Na zadnjem soočenju nov manever: Janša na očitke odgovarjal z branjem pesmi
Po četrtkovem kaotičnem predvolilnem soočenju na Televiziji Slovenija, na katerem je še pred koncem oddaje iz studia odkorakala polovica predstavnikov strank, je bilo nocoj zadnje soočenje vodilnih strank na sporedu še na Pop TV. Voditeljica Petra Kerčmar je vodila debato med Robertom Golobom (Gibanje Svoboda), Janezom Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mescem (Levica), Matejem Toninom (NSi), Zdravkom Počivalškom (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjanom Šarcem (LMŠ).
Janša recitiral Makarovičevo
Zakaj ne zmoremo spoštljive komunikacije, se je glasilo prvo vprašanje, Janša pa je udaril že s prvim odgovorom in voditeljici dejal, naj to vprašanje raje postavi sebi. »Nič, kar je dobrega, ne pride na ekran, ko bi morali stopiti skupaj, se iščejo napake.« Krčmarjeva mu je odgovorila, da se ne bodo pustili ustrahovati, ne od levih ne od desnih.
Kdo je kriv za razklanost? »Ljudje so siti te razklanosti, želijo si, da se v politiko vrne kultura spoštovanja. Za prvi cilj sem si zadal, da spremenimo kulturo dialoga v politiki. To je naša primarna obljuba ljudem, pred tem pa bomo pa poskrbeli, da sovražni govor iz slovenskega prostora izgine,« je dejal Golob.
Janša se je strinjal, da so stvari šle čez robe, a ob tem pokazal brošuro Svetlane Makarovič, ki jo delijo na stojnicah pred volišči, z naslovom Vladavina muh in začel brati odlomke. Mesec mu je dejal, naj se raje ozre po lastnem twitterju. »Ste politik razdora že 30 let.« Janša mu je odvrnil, da bo za vsako obtožbo prebral eno od pesmi, v katerih SDS pesnica naslavlja kot »podganjo stranko«.
»Slovenija je razdeljena, odgovornost je na ljudeh in tudi na medijih. Predlagam, da iščemo skupne točke, ki nas povezujejo. Kadar koli smo bili enotni, smo dosegali dobre rezultate,« je dejal Tonin, Fajonova pa je rekla, da je ozračje v Sloveniji toksično. Janšo je opomnila, da je tudi sam bil obsojen na pogojno kazen, ker je na twitterju novinarki označil za prostitutki. Janša pa je odgovoril z novo pesmijo.
Golob je nazadnje povzdignil glas in Janši dejal, da je eno, če to piše pesnica, in drugo, če na twitterju to piše 'najvišja moralna avtoriteta v državi'. Tudi Počivalšek je pozval kolege, naj prenehajo s sovražnim govorom in se začnejo pogovarjati o prihodnosti. Janša je Golobu podal nov očitek, da njemu ni treba imeti twitterja, ker lahko le nakaže 100.000 evrov mediju, ki opravi delo zanj. »Še ena od številnih laži, ljudje so tega siti,« je odvrnil Golob.
Kaj se dogaja z glasovnicami?
Predsedniki strank so v nadaljevanju obravnavali težave s pošiljanjem glasovnic v tujino. Janša je poudaril, da je bila s tem od nekdaj težava: zaradi rokov in načina dela DVK. »Čudim pa se, da se že vnaprej govori o tem,« je namignil. Fajonova se je strinjala, da je treba nepravilnosti preveriti, in poudarila, da dobiva skrb vzbujajoča sporočila iz tujine. Skrbi jo tudi ustavna pritožba Vilija Kovačiča, ki je s svojimi potezami v preteklosti že znal močno premešati štrene.
Tonin je izpostavil, da so to rešljivi problemi, da se glasovanje v tujini v celoti lahko ponovi, lahko se podaljšajo tudi roki. »Gre za stvar volje, ali smo pripravljeni ta problem rešiti.«
»Pripravlja se scenarij, po katerem bi lahko vladajoča stran izpodbijala legitimnost volitev. Vseeno verjamem, da še imamo pravno državo in da bomo imeli legitimne rezultate v kratkem. Glasovnice iz tujine nikoli do sedaj niso bistveno vplivale na končni rezultat, tudi tokrat ne bodo,« je bil prepričan Golob.
Mesec je ob tem spomnil, da smo ta film že videli, ko je Janša razglašal Donalda Trumpa za zmagovalca, Počivalšek pa je dejal, da je nesprejemljivo, da vnaprej problematiziramo rezultate volitev, poskrbeti moramo za to, da bodo vsi lahko volili. Ugotoviti je treba, zakaj se nam to ponavlja. Šarec ga je vprašal, kako je mogoče, da Kangler izpolni pet glasovnic, Počivalšek pa je odgovoril, da je Kangler objavil fotografijo nekoga, ki je storil nekaj, česar ne bi smel. »No, očitno imamo resen problem, kako lahko nekdo pride do petih glasovnic,« je opozorila Bratuškova.
Kdo ima večjo kampanjo?
V nadaljevanju so se dotaknili korupcije, zadnji primer odstopa kmetijskega ministra in odločitev KPK zaradi glasovanja Janše na seji vlade pri imenovanju njegovega odvetnika Francija Matoza na čelo DUTB.
Kršenje integritete pri nabavi zaščitne opreme so očitali Počivalšku, Šarcu imenovanje znanke na čelo Sove, v stranki Bratuškove je imel s KPK opraviti Marko Bandelli. Goloba so povprašali o fiktivnem romunskem računu in črnogorskih poslih. Janša mu je ob tem očital še, da se Ljubljana sveti od njegovih plakatov, in pripomnil, da si SDS tako obsežne kampanje doslej še ni privoščil. »Vsa Slovenija je bila že pet mesecev pred volitvami prelepljena s plakati,« je na to odvrnil Golob.
