OBISK

Janša sprejel Kurza, po zajtrku sledi plezalni vzpon

Najprej bosta na vrsti zajtrk in novinarska konferenca, nato pa sledi plezalni vzpon.
Fotografija: Podala se bosta na zahtevno plezalno pot. FOTO: Instagram
Odpri galerijo
Podala se bosta na zahtevno plezalno pot. FOTO: Instagram

Premier Janez Janša bo danes v Ljubljani na delovnem obisku gostil avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza. Po napovedih bodo pogovori osredotočeni na dvostransko sodelovanje v boju proti pandemiji covida 19, odnos med državama in aktualne evropske teme. Avstrijskega kanclerja bo sprejel tudi predsednik republike Borut Pahor.

Predsednika obeh vlad se bosta sešla na delovnem zajtrku, po katerem bosta imela skupno novinarsko konferenco. Kasneje pa bosta opravila plezalni vzpon na Triglavski severni steni, so sporočili iz Janševega kabineta.

Za Kurza bo obisk v Sloveniji prvo dvostransko srečanje v tujini po 25. februarju oziroma izbruhu pandemije novega koronavirusa.



Kurz naj bi se z Janšo nameraval uskladiti pred vrhom EU, ki bo 24. in 25. septembra. Ena od tem bodo predvidoma tudi nezakonite migracije. Kurz je nedavno izrazil pričakovanje, da bo Evropska komisija ponudila konkretne ukrepe v begunski in migracijski politiki, saj da politike odprtih meja ni več in da ni mogoče prisiliti držav v sprejetje beguncev, EU pa se ne sme pustiti izsiljevati od turškega predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.

Po pričakovanjih naj bi Janša in Kurz govorila tudi o slovenskem predsedovanju Svetu EU v drugi polovici prihodnjega leta. Predsednika obeh vlad se najverjetneje ne bosta izognila tudi stalnicam v dvostranskih odnosih, kot je nadzor na meji, ki ga je Avstrija uvedla ob vrhuncu migrantske krize leta 2015, tema pa je ponovno postala še aktualnejša ob pandemiji novega koronavirusa. Ob začetku pandemije sta sicer državi zaprli meje in jih nato ob začetku junija znova odprli. Tako Dunaj kot Ljubljana zatrjujeta, da bosta storila vse, da do ponovnega zaprtja meje med državama ne pride.

Janša in Kurz bosta predvidoma govorila tudi o položaju slovenske avtohtone narodne skupnosti v Avstriji in nemško govoreče skupnosti v Sloveniji, pa tudi o skorajšnji 100. obletnici koroškega plebiscita. Slovesnosti 10. oktobra v Celovcu naj bi se predvidoma prvič udeležila oba predsednika držav, Borut Pahor in Alexander Van der Bellen. Ena od stalnic v odnosih je tudi vprašanje notifikacije avstrijske državne pogodbe (ADP).

Odnosi med Slovenijo in Avstrijo sicer veljajo za odlične. Avstrija je tretja gospodarska partnerica Slovenije in njena največja naložbenica.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije