Huda kadrovska kriza na otroški srčni kirurgiji? Čez noč odšel še en kirurg (VIDEO)
Po le dveh mesecih, ko je UKC zapustil vrhunski češki kirurg Roman Gebauer, je zdaj nepričakovano odpoved na programu otroške srčne kirurgije dal še kirurg Miha Weiss, ki ga je Gebauer izšolal.
Trenutno je na programu otroške srčne kirurgije v UKC Ljubljana zaposlen le še pediatrični kardiokirurg iz Beograda Igor Šehić.
»V teh dveh mesecih smo se res trudili, da bi naredil korake naprej. Vodja samostojnega centra za otroško kirurgijo, v katerem bi delovalo 17 zdravnikov štirih različnih specialnosti, je bil dr. Weiss. Vanj smo polagali velike upe, da nam bo predlagal strukturiran dokument, da bi lahko uredili poslovnik in bi center lahko zaživel. Zato nas je toliko bolj prizadelo, ko sem bil včeraj informiran, da je dr. Weiss dal odpoved. Sredi bitke za izboljšave nas zapušča eden naših glavnih akterjev,« je na izredni tiskovni konferenci dejal generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug, ki je kritičen do Weissovega odhoda. »Osebno sem užaloščen, imel sem občutek, da smo se podpirali v ambicijah, da bi bil center maksimalno dober,« je dejal Jug.
Na UKC Ljubljana obljubljajo, da bodo samostojni center izpeljali. Upajo, da jim bo nasproti prišel dr. Janez Vodiškar, ki dela v tujini. Ta je ocenil, »da je morda prišel čas, da tudi on Sloveniji vrne, kar mu je dala«.
Na leto potrebuje v Sloveniji okoli 120 otrok poseg zaradi prirojene srčne napake. Ob približno 20.000 rojenih otrok na leto se s prirojeno srčno napako rodi okoli 80 otrok. Weiss in Šehić sta bila po besedah vodilnih sposobna odpraviti okoli 80 odstotkov vseh napak, zato upajo, da bo tako ostalo tudi s tujo pomočjo. Če se jim bo pridružil dr. Vodiškar.
Odziv Društva Viljem Julijan na razmere na otroški srčni kirurgiji v UKC Ljubljana
V Društvu Viljem Julijan smo ob tej novici šokirani in izjemno zaskrbljeni. Sprašujemo se, ali je za otroke s prirojenimi srčnimi napakami v Sloveniji sploh še ustrezno poskrbljeno. Menimo, da bi morali na UKC Ljubljana že z odhodom vrhunskega češkega otroškega srčnega kirurga Romana Gebauerja zazvoniti vsi zvonci in odgovorne spodbuditi k aktivnemu ukrepanju ter ureditvi razmer na otroški srčni kirurgiji, ki več kot očitno nikakor niso v redu. Sedaj pa bi morali z odhodom dr. Weissa zvoniti že alarmi. Skrbi pa nas, če so odgovorni v UKC Ljubljana glede na dogajanje v zadnjih dveh mesecih in odhod dveh najboljših kirurgov dejansko sposobni prepoznati problematiko in urediti situacijo ter zagotoviti ustrezno delovanje programa otroške srčne kirurgije. Najbolj pa nas seveda skrbi za otroke s prirojenimi srčnimi napakami, ki so izjemno ranljiva in življenjsko ogrožena skupina bolnikov.
Ob tem ponovno podajamo naš apel vodstvu UKC Ljubljana, da nemudoma in v najkrajšem možnem času končno prepozna, da razmere v programu otroške srčne kirurgije očitno niso ustrezne in da tokrat končno naredi resnično vse v svoji moči, da najde ustrezno rešitev, da bo lahko program otroške srčne kirurgije ustrezno nemoteno potekal in da bodo vsi slovenski otroci s prirojenimi srčnimi napakami dobili ustrezno in pravočasno zdravstveno oskrbo in obravnavo. V Društvu Viljem Julijan si ob tem želimo, da bi imeli na UKC Ljubljana ustrezen strokovno in izvedbeno celostni program otroške srčne kirurgije, ki bi ustrezne operacije in posege zagotavljal vsem otrokom s prirojenimi srčnimi napakami in da otroci na operacije ne bi več hodili v tujino, razen v najbolj izjemnih primerih. Verjamemo, da bi moral biti takšen multidisciplinaren program otroške srčne kirurgije v našem nacionalnem interesu in da bi morali imeti za to poseben center, kot so strokovnjaki že večkrat opozorili. Globoko smo razočarani nad tem, da so razmere na UKC Ljubljana očitno tako neustrezne in tako slabe, da sta v kratkem času sodelovanje prekinila že kar dva kirurga.
Prirojene srčne napake so redke bolezni in v Sloveniji se vsako leto rodi okrog 140 otrok s prirojeno srčno napako, ob tem pa jih ima slaba polovica težjo srčno napako in potrebujejo operacijo v prvem letu življenja. Med temi jih ima okrog 20–25 kritično srčno napako, ki zahteva kirurški poseg že v prvih 28 dneh življenja. Nedopustno je, da ne bi bilo ustrezno poskrbljeno za tako ranljivo skupino otrok, ki imajo življenjsko ogrožajoča in življenjsko kritična zdravstvena stanja.
Zato resnično z vso mero odločnosti pozivamo vodstvo UKC Ljubljana, da nemudoma reši nastalo situacijo, hkrati pa se zavezujemo, da se bomo v našem društvu borili, da se v Sloveniji ustanovi ustrezen center otroške srčne kirurgije, ki bo imel vse potrebne strokovne kapacitete za obravnavo vseh otroških pacientov.