Klakočar Zupančičeva sicer ostaja, izključili poslanko Mojco Šetinc Pašek in Roberta Pavšiča
Že dalj časa so v javnosti krožile informacije, da so se odnosi med premierjem in predsednikom največje vladne stranke Robertom Golobom ter predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič, sicer tudi podpredsednico in ustanovno članico Svobode, ohladili. Golob naj bi jo pozval k odstopu z mesta predsednice DZ, potem ko se je pri glasovanju o razrešitvi kmetijske ministrice Irene Šinko vzdržala in torej ni podprla premierjevega predloga.
Klakočar Zupančičeva danes dogajanja ni želela komentirati, tudi sejo poslanske skupine je predčasno zapustila.
Premier Golob na novinarski konferenci o povprečninah za občine ni želel odgovarjati na novinarska vprašanja in je zapustil dvorano.
Klakočar Zupančičeva ostaja predsednica DZ, izključili poslanko Mojco Šetinc Pašek in Roberta Pavšiča
Golob je po seji sveta Gibanja Svoboda povedal, da so soglasno iz stranke izključili poslanko Mojco Šetinc Pašek in Roberta Pavšiča. Robert Pavšič je sicer nekdanji poslanec stranke LMŠ, ki je trenutno zaposlen v kabinetu predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič.
Urška Klakočar Zupančič medtem ostaja predsednica DZ, se pa umika z mesta podpredsednice stranke iz osebnih razlogov, nova podpredsednica je Sara Žibret. Golob je dodal, da danes na seji sveta sploh ni bilo govora o vprašanju menjave predsednice DZ.
Prvi odziv po izključitvi
Za N1 je Mojca Šetinc Pašek povedala, da je z razlogi za izključitev ni seznanjena. Stranka ji bo razloge za izključitev navedla v elektronski pošti, ob tem pa ima možnost pritožbe v osmih dneh, je dejala. »Če je razlog za mojo izključitev moja izjava glede politične odgovornosti in integritete, je zelo zanimivo, da ta stranka in njen predsednik teh vrednot z mano ne delita,« je dodala. Na vprašanje, ali bo zapustila poslansko skupino Svoboda, pa je odgovorila, da tega še ne ve.
Odstop iz osebnih razlogov
Klakočar Zupančičeva je pojasnila, da se je za odstop z mesta podpredsednice Gibanja Svoboda odločila po tehtnem premisleku. Odločitev je sprejela iz osebnih razlogov, saj ji opravljanje funkcije predsednice DZ jemlje ves njen čas. »Kot predsednica DZ si ne želim, da ta funkcija postane torišče sporov ali lansiranja kakšnih razkolov,« je poudarila in dodala, je stranka enotna, prav tako poslanska skupina Svoboda.
Na vprašanje o informacijah, ki so zaokrožile v javnosti o tem, da je Golob Klakočar Zupančičevo pozval k odstopu z mesta predsednice DZ, je Golob dejal, da se včasih vpraša, kje mediji dobijo informacije. »Tudi o mojem odstopu jaz sem že dostikrat bral v medijih, ampak tega filma Janez Janša ne bo videl,« je dejal.
Natančno se ve, na kateri gol je treba streljati, ko začneš zabijati avtogole, pa v ekipi nimaš kaj več iskati.
Po njegovih besedah je bilo sporočilo seje sveta namreč jasno: »Ostajamo trdni in enotni, zato, ker vemo, zakaj smo tukaj, ker nismo zaradi sebe, ampak smo zato, da uresničujemo voljo volivk in volivcev in ne bomo dovolili, da bi kdorkoli kot posameznik rušil stranko, ki je v resnici odpeljala Janeza Janšo iz oblasti.«
Poudaril je, da so bili vsi sklepi sprejeti soglasno, zato o notranjem razcepu ni govora.
Igrala za drugo ekipo
Razlog za izključitev Pavšica in Mojce Šetinc Pašek naj bi bil po Golobovih besedah, »ker naj bi igrala za drugo ekipo«. Za katero ekipo, ni želel razkriti, dejal pa je, da »sta zabijala avtogole«.
Ob tem je premier tudi dodal, da je čas, da se preveri uresničevanje koalicijskih zavez in opravi razpravo o rekonstrukciji vlade.
Oglejte si prenos izjave po seji sveta Gibanja Svoboda, na kateri so obravnavali priprave na evropske volitve in aktualno politično dogajanje.
Na dodatna vprašanja o razlogih za izključitev omenjenih članov, je odgovoril, da »se natančno ve, na kateri gol je treba streljati, ko začneš zabijati avtogole, pa v ekipi nimaš kaj več iskati«.
Golob dopušča možnost radikalnega zmanjšanja števila ministrstev
Dopušča tudi možnost »radikalnega zmanjšanja števila ministrstev«. V zadnjem letu, še posebej ob poletnih ujmah, so namreč ugotovili, da medresorska usklajevanja med velikim številom ministrstev postanejo cokla za učinkovitost delovanja vlade. »Veliko število je vse, kar je večje od 12,« je pristavil.