Mesec se je ob tem ponosno oglasil, da v debati nima s čim sodelovati, ker njihova stranka nima nobene korupcijske afere, prav tako imajo ničelno toleranco do korupcije.
Debata je tekla tudi o gospodarskih dosežkih, ki jih je izpostavljala vladajoča stran, opozicija pa poudarjala drugačne stvari. Da je napovedana gospodarska rast za odstotek nižja, da imamo največji strukturni primanjkljaj in da nam grozi inflacija. Bratuškova je poudarila, da ne želijo groziti, treba pa je dati karte na mizo. »Če sedemkrat ponovite eno laž, osmič ne bo resnica. Imamo odlično izhodišče za prihodnost. Imamo najboljšo kondicijo države v slovenski zgodovini,« ji je odvrnil Počivalšek. Bratuškova pa mu je odgovorila, da je IMF samo za dve državi napovedala negativno gospodarsko rast: Sloveniji in Estoniji. Počivalšek ji je na to odvrnil, naj pogleda skozi okno, koliko se gradi.
Vlada poudarja blaginjo, opozicija svari pred slabimi časi
Golob je poudaril, da sta gradbeništvo in visoka potrošnja povzročila visoko gospodarsko rast, nič od tega pa ni vzdržno na dolgi rok. »Zunanji trgovinski primanjkljaj je dve milijardi, trošimo preko svojih sposobnosti.« Janša je to zanikal in zatrdil, da Slovenija nima takšnega primanjkljaja in da gradbeništvo omogoča nove hale za nova delovna mesta ter gradi tretjo razvojno os. Vprašal je, kakšna je bila v marcu stopnja inflacije, ki naj bi ogrožala blaginjo Slovenije. Bratuškova mu je odgovorila, da je bila v februarju inflacija rekordna, v marcu pa nižja, ker je vlada znižala omrežnino. »Začasno je nizka, napoved IMF pa enaka.« »Če bi bilo mogoče znižati inflacijo z omrežnino, bi že zdavnaj dobili Nobelovo nagrado,« ji je odvrnil Janša.
Tonin je rekel, da so se položnice znižale, vseeno pa poslušajo kritike na to, da ne delamo dovolj za zeleno energijo. Šarec je menil, da vlada le drži pokrov do volitev. Janša mu je dejal, da je verjetno vsa Slovenija hvaležna, da je vrgel puško v koruzo. »Kriza je leta 2009 prišla z vlado, ki je približno enake barve, kot si jo želite zdaj. In bo prišla spet, saj nimate nobenega poguma, vidite samo črno.«
Kdo bo minister?
O tem, katera ministrstva bi radi v času vlade, so večinoma odgovorili, da bodo o tem odločali po volitvah. Golob je poudaril, da bi v primeru zmage želeli zdravstveno ministrstvo, ki naj bi ga vodil Danijel Bešić Loredan, prav tako finančno ministrstvo. Mesec je dejal, da jih zanimata okolje in kultura.
Z zaključnimi nagovori na volitve
V zadnjem nagovoru je Šarec izpostavil dosežke svoje vlade in tudi v času opozicije. »LMŠ v vladi pomeni oster boj proti korupciji, smo za javno zdravstvo, šolstvo, zeleno preobrazbo, ne bomo dovolili, da se bodo ljudje čutili prikrajšane za človekove pravice, vrnili bomo standarde in demokracijo.«
»V naslednji vladi bomo malo govorili in veliko delali. Vabim vas, da se udeležite volitev in oddate glas gibanju Povežimo Slovenijo. Delali bomo dobro za gospodarstvo, ljudi in naravo,« je dejal Počivalšek.
Bratuškova je dejala, da prihajajo spremembe, da bodo po 24. aprilu pogumno sestavili ekipo, ki bo rešila probleme v zdravstvu, probleme mladih, poskrbeli pa da bodo tudi za upokojence. »Obljubljamo, da se bomo še naprej borili tako kot do danes.«
Fajonova je napovedala 5 x 5 ukrepov za prvih 100 dni vlade, 30 dni do specialista, 10.000 javnih neprofitnih stanovanj, brezplačno šolsko prehrano, minimalno pokojnino in plačo. »Želim si, da bo Slovenija napredna, tolerantna, odprta država, v katero se bodo mladi radi vračali.«
»Slovenija je bila pred pomembnimi preizkušnjami, zagotovo bi lahko kakšno stvar naredili bolj optimalno, ministrska ekipa NSI je dala vse od sebe,« je dejal Tonin in napovedal, da bo Slovenija še naprej gospodarsko močna država, to pa da bo omogočilo financiranje preostalih stvari.
Mesec je poudaril, da so ljudje Levico lahko spoznali kot srčno, bojevito, vedno na strani delavca, študenta, prekarca ... »Za najrevnejše nihče ni naredil več od nas. Smo zelena opcija, smo tisti, ki se borimo, da Slovenija ostane demokratična in odprta družba.«
Golob je obljubil nov družbeni dogovor, ki bo povezal najboljše segmente, »da bomo zgradili solidarno družbo, na višjem nivoju, pripeljali jo bomo med najboljše na svetu«. Po njegovem politika potrebuje zaupanje ljudi.
Janša je napovedal, da so volitve praznik demokracije, vsak glas velja enako. »Zadnjih 30 let je Slovenija dozorela, glasujte za sodelovanje, Slovenijo lahko dvignemo med 15 najboljših. Pogumno na volitve, najboljše šele prihaja.«