Infektolog Potočnik: V Sloveniji je zmanjkalo intenzivnih postelj
Specializant infektologije v SB Celje Federico V. Potočnik je okoli 19. ure sporočil: »Vrag je vzel šalo: v Sloveniji je zmanjkalo intenzivnih postelj.«
Da je situacija v slovenskih bolnišnicah alarmantna in da so bolnišnice na robu zmogljivosti, poslušamo že nekaj dni. Danes pa so v UKC Ljubljana napovedali, da lahko naval na bolnišnice pričakujejo v roku dveh do treh tednov, saj smo na vrhuncu okužb v populaciji.
Danes je bilo sicer hospitaliziranih 1008 oseb, od tega 226 na intenzivni negi.
O tem, kako hudo je in koliko bo slovensko zdravstvo sploh še zdržalo je v Odmevih spregovoril koordinator zagotavljanja bolnišničnih postelj v času covida Robert Carotta. Pravi, da obstaja kar nekaj matematičnih izračunov, ki govorijo o projekcijah epidemije. Vsi izračuni prinašajo vrh 24. 11. »V najslabšem scenariju bomo potrebovali 1300 postelj, od tega 330 intenzivnih. Zdaj imamo 290 postelj. V tem tednu bomo z bolnišnicami skušali najti manjkajočih 40 do 50 intenzivnih postelj, ki jih bo treba zagotoviti. To pomeni, da je večina manjših bolnišnic v kriznem upravljanju, kar pomeni, da se opravlja izključno urgentna dejavnost. Upam, da so rezerve v večjih bolnišnicah, pa tudi v Celju in Novem mestu. To bo pomenilo, da se bodo operacijske enote spremenile v intenzivne enote. V teh bolnišnicah bomo lahko opravljali le nujno od nujnega, kar se tiče covida in necovida.«
Carotta je še dejal: »Nekako vedno osebje najde zadnje atome iznajdljivosti, da poskrbimo, da je kolikor toliko dobro za vse. Do kam lahko napnemo lok, vam ne znam odgovoriti.« Dogovorjeni so tudi za pomoč prekomejnih bolnišnic, v kakšni obliki mu še ni znano. Pravi, da je transport kritično bolnih stotine kilometrov daleč lahko smrtno nevaren. Druga opcija, pri kateri bi evropske države ponudile kader, mu je nekoliko bolj všeč. »Verjetno bo v fazi najvišjega vala problem kader, ne prostor in oprem, zato bi bila pomoč v obliki kadra iz tujine najboljša možna.«