Janša oster kot že dolgo ne: »Golobova vlada pripravljena polniti jame z drugače mislečimi«
Na odločitev vlade, ki je preklicala sklep o razglasitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, se vrstijo ostri odzivi iz vrst opozicije.
Predsednik SDS Janez Janša meni, da gre za zavržno odločitev, s katero da je vlada »napovedala novo državljansko vojno«.
Vladi očita rehabilitacijo komunističnih zločinov in hkratno izničevanje »izjemnih spravnih naporov generacije, ki je Slovenijo demokratizirala in osamosvojila«, je še zapisal Janša. Vladi je celo očital, da je »pripravljena spet polniti jame in rudniške jaške z drugače mislečimi«.
Vlada je na torkovi dopisni seji preklicala sklep o razglasitvi 17. maja kot nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja. Tega je sprejela prejšnja vlada pod vodstvom Janeza Janše maja lani, v času, ko je opravljala tekoče posle. Kot so tedaj pojasnjevali, so pri tem izhajali iz civilizacijske norme, da povzročitelje nasilja in zla dejanja merimo po istih merilih. Aktualna vlada pa je opozorila, da je bil takšen sklep tedaj sprejet le nekaj dni pred 17. majem, brez javne in strokovne razprave. To je bil tudi razlog za razveljavitev sklepa, so v torek zapisali v sporočilu.
Razveljavitev sklepa je bila že v torek objavljena v uradnem listu, kar pomeni, da velja že danes, ko naj bi obeležili omenjeni nacionalni dan. V Civilni iniciativi Prebudimo Slovenijo, Vseposvojitev, Novi Slovenski zavezi in Združenih ob lipi sprave so sicer že v torek zvečer pripravili spominsko slovesnost.
Na odločitev vlade se je odzval tudi predsednik NSi Matej Tonin. »Med nami je veliko ljudi, ki so v času prejšnjega režima trpeli, nekateri so celo izgubili svoje najbližje,« je zapisal na twitterju. Po njegovem mnenju ne gre za vprašanje, kdo je bil na »pravi strani zgodovine«, ampak za osnovno civilizacijsko normo in pietetno dejanje. »Aktualna vlada te širine žal ne premore,« je dodal.
Odziv SDS
Ob vseh barbarskih potezah, s katerimi po demokratični in civilizirani državi lomasti sprega Svobode, SD in Levice, je ukinitev dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja zgolj še ena pričakovana instant gverilska akcija, ki tepta temeljne civilizacijske norme, ki se dotikajo pojmov pietete, pravice in resnice, na katerih mora trdno stati vsaka zrela državna entiteta, ki je spravljena s svojo zgodovino. Vlada po tekočem traku zapravlja priložnosti, da bi izvedla potrebne reforme in se osredotočila na prihodnost. Medtem ko bi lahko iskala skupne rešitve za naše težave, raje neti sovraštvo in razdor ter se obrača k maščevanju, lažem, prikrivanju in ponovnemu potvarjanju preteklosti. Naše sporočilo za revanšistično garnituro na oblasti je, da izbris dneva ne pomeni izbrisa več kot 600 morišč in več sto tisoč žrtev režima, ki ga branijo kot ponosni nasledniki. V Slovenski demokratski stranki verjamemo v besede, ki jih je na včerajšnji spominski slovesnosti »Ker smo ljudje« izrekel misijonar Pedro Opeka: »Resnica in priznavanje krivic sta podlaga vsake sprave.«
V Svobodi Janševe izjave razumejo kot poziv k nasilju
V Gibanju Svoboda so ogorčeni nad zapisi predsednika SDS Janeza Janše, ki je vladi očital, da je z ukinitvijo dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja »napovedala novo državljansko vojno«. Kot opozarjajo, takšne izjave predstavljajo poziv k nasilju ter novim delitvam in nestrpnosti.
Kakšno je vaše mnenje? Je prav, da je Golobova vlada ukinila dan spomina na žrtve komunističnega nasilja? So kritike Janše na mestu?