VIRUS NE POPUŠČA

Janša razkril, kaj nas čaka v prihodnjih tednih (VIDEO)

Kako se bo Slovenija v prihodnjih tednih spopadala s koronakrizo?
Fotografija: Janez Janša. FOTO: STA
Odpri galerijo
Janez Janša. FOTO: STA

Epidemiološka slika v Sloveniji je slaba. Predsednik vlade Janez Janša je na novinarski konferenci na Brdu pri Kranju dejal, da so se predpraznične napovedi uresničile in da smo se znašli v najzahtevnejšem času epidemije in da vrha še nismo dosegli. »Skupaj z nami je v podobni situaciji večina severne poloble. Tudi države, ki imajo bistveno močnejši in modernejši zdravstveni sistem, se soočajo s težavami, kot se niso še nikoli.« Dodal, da so pred nami zahtevni tedni, preden bodo učinki cepljenja začeli zaustavljati epidemijo. 

»Slovenska vlada je edina vlada, ki je omejena z odločitvijo ustavnega sodišča, da jih tedensko preverja, je bilo v zadnjem mesecu veliko nezadovoljstva, ker se je režim navidezno spreminjal, a se ni, saj smo večino urokov enostavno podaljševali. Nekatere sprostitve, ki so bile sprejete v prazničnem času, so šle izven načrta. Edina možna niša sproščanja je reagiranje v regijskem okviru, do trenutka, ko bomo kot država v celoti dosegli določene markerje, ki bodo omogočili, da nekatere stvari sprostimo v regijah, ki so epidemiološko najboljše. Najprej potrebujemo čas, da se situacija stabilizira, da se krivulja obrne navzdol. Trenutne napovedi niso najbolj optimistične. Vlada se je odločila, da stanje brez teh izjem, ostane nespremenjeno vsaj do 18. januarja.«

Načrt sproščanja ukrepov, ki ga je vlada predstavila januarja 2021. FOTO: Vlada
Načrt sproščanja ukrepov, ki ga je vlada predstavila januarja 2021. FOTO: Vlada


Janša pravi, da so markerji in ukrepi primerljivi z drugimi državami. Ni dovolj, da ena sama regija doseže stanje, ki je zamejeno s številom okužb in številom hospitalizirano, ampak je treba doseči nacionalno merilo, preden preidemo na regijski prestop. »Če bomo obdržali stabilno stanje, bodo nekatere regije v prihodnjih sedmih dneh, ko se bodo lahko ukrepi navedeni pod številko dva lahko začeli uveljavljati. Računajo tudi, da bi to mejo dosegli tudi na nacionalnem nivoju.«

Merilo je 1350 na novo okuženih na dan in 1200 hospitaliziranih.

Prioriteta je zagon šolstva v prvi triadi po modelu C in enako z odprtjem vrtcev za vse, vendar v tistih regijah, ki bodo dosegle regijski kriterij, ki je izračunan na podlagi istih faktorjev kot za državo.

Načrt sproščanja ukrepov po regijah. FOTO: Vlada
Načrt sproščanja ukrepov po regijah. FOTO: Vlada

Razdelili že več kot 33.000 cepiv


Med regijami so velike razlike, zato to zahteva selektiven pristop, kar pomeni tudi, da to pomeni selektiven pristop tudi pri cepljenju. »Naslednji teden v torek predvidevajo, da bodo lahko objavili seznam in načrt, kako bo v prihodnjih tednih in mesecih potekalo cepljenje. Računamo, da se bo stanje glede dobav cepiv bistveno popravilo. Tekom današnjega dne smo v kontaktih s pristojnimi evropskimi organi za dodatno količino cepiv Pfizer.« Trenutno je razdeljenih nekaj več kot 33.000 doz cepiva za oskrbovance domov za ostarele, kjer so biliocepljeni vsi, razen tisti, ki so covid preboleli v zadnjih treh mesecih. Preostali odmerki so šli v zdravstvo. Naslednja pošiljka 16.000 odmerkov pride prihodnji teden.


Novi vladni semafor


Situacija je težka tudi na psihološkem področju, je dejal podpredsednik vlade Zdravko Počivalšek. Negotovost moramo odpraviti in jo nadomestiti z optimizmom. Poudaril je, da se trudijo z vsemi in da se podjetja borijo z različnimi težavami. »Prižgimo zeleno luč na semaforju.«
 
Podpredsednik vlade Matej Tonin pa je dejal, da je bilo veliko očitkov na to, da so se stvari spreminjale z danes na jutri. Ta načrt je jasen, da bodo ljudje vedeli, kaj sledi. Začne se uveljavljati z 18. januarjem. »Najprej se bo na državni ravni preverilo, koliko je hospitaliziranih, potem koliko je dnevno okuženih v zadnjih sedmih dnevih, in ko bo to izpolnjeno, gremo na regijsko raven, kjer se bo ugotovilo, v katerih regijah so pogoji izpolnjeni. Zgodi se lahko, da bodo nekje šole in vrtci odprti, drugje pa ne. Vsi skupaj moramo narediti vse, da s skupnimi močmi premagamo virus. Tonin je še dejal, da je zdaj pravi čas, da začnemo razmišljati, kaj spada v osmi paket. Prioriteta bo narediti vse za varnost in zdravje ljudi, potem pa narediti vse, da si opomore gospodarstvo.



Janša je še komentiral visoko stopnjo umrljivosti v Sloveniji. Povedal je tudi, da je povezana tudi s tem, da ima Slovenija eno izmed najstarejših populacij v Evropi. Vlada je naročila NIJZ podrobno analizo število presežnih smrti v primerjavi z lanskim letom in minulimi petimi leti. Pravi, da bi bili veseli, če bi rekli, da bo drug teden vsega konec in da bodo lahko otroci šli v vrtec in šole, a ni tako. »Lahko se obnašamo nonšalantno in čakamo, da bo precepljenost ustavila epidemijo, a v tem primeru bomo v takšni situaciji do aprila.«





Po nekoliko bolj sproščenem koncu leta 2020 se zdi, da je Slovenija še vedno v trdnem primežu virusa. Napovedi strokovnjakov, da bo v prvi polovici meseca število na novo okuženih znova začelo naraščati, se uresničuje. Vlada je zaradi slabe epidemiološke slike na včerajšnjem zasedanju podaljšala večino veljavnih ukrepov za zajezitev širjenja virusa. Znova je celo prepovedala obratovanje žičniških naprav. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije