OBOROŽEVANJE

Janša kritičen do Golobove napovedi o obrambnih izdatkih: »Nevarnost je takojšnja, ne leta 2030«

Ob tem poudarja, da to ne sme iti na račun zdravstva, šolstva ali konkurenčnosti evropskega gospodarstva.
Fotografija: Janša meni, da bo Slovenija morala povečati obrambne izdatke hitreje. FOTO: Foto: Jure Eržen/delo
Odpri galerijo
Janša meni, da bo Slovenija morala povečati obrambne izdatke hitreje. FOTO: Foto: Jure Eržen/delo

Predsednik opozicijske SDS Janez Janša meni, da bo Slovenija morala povečati obrambne izdatke hitreje in bolj občutno od predvidenih dveh odstotkov BDP.

Ob tem poudarja, da to ne sme iti na račun zdravstva, šolstva ali konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Kot možne vire financiranja navaja sredstva za zeleni prehod in nevladne organizacije.

image_alt
Ni več šale, Golob razkril, do kdaj mora Slovenija občutno zvišati izdatke za obrambo

Kritika napovedi o dvigu obrambnih izdatkov do leta 2030

Predsednik vlade Robert Golob je danes ob prihodu na vrh EU izjavil, da bo Slovenija morala dvigniti izdatke za obrambo na dva odstotka BDP pred letom 2030. Janša je to označil kot »oddaljeno obljubo leve vlade«, ki odlaša konkretne ukrepe: »To je neka oddaljena obljuba, ki jo vedno daje leva vlada, zato da ni treba že letos ali pa naslednje leto nič narediti.«

Golob je danes napovedal, da bo Slovenija pripravila scenarij zvišanja obrambnih izdatkov do konca junija. FOTO: Daniel Novakovic/sta 
Golob je danes napovedal, da bo Slovenija pripravila scenarij zvišanja obrambnih izdatkov do konca junija. FOTO: Daniel Novakovic/sta 

Po njegovih informacijah bo na junijskem vrhu Nata predlagan bistveno višji delež, okoli 3 ali 3,5 odstotka BDP, in hitrejša časovnica izvedbe: »Nevarnost obstaja danes, ne pa leta 2030. Če se izrazim v vojaškem žargonu, je takojšnja, ne pa potencialna.«

Kje vidi rezerve za financiranje vojske?

Janša opozarja, da dodatna sredstva za obrambo ne smejo vplivati na življenjski standard prebivalcev: »Bolj kot denar in orožje je za obrambo države pomembna pripravljenost ljudi, da jo branijo.«

Pri iskanju dodatnih sredstev opozarja na:

  • neupravičene stroške zelenega prehoda, ki po njegovem mnenju vključujejo milijarde evrov neučinkovitih ukrepov,
  • racionalizacijo porabe v obrambi, saj evropske države proizvajajo več različnih oborožitvenih sistemov za iste namene, kar je po Janševem mnenju neučinkovito v primerjavi z ZDA, Kitajsko in Rusijo, ki uporabljajo enotne sisteme,
  • krčenje sredstev za študije in nevladne organizacije: »Vlada naj pregleda vse razpise ministrstev za raznorazne študije, proučevanje spolov, večjo vključenost in opolnomočenje nevladnih organizacij. Če se ta sredstva preusmerijo v obrambni proračun, bomo dobili znatna sredstva za okrepitev vojske.«

Dodatno je kritiziral obseg zaposlenih v ministrstvu za solidarno prihodnost, saj meni, da bi lahko država racionalizirala stroške v javni upravi.

Skepsa glede opreme za dvojno rabo

Glede ideje, da bi Slovenija kupovala opremo za dvojno rabo – tako za obrambo kot civilne namene – je bil Janša jasen: »Dvonamenskost lahko velja le za del opreme. Ne morete pa imeti dvonamenskega tanka, protiletalske rakete, granate ali topa. To so stvari, ki največ stanejo, tako da ne verjemite preveč tem blefom.«

Po njegovih informacijah bo na junijskem vrhu Nata predlagan bistveno višji delež, okoli 3 ali 3,5 odstotka BDP. FOTO: Leon Vidic/delo
Po njegovih informacijah bo na junijskem vrhu Nata predlagan bistveno višji delež, okoli 3 ali 3,5 odstotka BDP. FOTO: Leon Vidic/delo

Kritičen je bil tudi do Levice, ki namiguje, da bi lahko s takšnim pristopom izigrali zahteve po povečanju obrambnih sredstev.

Golob: Slovenija bo pripravila scenarij povečanja izdatkov

Golob je danes napovedal, da bo Slovenija pripravila scenarij zvišanja obrambnih izdatkov do vrha Nata konec junija v Haagu, pri čemer bo vlada pred tem s scenarijem seznanila parlament in javnost.

Po podatkih obrambnega ministrstva so obrambni izdatki Slovenije za letos ocenjeni na 1,53 odstotka BDP, do leta 2026 pa naj bi dosegli 1,6 odstotka BDP. Janševe napovedi nakazujejo, da bo pritisk na hitrejše povečanje teh sredstev v prihodnjih mesecih še naraščal.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij