KORONAVIRUS

Hrvati bi sledili zgledu Slovenije, danes podvojili število novih primerov

Minister Gantar svetuje, kako se je treba obnašati pri naših južnih sosedih.
Fotografija: Pristojni na Hrvaškem napovedujejo nove ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa. FOTO: Tomi Lombar, Delo
Odpri galerijo
Pristojni na Hrvaškem napovedujejo nove ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa. FOTO: Tomi Lombar, Delo

Minister za zdravje Tomaž Gantar je v oddaji Dobro jutro na RTV Slovenija priznal, da je upal, da bo drugi val epidemije novega koronavirusa, če bo, prišel kasneje, kot je. »Je pa dejstvo, da bomo morali s tem koronavirusom živeti in se prilagoditi,« je ponovil.

Obdobje bolj intenzivnega druženja je tisto, ki predstavlja dodatno nevarnost. Na to smo opozarjali, a vsi upali, da ne bo takih posledic, je dejal minister in pojasnil, da so novi vdori virusa največkrat posledica druženja in tudi vnosov iz tujine.
 
Na komentarje, da je Slovenija na začetku hitro uvedla stroge ukrepe, zdaj ob večjem številu pa nimamo tako strogih, je odvrnil, da »ni čisto tako. V prvem valu smo se soočali z eksponentno rastjo števila okuženih, vsak okuženi je okužil bistveno več oseb kot danes. Danes okuži manj kot eno osebo. Bolezen je bila takrat nova, pred seboj smo imeli izkušnjo Italije in drugih držav, kjer je bilo hudo. To smo hoteli na vsak način preprečiti. Zdaj je pa drugo obdobje. Navodila Evropske komisije in Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so danes drugačna. Na eni strani so hude gospodarske posledice, na drugi strani lahko pričakujemo v daljšem obdobju nove okužbe. Ves čas prekinjati, ustavljati življenja ne bomo mogli. Morali se bomo naučiti živeti z virusom, to pa pomeni drugačne ukrepe.«


 
Minister za zdravje Tomaž Gantar je poudaril, da zapiranje držav in ustavljanje življenja v državi nista potrebna oziroma zaželena ukrepa. FOTO: Jure Eržen, Delo
Minister za zdravje Tomaž Gantar je poudaril, da zapiranje držav in ustavljanje življenja v državi nista potrebna oziroma zaželena ukrepa. FOTO: Jure Eržen, Delo
Beseda je nanesla tudi na sosednjo Hrvaško, kjer se je v drugem valu število okužb močno povečalo, šele dober teden nazaj pa so uvedli obvezne maske. »Tudi tam so področja, ki so vsaj tako varna, kot so nekatera pri nas. Veljajo na neki način enaki ukrepi; izogibati se pretiranemu druženju, gručam ljudi, držati socialno distanco tudi pri osebnih stikih, uporaba mask, razkuževanje. To so osnovni ukrepi, in če jih spoštujemo, ne pričakujemo težav. S Hrvaško smo v nenehnem stiku. Po volitvah so sprejeli resnejše ukrepe. Če bo epidemiološka situacija dopuščala, ne bi želeli posegati v mejni režim. Na ravni EU ugotavljamo, da ne more biti rešitev, da se države zapirajo,« je ponovil, da si Slovenija ne želi zapreti meje z našo južno sosedo, kjer dopust preživlja na tisoče Slovencev.
 
Preberite tudi:
Gantar odgovarja, kdaj gre Hrvaška na rdeči seznam

Direktor hrvaškega zavoda za javno zdravje Krunoslav Capak je povedal, da se nacionalni štab za civilno zaščito že nekaj časa pogovarja o omejitvi zbiranja ljudi. Pojasnil je, da pogovori potekajo o tem, na koliko ljudi bi omejili združevanja, da pa odločitev še ni bila sprejeta. Spomnil je, da je pri nas druženje omejeno na 50 ljudi, da pa lahko ob dovoljenju Nijz to število povečajo. Na Hrvaškem je takšnih druženj precej več, a po besedah Capaka nimajo kapacitet, da bi se to predpisovalo posamično. Dodal je, da bi bila situacija, kot je v Sloveniji, mogoča tudi na Hrvaškem, a bi za to potrebovali večje kapacitete.
 
Preberite tudi:
Hrvaška: Odločitev Slovenije nas je prizadela
 
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je medtem napovedal, da bodo novi ukrepi začeli veljati že prihajajoči konec tedna.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije