Kako je med vojno v Ukrajini živeti v Kijevu? Imamo odgovore slovenske veleposlanice
Vojna v Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 z rusko invazijo, traja že skoraj tri leta. Po podatkih Združenih narodov je bilo tam ubitih že več kot 11.000 civilistov. Večina je umrla predvsem zaradi ruskih napadov z daljinskim orožjem in eksplozij neeksplodiranih ubojnih sredstev.
Življenje prebivalcev je močno prizadeto; mnogi se soočajo z nenehnimi nevarnostmi, pomanjkanjem osnovnih dobrin in negotovostjo glede prihodnosti.
V teh težkih razmerah deluje tudi slovenska veleposlanica v Ukrajini Mateja Prevolšek, ki je na položaju od avgusta 2023. Kljub nevarnostim ostaja v Kijevu, kjer vodi Veleposlaništvo Republike Slovenije. Na njeno veleposlaništvo smo naslovili vprašanja, kakšno je v ukrajinski prestolnici življenje v času vojne.
Kako je te dni živeti v Kijevu?
Življenje v Kijevu »te dni« ni drugačno, kot že ves čas vojne v Ukrajini oziroma od začetka ruske agresije nad Ukrajino. Pogosti so alarmi, ki opozarjajo na nevarnost napadov iz zraka, ter posamični napadi z brezpilotnimi letalniki (droni) in raketami. Od poletja naprej so se nočni napadi še nekoliko okrepili.
Se bojite raketnih napadov? Ali bežite v zaklonišča, če je to potrebno?
Osebje veleposlaništva izvaja vse potrebne zaščitne ukrepe, kadar je to potrebno. V zaklonišča se umikamo, kadar pride do napadov z balističnimi ali vodenimi raketami na Kijev.
Po več kot 1000 dneh vojne se zdi, da so se civilisti navadili na nevarnost in se umikajo v zaklonišča le v primeru bolj intenzivnih napadov.
Ali trgovine normalno obratujejo?
Trgovine, restavracije, lekarne in vse javne in privatne institucije delujejo vse dni v tednu. Trgovine, lekarne in restavracije so odprte 7 dni v tednu, običajno med 8. in 22. al 23. uro.
Kako je z vodo in elektriko?
Zaradi uničenja energetske infrastrukture se pojavljajo redukcije električne energije, kar večkrat pomeni tudi redukcijo vode. Še posebej težka je bila situacija v poletnem času. V primeru nadaljnjega uničenja infrastrukture in hude (mrzle) zime, se napovedujejo nove redukcije.
V Kijev že v soboto tudi Marta Kos
V Kijev pa bo v soboto odpotovala tudi novopečena evropska komisarka za širitev Marta Kos. Skupaj z njo bosta v Kijev odpotovala še novoizvoljeni predsednik Evropskega sveta Antonio Costa, ki bo mandat prav tako nastopil v nedeljo, in nova visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas.
Takoj za Ukrajino pa bo nova komisarka za širitev obiskala Neum v Bosni in Hercegovini, je napovedala.
»Čutim izjemno izjemno veliko odgovornost, ker nalog je veliko in širitev še nikoli ni bila tako zelo pomembna, kot je danes,« je ocenila.