Janševi že besnijo: »Gre za še enega v vrsti davkov, ki jih vlada Roberta Goloba nalaga državljanom«
Poročali smo že, da so na ministrstvu za kulturo pripravili odlok o 10-odstotnem zvišanju RTV-prispevka in ga poslali v medresorsko usklajevanje. Vlada ga bo sprejela do konca meseca. RTV-prispevek, ki je od leta 2012 nespremenjen, naj bi tako namesto 12,75 evra od leta 2025 znašal 14,02 evra na mesec za gospodinjstvo.
Na ministrstvu so za STA pojasnili, da sedanja višina prispevka velja od leta 2012, nato pa se ni več zviševala. V tem obdobju pa so se povečali vsi stroški javnega zavoda, tako za plače zaposlenih kot tudi materialni in programski stroški.
Ministrstvo za kulturo poudarja, da brez zadostnih sredstev RTVS ne more izvajati svoje funkcije pri svobodnem oblikovanju javnega mnenja in zagotavljanju uresničevanja ustavne pravice do javnega obveščanja.
»Z obsegom sredstev, ki se trenutno zberejo iz naslova prispevka, ni več mogoče zagotavljati normalnega delovanja našega najpomembnejšega medijskega in kulturnega javnega zavoda, ki v okviru javne službe obsega ustvarjanje, pripravljanje, arhiviranje in oddajanje več televizijskih in radijskih programov ter digitalnih vsebin, tudi za avtohtono italijansko in madžarsko narodno skupnost in za romsko etnično skupnost, in med drugim obsega celovito informiranje, skrbi za arhiviranje in umetniško produkcijo,« so še zapisali na ministrstvu.
Janševi že na nogah
Dviga RTV-prispevka pa ne podpirajo v poslanski skupini SDS. »Pri omenjenem dvigu gre za še enega v vrsti davkov, ki jih vlada Roberta Goloba nalaga državljanom,« so zapisali v odzivu za STA. Spomnili so, da so že pred časom predlagali, da RTV-prispevek ne bi bil več obvezen, namesto tega pa bi se gledalci in poslušalci sami odločili, ali želijo plačevati prispevek in v kakšni višini.
Društvo novinarjev Slovenija predlog ministrstva za kulturo pozdravlja
V Društvu novinarjev Slovenije so predlog ministrstva za kulturo pozdravili in izrazili pričakovanje, da bo vlada odlok o uskladitvi rtv-prispevka z inflacijo sprejela, ker je to edina prava poteza. »Dejstvo je namreč, da gre le za navidezni dvig prispevka, saj je višina prispevka, zaradi dviga življenjskih stroškov in inflacije, realno padala vse od leta 2012,« so zapisali v odzivu. Obenem so opozorili, da je finančna stabilnost eden od pogojev za neodvisno delovanje javnega medija, krepitev javnih medijev pa ena od koalicijskih obljub te vlade. Kot so še dodali, pa pričakovani dvig prispevka veliko odgovornost nalaga tudi največjemu javnemu mediju, ki mora podporo javnosti upravičiti z učinkovitim poslovanjem ter kakovostnimi programi, vsebinami in storitvami.
V NSi pa so prepričani, da tak način dvigovanja davkov in nalaganje dodatnih bremenitev državljanov »vodi v še večji odpor pri ljudeh«. »Dejstvo je, da je nujno RTV prestrukturirati in modernizirati, ne samo zahtevati denarja in ga metati v javni servis,« je v izjavi dejala poslanka NSi Iva Dimic. Po njenih besedah v NSi zagovarjajo odločnejšo vlogo davkoplačevalcev pri financiranju medijev in nevladnih organizacij.