Janševa poslanka Nataši Pirc Musar očita dvoličnost: Razdvajate slovenski narod
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je obsodila poziv predsednika Inštituta 1. oktober Pavla Ruparja, naj »odstrani« svojo svetovalko Biserko Marolt Meden zaradi sodelovanja pri pripravi zakonu o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot je zapisala, gre za brutalno sovražne besede, pa tudi za vsebinsko zavajanje in laži.
Pirc Musarjeva je v zapisu na Facebooku poudarila, da takšnega obračunavanja z nekom, ki na področju boja za človeka pravice premika gore in ga sama izjemno ceni in spoštuje, ne more dopustiti. »Zato odločno obsojam pozive k njeni 'odstranitvi' in celo primerjanje z nacističnimi metodami, kar je skregano z vsako logiko ter popolnoma neprimerno in do konca zavržno. Gre za brutalno sovražne besede v režiji nekoga, ki ima s tovrstnim početjem sicer že dolgo zgodovino. Tudi pravnomočno dokazano,« je zapisala.
»To nas mora najbolj skrbeti«
Napadov na sodelavce in sam institut predsednika republike ne bo dovolila. Po njenem mnenju gre namreč za ustrahovalno sporočilo vsem v Sloveniji, da naj pazijo, kaj govorijo in kakšna stališča zastopajo, saj se bo z njimi v nasprotnem primeru in ob določenem volilnem razpletu obračunalo. »Pričakovala bi, da bi se ob današnjem grobem napadu oglasile tudi nekatere druge državne institucije in posamezniki,« je ob tem pozvala predsednica republike.
Dodala je še, da sama podpira omenjen zakon, pravica do končanja lastnega življenja pa je po njenem mnenju v tej luči integralen del pravice vsake osebe, da avtonomno vodi svoje življenje v skladu s svojimi ideali in prepričanji, del katerih je tudi ocena o lastnem zdravju in stopnji dostojanstva, ki mu jo zdravje, ko to začenja pešati, še pušča. »Zato pozivam vse, da preden odidejo na ulico, kar je seveda legitimna pravica, preberejo stvari in se o njih podučijo,« je še zapisala Pirc Musarjeva.
Na njen zapis se je odzvala poslanka SDS
»Na prvem sestanku s predsedniki strank in vodji PS ste bili jasni s prošnjo, naj se ne odpirajo teme, ki bi še bolj razdvajale slovenski narod. Dejali ste, da je Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ena izmed takšnih tem. Zakaj takšna dvoličnost? Danes vi razdvajate,« pa se je na njene besede odzvala poslanka SDS Jelka Godec.
Od 24. aprila poteka zbiranje podpisov volivcev za vložitev predlogov zakonov o izrednem zvišanju pokojnin in o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če bo pobudnikom v 60-dnevnem roku do 22. junija uspelo zbrati 5000 podpisov podpore pod posamezni predlog, bo predsednica DZ po prejetju zakonskih predlogov z zadostnim številom podpisom obvestila poslance o začetku zakonodajnega postopka. *** Zakonski predlog društva Srebrna nit omogoča pomoč pri prostovoljnem končanju življenja v skrajni stiski posameznika ob koncu življenja, ko mu ne moreta pomagati niti medicina niti paliativna oskrba. Predlog izrecno odreka pomoč v primeru akutnih duševnih motenj, določa obvezno mnenje psihiatra o opravilni sposobnosti pacienta in psihiatrovo navzočnost pri sklepnem dejanju pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Predvideno je, da bo potrebna notarska overovitev pacientove prošnje in informirane odločitve, za izdajo recepta za smrtonosno učinkovino pa je določena komisija RS za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja. Pacienti se bodo lahko tudi vnaprej odrekli skrajševanju življenja, če si tega ne želijo.