči, da je bilo v preteklosti še več narcis in tedaj smo jih smeli tudi trgati. Mnogi so si tod nakopali čebulic in jih posadili ob domovih. Kot mi je znano, je bilo veliko uničenih s prezgodnjo košnjo in z umetnim gnojenjem. Sreča je, da so danes zaščitene in jih je prepovedano trgati,« nam je med negovskimi narcisami razlagal 85-letni Ludvik Kramberger, nekdanji domačin iz Negove, sicer pa Radgončan.