SEMAFOR UKREPOV

Grožnje v slovenskih osnovnih šolah: tako bodo po novem ukrepali na policiji in ministrstvu

Opozorili so na problematiko medvrstniškega nasilja.
Fotografija: Ministra Felda in Poklukar ter generalni direktor policije Jušić. FOTO: Zaslonski posnetek/STA
Odpri galerijo
Ministra Felda in Poklukar ter generalni direktor policije Jušić. FOTO: Zaslonski posnetek/STA

Ob podpisu dogovora o uporabi protokola o obveščanju in ukrepanju v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih so pred medije stopili ministra Boštjan Poklukar in Darjo Felda ter generalni direktor policije Senad Jušić.

Poklukar je uvodoma izrazil veselje ob podpisu »široko usklajenega« protokola. Kot je dejal, so ga več tednov pripravljale strokovne službe policije, ministrstva za notranje zadeve in ministrstva za vzgojo in izobraževanje – v sodelovanju z zunanjimi strokovnjaki. 

Kot je spomnil notranji minister, smo se v začetku aprila soočili z grožnjo, da bo prišlo do napada v eni izmed slovenskih šol. Priznal je, da takrat obveščanje policije ni bilo najboljše, zato so jo zdaj izboljšali. Je pa tudi opomnil, da so storilca prijeli in da policija zadevo – skupaj s tožilstvom – preiskuje naprej. 

Minister Poklukar je dejal, protokol nastavljen tako, da ko policija dobi informacijo o domnevni grožnji, jo najprej oceni. V kolikor ugotovijo, da ne gre za resno grožnjo, se tukaj zadeva ustavi. Če gre za grožnjo zoper življenje in telo, pa pristojni postopajo nekoliko drugače.

Semafor ukrepov glede na stopnjo tveganja

Glede na stopnjo tveganja so pripravili varnostni semafor:

• zelena (nizka stopnja tveganja): policija grožnjo samo preveri, oceni, da je nizka in da ne bo povzročila konkretnega dogodka.

rumena (srednja stopnja tveganja): obstaja nevarnost, da je ogroženo zdravje ali življenje otrok in zaposlenih. V tem primeru policija obvesti šolsko ministrstvo, od tam pa vzgojno-izobraževalne zavode. Po potrebi je obveščena tudi javnost. 

rdeča (visoka stopnja tveganja): realna in konkretna nevarnost za življenje in zdravje otrok in zaposlenih. Takrat policija nemudoma obvesti ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, prav tako o grožnji takoj obvestijo vzgojno-izobraževalne zavode, sledi usklajeno obveščanje javnosti, policija grožnjo temeljito preiskuje.

V protokolu je po besedah ministra torej temeljito navedeno, kdo koga obvešča, kam, ter na kakšen način se obravnava tovrstne grožnje. Je pa poudaril tudi pomembnost preventive na področju medvrstniškega nasilja. »Resno razmišljamo o tem, da bomo k temu pristopili bistveno bolj sistemsko,« je dejal in spomnil na zadnji tovrstni primer v Brežicah. Po njegovem prepričanju je treba ta del problematike temeljito nasloviti. Reševanje pa, kot pravi, ne bo odvisno samo od policije, temveč od kompletnega šolskega sistema, celotne družbe in tudi centrov za socialno delo.

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije