Janšo, Tonina in Počivalška bodo varovali še tri mesece
V sredo je Janez Janša predal posle novemu predsedniku vlade Robertu Golobu. Čeprav Janša ni več predsednik vlade, pa še naprej ostaja varovana oseba. Poleg njega bodo še tri mesece po prenehanju opravljanja funkcije policisti varovali tudi bivša podpredsednika vlade Zdravka Počivalška in Mateja Tonina.
Policisti iz Centra za varovanje in zaščito že varujejo tudi nove funkcionarje. Med prvimi je varovanje dobila nova predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Varovane osebe poleg predsednika vlade Roberta Goloba so še podpredsedniki Tanja Fajon, Danijel Bešič Loredan in Luka Mesec. Zadnji se je varovanju sicer odpovedal, a je Delo pred dnevi poročalo, da to ne bo tako preprosto. Generalna policijska uprava je pojasnila, da se varovanju, ki ga je dobil s podpredsedniško funkcijo, ne bo mogel enostavno odpovedati, lahko pa se začasno za čas osebnega potovanja ali iz drugih osebnih razlogov pisno odpove osebnemu varovanju, a bo v tem času potekalo varovanje z drugimi ukrepi. Če bi se res želel znebiti statusa varovane osebe, pa bi morala vlada spremeniti uredbo.
Po funkciji pripada status varovane osebe še trem ministrom, in sicer notranjemu, zunanjemu in obrambnemu. Varovane osebe bodo tako še Tanja Fajon, Tatjana Bobnar in Marjan Šarec.
Uredba o varovanju določenih oseb, prostorov, objektov in okolišev objektov, ki jih varuje policija, v četrtem členu določa standarde stopnje varovanja. »Policija varuje varovane osebe in varovane objekte po stopnjah varovanja glede na pomembnost funkcije, ki jo opravlja varovana oseba, oziroma pomembnost objekta in glede na njihovo stopnjo ogroženosti.« Člen v drugi točki navaja, da se varovanje izvaja po prvi, drugi, tretji in četrti stopnji. Glede na stopnjo ogroženosti se varovanje izvaja ob potencialni, povišani ali visoki stopnji ogroženosti. Varovanje vključuje ukrepe preventivno-operativnega, tehničnega oziroma fizičnega varovanja.
Po prvi stopnji policija varuje šefa tuje države na državniškem, uradnem in delovnem obisku v Republiki Sloveniji. Po drugi stopnji se varuje osebo, ki opravlja funkcijo predsednika Republike Slovenije, in osebo, ki opravlja funkcijo predsednika Vlade Republike Slovenije. Po tretji stopnji policija varuje predsednika Državnega zbora Republike Slovenije, podpredsednika Vlade Republike Slovenije, ministra, pristojnega za zunanje zadeve, ministra, pristojnega za obrambo, ministra, pristojnega za notranje zadeve, kandidata za predsednika Republike Slovenije, ki je izvoljen za funkcijo predsednika republike, v času od uradne razglasitve izida volitev do prevzema funkcije predsednika republike, bivšega predsednika Republike Slovenije še tri mesec po prenehanju opravljanja funkcije predsednika republike, bivšega predsednika Vlade Republike Slovenije še tri mesec po prenehanju opravljanja funkcije predsednika vlade, bivšega podpredsednika Vlade Republike Slovenije še tri mesece po prenehanju opravljanja funkcije podpredsednika vlade.
Oseba, ki so varovane po tretji stopnji, se lahko za čas zasebnega potovanja ali iz drugih osebnih razlogov pisno odpove osebnemu varovanju. O tem morajo seznaniti policijo najmanj sedem dni pred datumom želene odpovedi varovanja. V nujnih primerih se lahko oseba ustno odpove varovanju tudi v roku, ki je krajši od sedem dni, kar policija evidentira. Oseba, ki se začasno odpove osebnemu varovanju, je varovana z drugimi ukrepi varovanja.