KAJ NAS ČAKA?

Kaj prinaša pokojninska reforma? Slovencem so predstavili prva izhodišča

Za kasnejši odhod iz zaposlitve predlagajo mehke ukrepe.
Fotografija: Sindikati in delodajalci menijo, da s pokojninsko reformo ni treba hiteti. FOTO: Kasto80 Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Sindikati in delodajalci menijo, da s pokojninsko reformo ni treba hiteti. FOTO: Kasto80 Getty Images/istockphoto

Izhodišča za pokojninsko reformo, ki jih je ministrstvo za delo predstavilo pogajalski skupini Ekonomsko-socialnega sveta in na srečanju z novinarji, ne predvidevajo sprememb pri pogoju za starostno upokojitev, po katerem je treba imeti 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa.

Za kasnejši odhod iz zaposlitve predlagajo mehke ukrepe

Starostno pa se po veljavni zakonodaji lahko upokoji tudi tisti, ki ima najmanj 15 let zavarovalne dobe in je že star 65 let. V Sloveniji se zdaj dejansko v povprečju upokojujemo pri 62 letih. Na ministrstvu predlagajo več ukrepov za spodbujanje delovne aktivnosti starejših.

image_alt
Neizmerna stiska: tik pred upokojitvijo ugotovila, da ji delodajalec ni plačeval prispevkov

Tako bi nadaljevali izplačevanje 40-odstotnega oziroma 20-odstotnega dela starostne pokojnine za delo po dopolnjenem 40. letu pokojninske dobe. Prav tako so njihov predlog denimo dodatni odmerni odstotek za delo po dopolnjenem 40. letu pokojninske dobe, delna upokojitev in subvencije za prispevke starejših.

Uvedba kariernega razgovora

V obdobju, ko bi bil delavec star od 55 do 60 let, bi uvedli karierni razgovor. V njem bi se zaposleni in delodajalec dogovorila o delovni aktivnosti v nadaljevanju, denimo o prilagajanju delovnih obremenitev.

Med izhodišči za razpravo je dvig najnižje pokojninske osnove, ki trenutno znaša 76,5 odstotka. Ta vpliva na višino vseh pokojnin. Poleg tega se bodo denimo pogovarjali o podaljšanju referenčnega obdobja z zdajšnjih 24 let in o dvigu odmernega odstotka. Še zlasti bi bil pogovor o dvigu odmernega odstotka aktualen, če bi se deležniki dogovorili o zvišanju meje za starostno upokojitev.

image_alt
Država bo vsakemu tretjemu na račun nakazala evre. Ste med njimi?

Sindikati in delodajalci pričakujejo, da bodo izhodišča sledila dogovoru iz bele knjige, je poročal Radio Slovenija. Predsednik sindikata Pergam Jakob Počivavšek zato meni, da so neprimerni predlogi o tem, da nekomu ob izpolnitvi pogojev za upokojitev preneha pogodba o zaposlitvi. Ministrstvo za javno upravo je namreč predlagalo, da bi se ob izpolnitvi polnih delovnih pogojev delovno razmerje javnemu uslužbencu prekinilo in nadaljevalo, če bi obstajal interes na obeh straneh.

Sicer pa sindikati in delodajalci menijo, da s pokojninsko reformo ni treba hiteti. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije