PROSLAVA

Janša: Ta sodba je bila veličastna, odmevala je v duši in srcu slehernega Slovenca

»Bodimo ponosni, bodimo zavedni, bodimo odgovorni in bodimo zgled našim najmlajšim,« je v govoru v DZ pozvala Tina Heferle.
Fotografija: Janez Janša. FOTO: Urad predsednika vlade
Odpri galerijo
Janez Janša. FOTO: Urad predsednika vlade

Proslava ob 30. obletnici plebiscita, na katerem smo se Slovenci odločno in enotno odločili za lastno državo, je potekala precej drugače, kot so potekale podobne proslave v preteklih letih. Zaradi epidemije je bila posneta brez gostov v Cankarjevem domu, kjer je običajno potekala.
 
Preberite tudi:

Pred 30 leti smo odločali o odcepitvi od Jugoslavije



Slavnostni govornik, predsednik vlade Janez Janša, je svoj govor začel s slovitimi besedami 'očeta samostojne Slovenije' Jožeta Pučnika: »Jugoslavije ni več, zdaj gre za Slovenijo …« S temi besedami je Pučnik označil trenutek »najpomembnejše odločitve v zgodovini slovenskega naroda. Čas, edini čas, ko si je narod resnično dobesedno napisal sodbo sam. In ta sodba je bila veličastna, odmevala je navzven po svetu ter v duši in srcu slehernega Slovenca,« je nadaljeval Janša, ki pa se ni mogel izogniti niti sedanjim epidemiološkim časom. »Mineva leto, zaradi posledic pandemije poimenovano annus horribilus. Grozno leto. Namesto da bi v času preizkušnje iz zaklada enotnosti bogato jemali, so nekateri nanj v tem času navalili še nekaj stotov skal. Zato v spopadu z epidemijo plačujemo višjo ceno, kot bi bilo potrebno.«

»Izključevanje drugače mislečih«

Ni pa se Janša izognil niti temu, da smo Slovenci tri desetletja po plebiscitarni odločitvi, ki je v Sloveniji postala sinonim za enotnost, močno razklani: »Namesto politike sodelovanja in vključevanja sta bili skoraj dve tretjini časa po osamosvojitvi zaznamovani z izključevanjem. Večina tega, kar danes v Sloveniji večino ljudi različnih prepričanj moti, je posledica izključevanja drugače mislečih. Drugače misleče se praviloma izključuje iz ideoloških razlogov. Če pa se branijo, se njim očita, da odpirajo ideološke teme. Polovici naroda se tako velikokrat zanika temeljna demokratična pravica, misliti in govoriti različno. V času, ko se spopadamo z zahrbtno boleznijo covid 19, je vsakomur jasno, kaj za naše telo pomenijo poškodovana pljuča. A virus izključevanja povzroča enake posledice na telesu naroda in države. Kako bomo zdravi, hitri in uspešni, če ne moremo dihati z obema kriloma pljuč? Politika izključevanja je tudi posledica javnega poudarjanja tega, kar nas ločuje. Namesto poudarjanja tega, kar nas združuje. In ni večjega simbola skupnega, kot sta plebiscit in osamosvojitev.«

Celotni nagovor si lahko ogladate tukaj.



Tina Heferle. FOTO: Zajem zaslona/RTV Slovenija
Tina Heferle. FOTO: Zajem zaslona/RTV Slovenija

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije