NA POMOČ

Izdihnil v snegu, usodna je bila lakota

Bi bili pripravljeni deliti senene kocke?
Fotografija: Poginulega jelena so pregledali in ugotovili, da krvi v njem praktično ni bilo. FOTO: Pohorje, Osankarica
Odpri galerijo
Poginulega jelena so pregledali in ugotovili, da krvi v njem praktično ni bilo. FOTO: Pohorje, Osankarica

LJUBLJANA – »Ne vem, kaj in kako naj pomagam. Če ima kdo doma kaj viška senenih kock, ga prosim, da kontaktira z mano, in jih bom prišel iskat in jih bom na Pohorju nastavil živalim, da bodo imele vsaj kaj pojesti. Hvala vam že vnaprej iz srca.« To je objava, ki jo je Osankarica objavila na facebooku. Pred dnevi so namreč našli kadaver mladega jelena, ki je poginil od lakote: »Ko ga je lovec odprl, da bi videl, kaj se je zgodilo, je ugotovil, da uboga živalca v sebi ni imela več niti liter krvi, ker se mu je od podhranjenosti posušila. Kaj nam to pove, da bo še ta populacija, ki ohranja Pohorje pri življenju, počasi izginila, saj če divjad ne pogine od lakote, potem še država postreli ogromno teh živali.«

Služili bi, hranili pa ne

Opozarjajo, da državni organi, ki vodijo lovstvo »zelo lepo kasirajo na račun trofej, ki jih vsako leto v državnih loviščih prodajo tujcem. Povprečni jelen trofeja stane od 2000 do 4000 evrov. Poleg tega prodajo še meso, ki tudi ni poceni.« Pravijo tudi, da nihče ne poskrbi, da bi uboge živali imele kaj jesti. »Kolikor se spomnim, so bila pred leti vsa krmišča na Pohorju polna sena in tudi tropin. Danes ne najdeš niti enega samega takega krmišča, ki bi pozimi divjadi zagotovil vsaj osnovni vir preživetja – ko bo prišel čas odstrela, pa bodo zopet pobili celo čredo jelenov.«

Jasno, kdo naj krmi živali

Za pojasnila smo zaprosili ministrstvo, ki je pristojno za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. »Zimsko krmljenje je namenjeno krmljenju divjadi zaradi zagotavljanja prehrane v kriznem obdobju (visok sneg, izostanek naravnega obroda in podobno). Lovske organizacije (lovske družine in upravljavci lovišč s posebnim namenom) so dolžne v skladu z načrti za trajnostno gospodarjenje z divjadjo izvajati dela v življenjskem okolju divjadi, med drugim tudi izvajati krmljenje divjadi. Naj poudarimo, da je krmljenje divjadi dovoljeno le lovskim organizacijam in le za tiste vrste divjadi in na lokacijah, predvidenih z načrti lovskoupravljavskih območij.« Vsako lovišče oziroma lovišče s posebnim namenom mora vsako leto izvesti tudi odvzem divjadi, v katerem je zajet odstrel, odlov živih osebkov in izgube posameznih vrst divjadi ne glede na vzrok, npr. pogin, povoz, bolezen ipd. Če so izgube divjadi večje, potem je letni odstrel divjadi lahko manjši.
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije