UJETI ZLOČINI

Imate kamere v avtu? Policija vam lahko posnetek zaseže

Če ste z njo posneli kaznivo dejanje, je lahko posnetek dokazno gradivo v kazenskem postopku. 
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Tadej Regent, Delo
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Tadej Regent, Delo

LJUBLJANA – Tudi med slovenskimi vozniki so vse bolj priljubljene kamere, ki jih lastniki vozil lahko namestijo na armaturno ploščo. Kamera pogosto posname dogajanje na cesti in ob njej, v kadre pa pogosto ujame tudi kaj, za kar bi si nepridipravi želeli, da ne bi. Kaj se zgodi s temi posnetki? Jih lahko policija uporabi? Lahko služijo kot dokazno gradivo? Preverite.
 
»Policija pri opravljanju ogleda kraja prometne nesreče ali kaznivega dejanja zbira dokaze in ugotavlja okoliščine, ki so privedle do tega. Posnetki so lahko dodatno dejstvo, ki pomaga pri razjasnitvi okoliščin nekega dejanja. V takih primerih se posnetki uporabijo, seveda pa je treba na podlagi drugih dokazov ugotoviti njihovo pristnost. Policisti v postopku ugotavljajo, ali so posnetki uporabni ali ne,« nam je odgovorila Vesna Drole, vodja sektorja za stike z javnostjo pri policiji.

Posnetek mora biti pridobljen zakonito 

Droletova je ob tem pojasnila, da so posnetki pri ugotavljanju običajnih prekrškov, ko ne gre za prometno nesrečo ali kaznivo dejanje, manj uporabni, saj morajo biti v tem primeru obvezno na voljo še drugi dokazi in sodelovanje prijavitelja oziroma tistega, ki je vsebino posnel.
 
Pri obravnavi kaznivih dejanj pa bi v primeru, če bi policija pridobila tak posnetek ali vedela zanj, posnetek zavarovala in predložila kot dokaz, sodišče pa je tisto, ki v kazenskem postopku presoja dokazno vrednost, pri čemer pa svoje odločitve ne sme opreti na dokaze, ki so bili pridobljeni protipravno.
 
Omenjene kamere so pri znanem spletem prodajalcu na voljo že od 20 evrov dalje, cene pa sežejo do 220 evrov.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije