Kaj se dogaja v Kompasu? Tega v Sloveniji ne bodo več počeli

Turistična agencija Kompas začenja z reorganizacijo poslovanja. V podjetju, ki je v lasti investicijske družbe Springwater Capital s sedežem v Luksemburgu, napovedujejo manjši poudarek na prodaji turističnih storitev v Sloveniji in fokus na sprejemne storitve za organizirane skupine tujih turistov. Podrobnosti za zdaj ne razkrivajo.
Več v razvoj in receptivne dejavnosti
»V prihodnje bomo več vlagali v razvoj in krepitev receptivne dejavnosti, v kateri je Kompas vodilno slovensko ter regionalno podjetje, in ki pomembno pozitivno vpliva na slovensko gospodarstvo,« so v sporočilu za javnost zapisali v Kompasu. Zaradi tega bo manjša prioriteta prodaja turističnih storitev v Sloveniji, so dodali.
Ob tem so zapisali, da prodaja turističnih paketov že zdaj v strukturi podjetja predstavlja manjši del poslovanja, saj da se posvečajo predvsem sprejemnim storitvam. Tako je Kompas, kot so navedli, med največjimi slovenskimi ponudniki na najpomembnejših emitivnih trgih v Evropi, ZDA, Kanadi, Aziji in Avstraliji.
Potnikom in poslovnim partnerjem ob napovedi opuščanja dejavnosti prodaje turističnih paketov v Sloveniji sporočajo, da bodo vse sklenjene pogodbe za potovanja izvedli v skladu z dogovorom.
V prihodnje bomo več vlagali v razvoj in krepitev receptivne dejavnosti, v kateri je Kompas vodilno slovensko ter regionalno podjetje, in ki pomembno pozitivno vpliva na slovensko gospodarstvo.
Podrobnejših informacij o reorganizaciji poslovanja in njenih učinkih za zaposlene trenutno ne dajejo, bodo pa, kot so napovedali, v kratkem dosegljivi za dodatna pojasnila.
Nekdanji ponos slovenskega turističnega sektorja Kompas je bil do leta 2006 v slovenski lasti, potem pa je prešel v last hrvaške družbe Adriatica.net. Ko je ta šla v stečaj, je prešla na Agrokor in z Agrokorja na Fortenovo. Ta je družbo prodala investicijski družbi Springwater Capital, ki je koncentracijo izvedla prek luksemburške družbe Special Sits General Partner II v lasti različnih pravnih in fizičnih oseb. Lastnik je lani, kot je pisal Dnevnik, Kompasu avgusta lani zagotovil likvidnostno podporo vsaj še za eno leto.
Lani jeseni je sicer v javnosti odjeknilo, da je turistično agencijo v nekaj mesecih zapustilo več vodstvenih delavcev in da bodo odpustili tudi več deset zaposlenih. Konec leta 2023 jih je bilo še nekaj nad 130, lani jeseni pa, kot je takrat poročal časnik Dnevnik, le še okoli 80.