Kako nevarna je lahko pljučnica za tako stare, kot je papež? Slovenska infektologinja jasna

Zdravstveno stanje papeža Frančiška, ki se zaradi pljučnice zdravi v bolnišnici Gemelli, je danes nekoliko boljše, a je še vedno kritično. O tem, kako nevarna je lahko pljučnica za starejše ljudi, je za 24UR spregovorila infektologinja Mateja Logar. Pravi, da je ta bolezen posebej nevarna za tiste, ki so stari več kot 85 let.
»Če starostnik dobi pljučnico, je kar ena tretjina možnosti, da te pljučnice že v bolnišnici ne bo preživel,« je dejala. Kot pravi, je kombinacija starosti, predhodne pljučne bolezni in obojestranske pljučnice zaskrbljujoča. Ta kombinacija je pri papežu.
Odpoved organov
Logarjeva je za 24UR tudi razlagala, da pljučnica pomeni precejšnjo obremenitev za organizem. »Če nimamo nobene rezerve, potem pravzaprav tega ne moremo kompenzirati. Začnejo potem odpovedovati organi, ki so v narekovajih manj pomembni. Telo bo vedno poskušalo zaščititi bolj vitalne organe, se pravi možgane, srce, pljuča, začnejo pa odpovedovati ledvice, začnejo odpovedovati prebavila,« je še dejala. Kot smo že poročali, je papeža doletela blažja odpoved ledvic.