Janša, Kacin in Peterle napovedali spor z Golobovo vlado: Potegnili so izdajalsko potezo
Odločitev vlade o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije ter ustanovitvi novega Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije je razdelila politiko. Na nogah je predvsem desna politična opcija oziroma Združenje za vrednote slovenske politike (VSO), ki je danes tudi organiziralo novinarsko konferenco. Svoja stališča o odločitvi vlade so predstavili predsednik VSO Alojz Peterle (ob ustanovitvi leta 2016 ga je vodil nekdanji minister Aleš Hojs iz SDS), predsednik SDS in član VSO Janez Janša, nekdanji državni sekretar Jelko Kacin in član VSO Dimitrij Rupel.
Nezadovoljni z odločitvijo vlade, ker ukinja Muzej slovenske osamosvojitve, so napovedali »aktivacijo«, če se vlada do 10. februarja ne premisli in po njihovem sporne in »izdajalske poteze« ne povleče nazaj. »Če vlada te odločitve ne bo potegnila nazaj, bomo začeli izvajati t. i. aktivacijski načrt v obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Načrt ima več elementov, ne le zborovanja, in menimo, da gre za zelo resno zadevo in bomo v skladu s tem ravnali. Po 10. februarju boste o akcijah podrobno seznanjeni,« je Peterle napovedal na novinarski konferenci.
Lojze Peterle: Mi jemljemo to zadevo zelo resno, kot udarec slovenski državotvornosti
Sodeloval sem v treh slovenskih vladah, a takega lomastenja in grobega uveljavljanja politične sile še nisem doživel. Imeli smo edinstveno dejanje v slovenski zgodovini. Najbolj na živce mi gre in najbolj me preseneča to, da želi ta vlada osamosvojitev odigrati kot element dodatne slovenske polarizacije. To me politično in moralno skrbi. Z osamosvojitvijo smo dobili nov politični element, in to bi lahko skupaj praznovali.
Ker je šla ta vlada podirati ustanovo, ki je bila ustanovljena z odločitvijo prejšnje vlade, kaže na to, kaj je njena prava namera – udarec po slovenski osamosvojitvi. Ta polarizacija ne bo škodovala le vsej Sloveniji, ampak bo imela posledice tudi za samo vlado. Ta alergija do prejšnje vlade je nedržavotvorna in škodljiva.
Mi jemljemo to zadevo zelo resno, kot udarec slovenski državotvornosti. Če vlada te odločitve ne bo potegnila nazaj, bomo začeli izvajati t. i. aktivacijski načrt v obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Načrt ima več elementov, ne le zborovanja, in menimo, da gre za zelo resno zadevo, in bomo v skladu s tem ravnali. Po 10. februarju boste o akcijah podrobno seznanjeni.
Ministrica je dejala, da bi združili muzej, da bi ta delal bolj transparentno in strokovno. Želi povedati, da ekipi doslej nista delali strokovno? Se res strokovnost začenja šele s to vlado? Ne more imeti stroke le ena politična opcija in ideologija.
Dimitrij Rupel: Gre za prevzem države in zgodovine
S tem, ko je vlada napovedala združitev dveh muzejev, je ministrica storila več, kot ji pripada in kot je dovoljeno, celo več, kot je naredil kateri koli minister v času socializma. Poigrala se je z državo in samoodločbo slovenskega naroda, s plebiscitom.
Ne gre za stroške in podvajanja, ampak za politični ukrep. Politiko, ki si je "kobajagi" zadala nalogo, da bo depolitizirala kulturo in medije, gre pa za prevzem države, da bi jo preoblikovala po svoji podobo. To ni prav. Ampak aktualna vlada želi prevzeti zgodovino. Je osamosvojitev dovolj pomemben dogodek, da si zasluži svoj posebni muzej? Bi bilo mogoče nekatere arhive uničiti? Slovenska država je najpomembnejša kulturna dediščina. Prevzem zgodovine ni majhna stvar.
Jelko Kacin: Vlada je uporabila tipko Delete
V prvi vladi nas je bilo kar nekaj, ki nas je pripadalo drugi politični opciji. A proces osamosvajanja smo izpeljali skupaj in ga tako peljali dalje. Zdaj smo se znašli v situaciji, kjer se pogovarjamo o ministrici za kulturo, a bi se morali pogovarjati tudi o ministrici, ki bo dobila digitalizacijo in s tem dostop do tipke Delete, izbris. To, kar je storila vlada, je zgodovinska napaka. Je aroganca. Vlada se je odločila, da pogoltne nekaj, kar se ji je zataknilo v grlu. Tri stranke so hkrati pritisnile na tipko Delete, to pa je nedostojno, nezrelo in politično neprimerno. To ni demokratična država, vlada daje slabe zglede.
Namesto da bi se okrog osamosvojitve povezali, da bi zrasle generacije, ki sicer o osamosvojitvi vedo malo ali nič, se je vlada odločila, da uporabi tipko Delete.
Janez Janša: Vlada je potegnila izdajalsko potezo
V zgodovini vsakega naroda, ki je dobil lastno državo, je čas, ki mu pravijo vrednotno središče naroda. Če si kakšen dogodek zasluži dostojno obeležitev, je to, ko smo bili Slovenci enotni – plebiscit in osamosvojitve.
V Sloveniji je v nacionalni razvid vpisanih 57 muzejev. Imamo vse žive muzeje. Če bi šlo za racionalizacijo, kot pravi vlada, bi združevali muzeje z enakim imenom, ki so v različnih mestih. Če bi šlo pri motivih vlade za bojazen, da bi ta muzej slovenske osamosvojitev enostransko prikazoval obdobje, bi lahko zamenjali vodstvo muzeja, ampak tudi tega niso naredili, ampak so ukinili institucijo. Razlogi so izjemno prozorni. Ne gre zgolj za dejanje ministrice, ki ni dorasla svoji funkcijo in dela škodo, ampak gre za odločitev vlade, kjer smo soočeni z dejstvom, da je vlada potegnila izdajalsko potezo. Gre za strel z obema rokama v lastni koleni in lahko pripelje do krize in sinergije nezadovoljstva v državi. Čas je za ponovni premislek in da prekličejo izdajalsko potezo.
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je novinarsko konferenco na temo muzeja sklicala za danes ob 13.30.
Skupnost muzejev: Združitev muzejev lahko prinese pozitivne učinke
Skupnost muzejev Slovenije, Slovensko muzejsko društvo in Mednarodni muzejski svet (ICOM) Slovenija so se v skupni izjavi odzvali na polemike ob združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v enoten zavod. Polemike spremljajo z obžalovanjem, saj po njihovi oceni mečejo slabo luč na delovanje muzejev v Sloveniji.
»Namesto da bi razprava potekala na strokovni ravni in utemeljitvah, smo priča ideološkim diskvalifikacijam in delitvam, paradoksalno ravno ob zgodovinskemu dogodku, ki je uspel, v trenutku odločitve, to plebiscitarno preseči,« so zapisali v izjavi.
Po njihovi oceni je nedvomno šlo za izjemno dejanje, ki si zasluži svoje mesto v zgodovini, ter ustrezno umestitev v učbenike in tudi muzeje kot ohranjevalce in interprete identitete.
Stroka je prepričana, da združitev muzejev lahko prinese pozitivne učinke, saj se je s tem muzej, ki v svojih zbirkah hrani najpomembnejše artefakte tega obdobja, pomembno kadrovsko okrepil.