Hrvaški mediji o vstopu v schengen in arbitraži: To je zahrbtni načrt Slovenije
Hrvaška že vsa leta ne priznava odločitve arbitražnega sodišča o določitvi kopenske in morske meje med Slovenijo in Hrvaško. To vprašanje je bilo v zadnjih letih postavljeno na stran, kot kaže pa se bo to kaj kmalu spremenilo. Kot poroča Delo, želi vlada Roberta Goloba ob vstopu Hrvaške v schengensko območje sprejeti enostransko izjavo, da južna soseda z vstopom priznava arbitražno razsodbo. Kabinet predsednika vlade zadeve ne želi komentirati.
Matej Avbelj, strokovnjak za pravo EU s fakultete za državne in evropske študije, takšno potezo slovenske vlade ocenjuje kot brezpredmetno, saj bi bil učinek tovrstne izjave, ki bi ji verjetno sledila hrvaška izjava, ki bi jo preklicevala, na obstoj in veljavnost arbitražne razsodbe nikakršen.
O članstvu Hrvaške v schengenskem območju bodo notranji ministri EU odločali decembra letos. Če bodo vstop podprli, bi se Hrvaška območju pridružila 1. januarja prihodnje leto.
Pričakovati je burne odzive na Hrvaškem
Hrvaški portal Jutarnji list, ki povzema Delov članek, je namero slovenske vlade poimenoval kot zahrbtno.
_________
Obvestilo uredništva: v prvotni različici članka smo predsedniški kandidatki Nataši Pirc Musar pripisali navedbe glede možnosti začasnega suspenza schengenskega režima na meji s Hrvaško, kot to počne Avstrija na meji s Slovenijo. Šlo je za pomoto, saj avtorica te izjave ni bila Nataša Pirc Musar. Vsem prizadetim se opravičujemo za napako.