VSI ODGOVORI NA ENEM MESTU
Izkoristimo bone in naredimo dvojno dobro delo (VIDEO)
Uporabljali jih bomo lahko od 19. junija, več podrobnosti pa najdete v članku.
Odpri galerijo
Mnogi že nestrpno pričakujejo turistične bone ali vavčerje, kot jim tudi pravimo, ob tem pa se jim poraja milijon in eno vprašanje, povezano z njihovo uporabo. Na nekaj teh lahko odgovorimo že sedaj, saj je uredba o načinu unovčitve bona za izboljšanje gospodarskega položaja na področju potrošnje turizma, povračilu sredstev prek informacijskega sistema Finančne uprave Republike Slovenije (Furs) ter načinu vodenja in upravljanja evidence bonov že javno dostopna.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je javnost pozval, naj v čim večji meri izkoristi turistične bone in s tem naredi nekaj dobrega za svojo dušo skozi dopust v Sloveniji, nekaj dobrega pa tudi za slovenski turizem.
55.100 – Dejavnost hotelov in drugih podobnih nastanitvenih obratov,
55.201 – Počitniški domovi in letovišča,
55.202 – Turistične kmetije s sobami,
55.203 – Oddajanje zasebnih sob gostom,
55.204 – Planinski domovi in mladinska prenočišča,
55.209 – Druge nastanitve za krajši čas,
55.300 – Dejavnost avtokampov, taborov.
(status izbranega ponudnika lahko preverite na strani ajpes.si).
– za bone, unovčene od 1. do 15. dne v mesecu, se izplačilo opravi do zadnjega dne v mesecu;
– za bone, unovčene od 16. do zadnjega dne v mesecu, se izplačilo opravi do 15. dne v naslednjem mesecu.
Do kdaj je mogoče unovčiti bone?
Do konca leta (zadnja možna nočitev je s 30. na 31. december 2020). Uredba sicer velja do 31. januarja 2021.
Globe so relativno visoke: od 200 do 600 evrov za fizične osebe in od 1200 do 40.000 za poslovne subjekte.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je javnost pozval, naj v čim večji meri izkoristi turistične bone in s tem naredi nekaj dobrega za svojo dušo skozi dopust v Sloveniji, nekaj dobrega pa tudi za slovenski turizem.
Ukrep turističnih bonov je vreden okoli 345 milijonov evrov.
Ali sem upravičen(a) do bona?
Če imate stalno prebivališče v Sloveniji na dan 13. marec 2020, potem da. Če ste polnoletna oseba, vam pripada bon v vrednosti 200 evrov, sicer 50. Kaj pa, če letos postanete polnoletni? Uredba pravi, da 200 evrov dobite, če ste rojeni v letu 2002 ali prej.Kdaj ga bom prejel(a)?
Bon ne bo izdan v fizični obliki, temveč bo šlo zgolj za dobroimetje, ki bo vidno v sistemu Fursa.Od kdaj lahko uporabljam bone?
Uredba o načinu unovčitve bonov je bila objavljena že včeraj, velja pa od 19. junija. Torej bo od takrat mogoče uporabljati bone.Kako uporabim turistični bon?
Uporabnik storitve, to je potrošnik, ponudnika storitve (denimo hotelir) na dan prihoda ob prijavi za nastanitev ali za nastanitev z zajtrkom seznani, da bo za opravljeno storitev unovčil bon. Ob prijavi in na dan prihoda se v sistem Fursa vnesejo podatki o upravičencu (to stori hotelir oziroma tisti, ki storitev ponuja), tudi to, koliko bo približna cena. A hotelir bo bon lahko unovčil šele, ko bo vnesel tudi številko izdanega računa za opravljeno storitev. Ob unovčitvi bona z izplačilom ponudniku storitev upravičenec potrdi unovčitev bona s pisno potrditvijo in predložitvijo kopije osebne izkaznice ali potnega lista, na obrazcu 'Potrditev unovčitve bona'.Ali ponudniki namestitev morajo sprejemati turistične bone?
Ponudniki niso dolžni sprejemati bonov, pravijo na Fursu. Zato se zna zgoditi, da vas bo kakšen 'nobel' hotelir, za katerega slovenski gost ni dovolj dober, zavrnil. A poslovnega razloga za kaj takega ni, saj z vidika hotelirjevega poslovanja bon pomeni enak prihodek kot evri v papirnati obliki ali kreditna kartica gosta.Ali moram vnaprej, že ob povpraševanju, hotelirju napovedati uporabo bona? Pa mi bo zato navil ceno?
Ne, uredba pravi, da lahko ponudnika storitve seznanite, da nameravate izkoristiti bon, šele na dan prihoda ob prijavi.Ali lahko bon izkoristim za najem avtodoma?
Kot kaže, ne. Najbolje bo, da se sami prepričate o statusu ponudnika. Uredba je tu zelo natančna: bone lahko izkoristite pri ponudnikih, ki imajo registriran sledeč status:55.100 – Dejavnost hotelov in drugih podobnih nastanitvenih obratov,
55.201 – Počitniški domovi in letovišča,
55.202 – Turistične kmetije s sobami,
55.203 – Oddajanje zasebnih sob gostom,
55.204 – Planinski domovi in mladinska prenočišča,
55.209 – Druge nastanitve za krajši čas,
55.300 – Dejavnost avtokampov, taborov.
(status izbranega ponudnika lahko preverite na strani ajpes.si).
Imam odlično poslovno idejo: razpadajočo vrtno lopo bom preuredil v 'glamping', registriral dejavnost in mastno kasiral. Ali to lahko storim?
Žal ne bo šlo: bone bo možno izkoristiti le pri ponudnikih, ki so obratovali že pred začetkom koronakrize v marcu 2020.Sumim, da je hotelir navil ceno, ko je izvedel, da bom uporabil bon. Kaj lahko storim?
Furs pojasnjuje: v primeru plačila storitve z bonom ponudnik storitve za istovrstno storitev upravičencu ne sme zaračunavati višje cene kot v primeru plačila z drugimi plačilnimi sredstvi. V nasprotnem primeru se ponudnik storitve kaznuje za prekršek. Nadzorni organ, kamor lahko podate prijavo, je tržni inšpektorat.Katere moje podatke bo smel pridobiti hotelir?
Ime, priimek, EMŠO in številko osebne izkaznice ali potnega lista.Ali ga lahko porabim za obisk gostilne?
Uredba govori zgolj o nastanitvi ali nastanitvi z zajtrkom.Ali lahko bon porabim za več storitev?
Da, bon je deljiv in se lahko unovči v večkratnem znesku. Stanje vašega bona boste lahko preverili v Fursovi aplikaciji eDavki.Komu lahko bon podarim?
Sorodnikom v ravni vrsti do drugega kolena – to so stari starši, starši, otroci, otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja, vnuki, zakonci, zunajzakonski partnerji, partnerji v sklenjeni ali nesklenjeni partnerski zvezi ter otroci in njihovi zakoniti zastopniki, če to niso njihovi starši.Na kaj moram paziti, če gre za bon, ki mi ga je podarila babica?
Ob uporabi morate ponudniku storitev predložiti izjavo na obrazcu 'Izjava upravičenca o prenosu bona', ki jo najdete v uredbi (prilagamo jo spodaj) in ki jo podpiše upravičenec oziroma njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik. Ponudnik storitev ob unovčitvi bona v sistem vnese tudi podatke o prenosniku. Izjava mora vsebovati naslednje podatke: ime in priimek ter EMŠO upravičenca, ime in priimek ter EMŠO zakonitega zastopnika oziroma skrbnika upravičenca, ime in priimek ter EMŠO osebe, ki bo unovčila bon za upravičenca, datum in podpis zakonitega zastopnika oziroma skrbnika upravičenca. Obrazec za prenos bona si lahko ogledate tukaj.Ali lahko pol bona podarim sinu, pol pa hčeri?
Bon je mogoče prenesti le enkrat, in sicer v celotni vrednosti bona. Pri tem velja, da če je upravičenec bon delno že unovčil, bona v preostali vrednosti ni mogoče več prenesti.Nekaj dobroimetja sem že izkoristil(a). Ne vem, koliko ga še imam. Kje lahko preverim preostanek dobroimetja?
V Fursovi aplikaciji eDavki. tudi v mobilni.Ali je mogoče bon uporabiti, če otrok letuje s stricem in teto?
Bon bo mogoče izkoristiti s podpisom posebne izjave, ki si jo lahko prenesete tukaj.Komu država nakaže sredstva?
Praviloma je upravičenec do sredstev, ki jih prejme v sklopu koronapomoči turizmu od države, tisti, ki potrošniku zagotavlja storitev. A obstaja izjema, ko je upravičenec do sredstev uporabnik storitve. V uredbi piše, da je to mogoče le takrat, ko sistem Fursa ne bi deloval.Koliko časa traja, da država nakaže denar?
Največ 30 dni, sicer pa velja tole:– za bone, unovčene od 1. do 15. dne v mesecu, se izplačilo opravi do zadnjega dne v mesecu;
– za bone, unovčene od 16. do zadnjega dne v mesecu, se izplačilo opravi do 15. dne v naslednjem mesecu.
Na kateri račun država nakaže evre?
Če govorimo o ponudniku storitve, torej denimo hotelirju, na njegov plačilni račun, vpisan v davčni register. Če je upravičenec do sredstev imetnik bona, pa na njegov plačilni račun, vpisan v davčni register. Če plačilnega računa nimate, se sredstva izplačajo s poštno nakaznico.Ali so boni obdavčeni?
Ne. Ne glede na zakon, ki ureja dohodnino, se od bona ne plača dohodnina.Ali unovčitev bona vpliva na pravice iz javnih sredstev (npr. otroški dodatek, socialna pomoč)?
Bon se ne šteje v dohodek pri uveljavljanju pravic po predpisih, ki urejajo pravice iz javnih sredstev.Do kdaj je mogoče unovčiti bone?
Do konca leta (zadnja možna nočitev je s 30. na 31. december 2020). Uredba sicer velja do 31. januarja 2021.
Kaj če bonov ne unovčim do 31. decembra 2020?
Je z njimi konec. Izplačila ne morete zahtevati, uporabiti pa jih tudi ne boste mogli več.Koliko časa bo Furs hranili moje podatke?
Pet let. Nato se izbrišejo.Kje najdem obrazce, ki ste jih omenjali in jih je treba predložiti?
Vsi so del uredbe, ki jo v celoti, torej tudi z omenjenimi obrazci, objavljamo pod člankom.Kdo bo izvajal nadzor?
Tržni inšpektorat, pojasnjuje minister Zdravko Počivalšek. Vse je pozval, da opozarjajo na morebitne nepravilnost.Globe so relativno visoke: od 200 do 600 evrov za fizične osebe in od 1200 do 40.000 za poslovne subjekte.
Kako bodo preprečevali zlorabe?
S kontrolami znotraj informacijskega sistema Fursa (povezani bodo s knjigo gostov pri policiji, in to v realnem času), eden od ukrepov pa je tudi dejstvo, da bodo ponudniki lahko samo tisti, ki so na 13. marec 2020 opravljali to dejavnost. Tržni inšpektorat bo izvajal naknadni nadzor.Predstavitvene informacije
Komentarji:
13:00
Pomagamo si s paro